7727780 CANADA INC. (Corporation# 7727780) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 15, 2010.
| Corporation ID | 7727780 |
| Business Number | 834032005 |
| Corporation Name | 7727780 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
345 Old Muskoka Orillia ON L3V 4G6 |
| Incorporation Date | 2010-12-15 |
| Dissolution Date | 2013-10-13 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ROMEO MORALES | 345 OLD MUSKOKA, ORILLIA ON L3V 4G6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-12-15 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-12-15 | current | 345 Old Muskoka, Orillia, ON L3V 4G6 |
| Name | 2010-12-15 | current | 7727780 CANADA INC. |
| Status | 2013-10-13 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2013-05-16 | 2013-10-13 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-12-15 | 2013-05-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-10-13 | Dissolution | Section: 212 |
| 2010-12-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8997527 Canada Inc. | 3041 Emperor Drive, Orillia, ON L3V 0A4 | 2014-08-23 |
| Gestion Gilles Fournier Et Associes Inc. | 3037 Emperor Drive, Orillia, ON L3V 0A4 | 2003-06-30 |
| 9099891 Canada Inc. | 3041 Emperor Drive, Orillia, ON L3V 0A4 | 2014-11-26 |
| 8272395 Canada Inc. | 19 Pearl Drive, Orillia, ON L3V 0A5 | 2012-08-13 |
| Canada Chen Li International Technology and Science Inc. | 82 Pearl Drive, Orillia, ON L3V 0A6 | 2017-06-13 |
| Stoll North America Inc. | 75 Pearl Drive, Orillia, ON L3V 0A6 | 2004-03-03 |
| Ucmdev Inc. | 99 Pearl Drive, Orillia, ON L3V 0A7 | 2018-04-28 |
| 12449391 Canada Inc. | 2075 Elana Drive, Severn, ON L3V 0C1 | 2020-10-27 |
| 9324925 Canada Inc. | 2147 Elana Drive, Orillia, ON L3V 0C1 | 2015-06-08 |
| Wyn Properties Ltd. | Taylor Dr, Orillia, ON L3V 0C7 | 2020-01-17 |
| Find all corporations in postal code L3V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ROMEO MORALES | 345 OLD MUSKOKA, ORILLIA ON L3V 4G6, Canada |
| City | ORILLIA |
| Post Code | L3V 4G6 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7727780 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.