7701519 Canada Inc. (Corporation# 7701519) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 2, 2010.
| Corporation ID | 7701519 |
| Business Number | 840676118 |
| Corporation Name | 7701519 Canada Inc. |
| Registered Office Address |
180, Boulevard HГ©bert Edmundston NB E3V 2S7 |
| Incorporation Date | 2010-12-02 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Marcel Pinet | 846, Route 315, Dunlop NB E8K 2M7, Canada |
| Réjean Bossé | 180, Boulevard Hébert, Edmundston NB E3V 2S7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-12-02 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-12-02 | current | 180, Boulevard HГ©bert, Edmundston, NB E3V 2S7 |
| Name | 2010-12-02 | current | 7701519 Canada Inc. |
| Status | 2011-03-04 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 2010-12-02 | 2011-03-04 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-02-28 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2010-12-02 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7701519 Canada Inc. | 180, Boulevard Hebert, Edmundston, NB E3V 2S7 |
| Address | 180, Boulevard HГ©bert |
| City | Edmundston |
| Province | NB |
| Postal Code | E3V 2S7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Djalbert Corp. | 190 Hebert Boulevard, Edmundston, NB E3V 2S7 | 2016-10-03 |
| Les Entreprises Pierre Marchand Inc. | 190, Hebert Boulevard, Edmundston, NB E3V 2S7 | 2008-01-10 |
| Comptoir D'escompte Germar Inc. | 180 Boul. HÉbert, Edmundstun, NB E3V 2S7 | 1982-08-19 |
| 7701519 Canada Inc. | 180, Boulevard Hebert, Edmundston, NB E3V 2S7 | |
| Djalbert Corp. | 190, Hebert Boulevard, Edmundston, NB E3V 2S7 | |
| 10802786 Canada Inc. | 190 HГ©bert Boulevard, Edmundston, NB E3V 2S7 | 2018-06-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dr. Sameh Saif Medical Inc. | 112 Rue De La Falaise #102, Edmundston, NB E3V 0C4 | 2017-12-07 |
| 3069753 Canada Inc. | 59 Rue Real, Edmundston, NB E3V 0E2 | 1994-09-20 |
| 3720802 Canada Inc. | C249-465 Boulevard HГ©bert Nord, Edmundston, NB E3V 0E9 | 2000-02-15 |
| Airtek Environmentals Incorporated | 28 St. Jean Avenue, Edmundston, NB E3V 1C8 | 2003-09-02 |
| Victo'ree Score and Timing Devices Corporation | 28 St. Jean Avenue, Edmundston, NB E3V 1C8 | 2005-04-26 |
| Airtek Recycling Containers Incorporated | 28 St. Jean Avenue, Edmundston, NB E3V 1C8 | 2005-09-01 |
| Ubylo Inc. | 65,rue St-francois, Edmundston, NB E3V 1E5 | 2013-09-12 |
| 6665543 Canada Inc. | 69 St-francis Street, Edmundston, New Brunswick, NB E3V 1E5 | 2006-11-29 |
| Enercha Consultant Inc. | 5, Rue Hill, Edmundston, NB E3V 1H7 | 2011-01-01 |
| Nufox Consulting Inc. | 30 Guerrette St, Edmundston, NB E3V 1N8 | 2015-04-07 |
| Find all corporations in postal code E3V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Marcel Pinet | 846, Route 315, Dunlop NB E8K 2M7, Canada |
| Réjean Bossé | 180, Boulevard Hébert, Edmundston NB E3V 2S7, Canada |
| City | Edmundston |
| Post Code | E3V 2S7 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7701519 Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.