7701497 CANADA INC. (Corporation# 7701497) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 16, 2010.
| Corporation ID | 7701497 |
| Business Number | 838164002 |
| Corporation Name | 7701497 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
62, Rue Fusey Trois-riviГЁres QC G8T 2T7 |
| Incorporation Date | 2010-11-16 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Normand Drolet | 25, place Lévesque, Trois-Rivières QC G8W 1R7, Canada |
| Marie Mercier | 25, place René-Lévesque, Trois-Rivières QC G8W 1R7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-11-16 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-11-16 | current | 62, Rue Fusey, Trois-riviГЁres, QC G8T 2T7 |
| Name | 2010-11-16 | current | 7701497 CANADA INC. |
| Status | 2011-01-06 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 2010-11-16 | 2011-01-06 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2010-11-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 62, rue Fusey |
| City | Trois-RiviГЁres |
| Province | QC |
| Postal Code | G8T 2T7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Jblc Aircraft Maintenance Inc. | 64 C Rue Fusey, Trois-riviГЁres, QC G8T 2T7 | 2019-11-21 |
| 3422992 Canada Inc. | 56 Rue Fusey, Cap-de-la-madeleine, QC G8T 2T7 | 2001-04-24 |
| Clinique Dentaire Claude LalibertГ© Inc. | 62 Rue Fusey, Trois-rivieres, QC G8T 2T7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Pourvoirie Chez Farrar Inc. | 502-8 Rue Duplessis, Trois-riviГЁres, QC G8T 0E1 | 1980-04-03 |
| La Pourvoirie Du Lac Oscar Inc. | 502-8 Rue Duplessis, Trois-riviГЁres, QC G8T 0E1 | 1984-12-24 |
| Pieces D'autos Vianney Andre Inc. | 795 Rue Amelie, Trois-rivieres, QC G8T 1A6 | 1984-05-16 |
| Jaxtop Incorporated | 821 St-alexis, Trois-riviГЁres, QuГ©bec, QC G8T 1B7 | 2006-04-01 |
| Antirouille MГ©tropolitain Canada LtГ©e | 3175 Boulevard Thibeau, Trois-rivieres, QC G8T 1G4 | 2003-05-22 |
| 3735877 Canada Inc. | 529 Boul. Des Prairies, Cap-de-la-madeleine, QC G8T 1K7 | 2000-03-24 |
| Immobilisations Mycy Inc. | 739, Rue Rivard, Trois-riviГЁres, QC G8T 1M8 | 2013-10-16 |
| Sacs Frontenac Inc. | 520, Rue De L'aviation, Trois-riviГЁres, QC G8T 1P5 | |
| Tegika Inc. | 192 Boul Pie Xii, Trois-riviГ€res, QC G8T 1P9 | 1982-09-28 |
| Gamer Shop Inc. | 120, Rue St-andrÉ, Trois-riviÈres, QC G8T 1R7 | 2005-03-15 |
| Find all corporations in postal code G8T | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Normand Drolet | 25, place Lévesque, Trois-Rivières QC G8W 1R7, Canada |
| Marie Mercier | 25, place René-Lévesque, Trois-Rivières QC G8W 1R7, Canada |
| City | Trois-RiviГЁres |
| Post Code | G8T 2T7 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7701497 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.