7727623 CANADA INC. (Corporation# 7727623) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 15, 2010.
| Corporation ID | 7727623 |
| Business Number | 834032203 |
| Corporation Name | 7727623 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
426, Route 315 ChГ©nГ©ville QC J0V 1E0 |
| Incorporation Date | 2010-12-15 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Geneviève Gagnon | 515, Route 315, Chénéville QC J0V 1E0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-12-15 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-12-15 | current | 426, Route 315, ChГ©nГ©ville, QC J0V 1E0 |
| Name | 2010-12-15 | current | 7727623 CANADA INC. |
| Status | 2013-05-23 | current | Active / Actif |
| Status | 2013-05-16 | 2013-05-23 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-12-15 | 2013-05-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2010-12-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2020-01-21 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2019-01-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2018-02-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 426, Route 315 |
| City | ChГ©nГ©ville |
| Province | QC |
| Postal Code | J0V 1E0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9617639 Canada Inc. | 426, Route 315, ChГ©nГ©ville, QC J0V 1E0 | 2016-02-04 |
| 11459325 Canada Inc. | 426, Route 315, ChГ©nГ©ville, QC J0V 1E0 | 2019-06-11 |
| 11722549 Canada Inc. | 426, Route 315, ChГ©nГ©ville, QC J0V 1E0 | |
| MatÉriaux Gyg Inc. | 426, Route 315, Chénéville, QC J0V 1E0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12226332 Canada Inc. | 121 A Route Principale, Cheneville, QC J0V 1E0 | 2020-07-27 |
| Priosecur Inc. | 1123, Chemin De La Marquise Nord, Lac-simon, QC J0V 1E0 | 2019-09-05 |
| 11373072 Canada Inc. | 541, Chemin MarГ§elais, Lac-simon, QC J0V 1E0 | 2019-04-24 |
| 11344544 Canada Inc. | 300 Chemin Des Pionniers, Suite A, Lac-simon, QC J0V 1E0 | 2019-04-08 |
| 11017829 Canada Inc. | 1040, Chemin Tour-du-lac, Lac-simon, QC J0V 1E0 | 2018-09-28 |
| LaГЇka Consultants Inc. | 18, MontГ©e Dinel, ChГ©nГ©ville, QC J0V 1E0 | 2016-12-24 |
| Laboratoire In Vivo Inc. | 104 Chemin Du Ruisseau, Lac-simon, QC J0V 1E0 | 2016-03-04 |
| Gestion Brulou Inc. | 24-c, Rue Principale, Cheneville, QC J0V 1E0 | 2015-08-17 |
| Designs Kasanova Inc. | 103 Rue Principale, ChГ©nГ©ville, QC J0V 1E0 | 2015-01-30 |
| 8952728 Canada Inc. | 62 Rue Principale, ChÉnÉville, QC J0V 1E0 | 2014-07-14 |
| Find all corporations in postal code J0V 1E0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Geneviève Gagnon | 515, Route 315, Chénéville QC J0V 1E0, Canada |
| City | ChГ©nГ©ville |
| Post Code | J0V 1E0 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7727623 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.