Cosmic Post Production Inc. (Corporation# 7700741) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 15, 2010.
| Corporation ID | 7700741 |
| Business Number | 843209313 |
| Corporation Name | Cosmic Post Production Inc. |
| Registered Office Address |
#600-1090 West Georgia Street Vancouver BC V6E 3V7 |
| Incorporation Date | 2010-11-15 |
| Dissolution Date | 2016-09-12 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Paul St. Amand | #2-2122 MacDonald Street, Vancouver BC V6K 3Y4, Canada |
| Jesse Norsworthy | #3106-1408 Strathmore Mews, Vancouver BC V6Z 3A9, Canada |
| Curtis Christopherson | 89 - 15833 26th Avenue, Surrey BC V3S 2X5, Canada |
| Maja Zdanowski | #2-2122 MacDonald Street, Vancouver BC V6K 3Y4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-11-15 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-11-15 | current | #600-1090 West Georgia Street, Vancouver, BC V6E 3V7 |
| Name | 2010-11-15 | current | Cosmic Post Production Inc. |
| Status | 2016-09-12 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2016-04-15 | 2016-09-12 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-11-15 | 2016-04-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-09-12 | Dissolution | Section: 212 |
| 2013-02-14 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2011-03-14 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2010-11-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2013 | 2013-08-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Hodlife Inc. | C/o 600-1090 West Geogia Street, Vancouver, BC V6E 3V7 | 2018-06-01 |
| Earth Charter Friends Canada | 1090 West Georgia Street, Suite 600, Vancouver, BC V6E 3V7 | 2016-08-30 |
| Coinpayments (canada) Inc. | Suite 600-1090 West Georgia Street, Vancouver, BC V6E 3V7 | 2014-08-27 |
| Socialgigi Inc. | 600, 1090 West Georgia Street, Vancouver, BC V6E 3V7 | 2011-02-23 |
| To Serve and Protect Inc. | Suite 600 - 1090 West Georgia Street, Vancouver, BC V6E 3V7 | 2010-07-29 |
| Naked Boxer Brief Clothing Inc. | #600, 1090 West Georgia Street, Vancouver, BC V6E 3V7 | 2009-05-21 |
| Office Muncher Inc. | Suite 800 - 1090 West Georgia Street, Vancouver, BC V6E 3V7 | 2006-04-19 |
| Purvis/taylor Software Ltd. | Box 55, Suite 800, 1090 West Georgia Street, Vancouver, BC V6E 3V7 | 2004-11-02 |
| Tmg The Mortgage Group Canada Inc. | 1090 West Georgia Street Suite 55, Suite 800, Vancouver, BC V6E 3V7 | 2004-03-01 |
| Bancorp Income Mortgage Fund Ltd. | 1420 - 1090 West Georgia Street, Vancouver, BC V6E 3V7 | 2002-10-23 |
| Find all corporations in postal code V6E 3V7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Paul St. Amand | #2-2122 MacDonald Street, Vancouver BC V6K 3Y4, Canada |
| Jesse Norsworthy | #3106-1408 Strathmore Mews, Vancouver BC V6Z 3A9, Canada |
| Curtis Christopherson | 89 - 15833 26th Avenue, Surrey BC V3S 2X5, Canada |
| Maja Zdanowski | #2-2122 MacDonald Street, Vancouver BC V6K 3Y4, Canada |
| City | Vancouver |
| Post Code | V6E 3V7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Services De Post-production Post Zone Inc. | 5705 Ferrier St, Suite 200, Montreal, QC H4P 1N3 | 1998-05-15 |
| Montreal Post-production Inc. | 2100 De Maisonneuve Est, Suite 205, Montreal, QC H2K 4S1 | 1990-04-23 |
| Post Production CafÉ Inc. | 3-80 Mitchell Ave, Toronto, ON M6J 1B9 | 2018-12-04 |
| Icandy Post Production Inc. | 7221 Papineau, Montreal, QC H2E 2G7 | 2010-09-21 |
| Bad Hombres Post Production Inc. | 414 - 305 Roehampton Avenue, Toronto, ON M4P 0B2 | 2020-09-28 |
| Petersen Post Production Inc. | 252 Parklea Dr., Head of St Margaret`s Bay, NS B0J 3J0 | 2000-12-21 |
| Les Enregistrements Cosmic Inc. | 5395 Boul Couture, St-leonard, QC H1R 1E1 | 1997-12-17 |
| Cosmic Cosmetics Inc. | 647 Milton, Apt.b, Montreal, QC H2X 1W6 | 1997-11-19 |
| Henry Post Production Inc. | 498 River Glen Blvd., Oakville, ON L6H 6C1 | 2012-09-25 |
| Siesta Post-production Inc. | 145, Avenue Bedford, Saint-lambert, QC J4R 1Z9 | 2004-03-02 |
Please comment or provide details below to improve the information on Cosmic Post Production Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.