7701225 CANADA CORPORATION (Corporation# 7701225) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 15, 2010.
| Corporation ID | 7701225 |
| Business Number | 838357200 |
| Corporation Name | 7701225 CANADA CORPORATION |
| Registered Office Address |
19 Clearbrooke Circle Etobicoke ON M9W 2E2 |
| Incorporation Date | 2010-11-15 |
| Dissolution Date | 2013-09-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 2 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Ademar Sanz | 19 Clearbrooke Circle, Etobicoke ON M9W 2E2, Canada |
| Rina Jeannette Varela Sanz | 19 Clearbrooke Circle, Etobicoke ON M9W 2E2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-11-15 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-11-15 | current | 19 Clearbrooke Circle, Etobicoke, ON M9W 2E2 |
| Name | 2010-11-15 | current | 7701225 CANADA CORPORATION |
| Status | 2013-09-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2013-04-17 | 2013-09-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-11-15 | 2013-04-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-09-14 | Dissolution | Section: 212 |
| 2010-11-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Abeksar Data Inc. | 37 Clearbrooke Circle, Etobicoke, ON M9W 2E2 | 2008-01-27 |
| 6375014 Canada Inc. | 35 Clearbrooke Circle, Etobicoke, ON M9W 2E2 | 2005-04-08 |
| Infowyse Business Solutions Inc. | 37 Clearbrooke Circle, Etobicoke, ON M9W 2E2 | 2008-05-20 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12155567 Canada Inc. | 5 - 7003 Steeles Avenue West, Toronto, ON M9W 0A2 | 2020-06-25 |
| Raizel Productions Inc. | 7001 Steeles Ave W, Unit 20, Toronto, ON M9W 0A2 | 2019-11-20 |
| Solomo Media Inc. | Unit#11, 7003 Steeles Ave W, Etobicoke, ON M9W 0A2 | 2019-09-14 |
| Tkg Recruiting Services Inc. | 7001, 18, Etobicoke, ON M9W 0A2 | 2019-06-27 |
| Rpatech Corporation | 7001 Steeles Avenue West, Suite 18, Toronto, ON M9W 0A2 | 2019-06-25 |
| Sunlyte Led Lighting Solutions Ltd. | 19 - 7001 Steeles Ave. West, Toronto, ON M9W 0A2 | 2016-08-04 |
| Vedic Holistic Living of Canada | 7001 Steeles Ave. West, #18, Toronto, ON M9W 0A2 | 2016-07-07 |
| Vital Radiology Services Canada Inc. | 7001 Steeles Avenue West, Suite 18, Toronto, ON M9W 0A2 | 2016-05-06 |
| Canada-india Friendship Group Inc. | 7001 Steeles Avenue West, Suite 18, Toronto, ON M9W 0A2 | 2014-07-23 |
| Jai Mata Di Entertainment Inc. | 19-7001 Steeles Avenue West, Toronto, ON M9W 0A2 | 2013-04-12 |
| Find all corporations in postal code M9W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Ademar Sanz | 19 Clearbrooke Circle, Etobicoke ON M9W 2E2, Canada |
| Rina Jeannette Varela Sanz | 19 Clearbrooke Circle, Etobicoke ON M9W 2E2, Canada |
| City | Etobicoke |
| Post Code | M9W 2E2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Compagnie Constituer Votre Corporation: Incorp Canada Amerique/e.u.a. (cmrc) Corporation | P.o.box 7147-a, Toronto, ON M5W 1X8 | 1975-10-14 |
| 9116869 Canada Corporation | 197 Main Street, Fredericton, NB E3A 1E1 | |
| Canadian Greatness Corporation | 133 Davenport Road, Toronto, ON M5R 1H8 | 2009-07-02 |
| 9652175 Canada Corporation | 1420 - 99 Bank Street, Ottawa, ON K1P 1H4 | |
| The Entrepreneurial Community Corporation of Canada | 140 Lincoln Road, Apt 112, Waterloo, ON N2J 4N4 | 1986-11-03 |
| Corporation Du Carnaval De La Petite-italie | 1840 Chemin Laval, St-laurent, Qc, Canada, QC H4L 2Y5 | 2016-11-21 |
| Corporation FinanciГЁre TГ©lГ©tech | 8501 Trans Canada Highway, St-laurent, QC H4S 1Z1 | 1988-11-22 |
| Professionnal Corporation of Psychotherapists of Canada | 1100 Prom. Barnett, Cumberland, ON K0A 1S0 | 1993-04-27 |
| Corporation Internationale (canada) Ttq Associes | 840 Ernest-gagnon Street, Quebec, QC G1S 4M6 | 1990-05-22 |
| Canada Ch Investment Corporation | 79 Wellington Street West, Suite 3000, Td Centre, Toronto, ON M5K 1N2 | 2009-05-07 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7701225 CANADA CORPORATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.