XtremePartyBus and Limousine Services Incorporated (Corporation# 7701098) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 15, 2010.
| Corporation ID | 7701098 |
| Business Number | 838357804 |
| Corporation Name | XtremePartyBus and Limousine Services Incorporated |
| Registered Office Address |
3462 Legault Rd Hammond ON K0A 2A0 |
| Incorporation Date | 2010-11-15 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Samuel James Brule | 3462 legault rd, hammond ON K0A 2A0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-11-15 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-11-15 | current | 3462 Legault Rd, Hammond, ON K0A 2A0 |
| Name | 2010-11-15 | current | XtremePartyBus and Limousine Services Incorporated |
| Status | 2010-11-15 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2010-11-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-12-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-11-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-12-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Flash Power Motors Ltd. | 1601 Russell Road, Clarence-rockland, ON K0A 2A0 | 2020-12-14 |
| 12492717 Canada Inc. | 1330 Saint FГ©lix Road, Clarence-rockland, ON K0A 2A0 | 2020-11-13 |
| 12251973 Canada Inc. | 3773 Drouin Road, Hammond, ON K0A 2A0 | 2020-08-07 |
| 11754106 Canada Inc. | 2714 Gagne Road, Clarence-rockland, ON K0A 2A0 | 2019-12-01 |
| LivГЁche Catering Inc. | 101 Des Tulipes Street, Hammond, ON K0A 2A0 | 2019-06-27 |
| Les Productions Cjpf Inc. | 3492 Drouin Road, Hammond, ON K0A 2A0 | 2019-06-11 |
| 11429299 Canada Inc. | 1300 Lacroix Road, Hammond, ON K0A 2A0 | 2019-05-24 |
| 11199773 Canada Ltd. | 2740 Bouvier Road, Hammond, ON K0A 2A0 | 2019-01-16 |
| Clj Mobility Inc. | 3667 Legault Road, Hammond, ON K0A 2A0 | 2018-11-13 |
| 11069411 Canada Inc. | 4999 Canaan Road, R.r. #1, Hammond, ON K0A 2A0 | 2018-10-29 |
| Find all corporations in postal code K0A 2A0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Samuel James Brule | 3462 legault rd, hammond ON K0A 2A0, Canada |
| City | hammond |
| Post Code | K0A 2A0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dmx Limousine Inc. | 8366, AndrÉ Ampere, Montreal, QC H1E 3W4 | 2005-04-25 |
| Groupe Montroyal Limousine Inc. | 1155 Rene Levesque West, Suite 3900, Montreal, QC H3B 3V2 | 1987-08-07 |
| Limousine Provinciale Dm Corp. | 1710 Rue Turcot Suite 104, Saint-hyacinthe, QC J2S 1N1 | 2020-08-31 |
| Inter-city Limousine Inc. | 1305 Ave. Pelletier, Sillery, QC G1T 2H3 | 1980-04-21 |
| Elb Luxury Limousine Services Inc. | 915 St-pierre, Embrun, ON K0A 1W0 | 2012-01-18 |
| Limousine Rental Ottawa Inc. | 115 Rue Edouard-Г‰llis E, Gatineau, QC J8P 4X7 | 2014-09-17 |
| Awana Limousine Services Inc. | 74 Presley Cress, Whitby, ON L1P 1V2 | 2018-01-28 |
| Jet Executive Limousine Services Inc. | 667 Brougham Place, Mississauga, ON L5B 2Z5 | 2014-10-24 |
| Jassi Limousine Services Inc. | 24 Rochdale Avenue, Toronto, ON M6E 1X2 | 2018-04-25 |
| Services De Limousine Medaillon Inc. | 114 Rue Assomption, Omerville, QC J1X 4K8 | 1989-01-18 |
Please comment or provide details below to improve the information on XtremePartyBus and Limousine Services Incorporated.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.