B & B Global Consulting Inc. (Corporation# 7700652) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 15, 2010.
| Corporation ID | 7700652 |
| Business Number | 840825517 |
| Corporation Name | B & B Global Consulting Inc. |
| Registered Office Address |
1725 Bottriell Way Ottawa ON K4A 1N5 |
| Incorporation Date | 2010-11-15 |
| Dissolution Date | 2013-09-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| GISELE BIJIMINE | 1725 BOTTRIELL WAY, OTTAWA ON K4A 1N5, Canada |
| MUKE BABAHU | 93-19 210 STREET, NEW YORK NY 11428, United States |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-11-15 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-11-15 | current | 1725 Bottriell Way, Ottawa, ON K4A 1N5 |
| Name | 2010-11-15 | current | B & B Global Consulting Inc. |
| Name | 2010-11-15 | current | B ; B Global Consulting Inc. |
| Status | 2013-09-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2013-04-17 | 2013-09-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-11-15 | 2013-04-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-09-14 | Dissolution | Section: 212 |
| 2010-11-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6546706 Canada Limited | 1745 Bottriell Way, Orleans, ON K4A 1N5 | 2006-03-31 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3964370 Canada Inc. | 550 Wilkie Dr., OrlÉans, ON K4A 1M7 | 2001-11-01 |
| Av Experts Inc. | 178 Branthaven Street, Ottawa, ON K4A 0A1 | 2014-01-15 |
| Dads Tools Inc. | 160 Branthaven Street, Orleans, ON K4A 0A1 | 2010-04-08 |
| Alain Carle & AssociÉs Inc. | 143, Rue Branthaven, Ottawa, ON K4A 0A1 | 2009-05-28 |
| Raj & Mrm Inc. | 178 Branthaven Street, Ottawa, ON K4A 0A1 | 2017-07-09 |
| Eridesign Inc. | 517 Clarington Avenue, Ottawa, ON K4A 0A2 | 2010-11-28 |
| The Alexandria Lighthouse Inc. | 103 Wortham Way, Ottawa, ON K4A 0A3 | 2020-10-23 |
| 11331051 Canada Inc. | 501 Clarington Ave, Orleans, ON K4A 0A3 | 2019-04-01 |
| Quatre Epingles Inc. | 512 Clarington Avenue, Ottawa, ON K4A 0A3 | 2017-05-25 |
| Tephaz Holdings Inc. | 314 Sarabella Street, Ottawa, ON K4A 0A3 | 2016-04-22 |
| Find all corporations in postal code K4A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| GISELE BIJIMINE | 1725 BOTTRIELL WAY, OTTAWA ON K4A 1N5, Canada |
| MUKE BABAHU | 93-19 210 STREET, NEW YORK NY 11428, United States |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K4A 1N5 |
| Category | consulting |
| Category + City | consulting + OTTAWA |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mfsa Global Consulting and Trading Inc. | 4912 Avenue Borden, MontrГ©al, QC H4V 2S8 | 2017-03-29 |
| Hit Global China Consulting Services Inc. | 455-2055, Rue Peel, MontrГ©al, QC H3A 1V4 | 2012-08-22 |
| Consultants En Operation Go Global Inc. | 2855a St-charles, Suite 201, Montreal, QC H3K 3J3 | 1995-04-13 |
| Gyro Global Consulting Inc. | 635 Joncas, Laval, QC H7X 2R2 | 2017-03-16 |
| Global International Project Management & Consulting Services Inc. | 1551, Rue D'iberville, Saint-bruno-de-montarville, QC J3V 4L8 | 1999-09-30 |
| Les Consultants Canadian Foreign Global LtÉe | 780 St-rÉmi, Suite 161, MontrÉal, QC H4C 3H2 | 2004-01-19 |
| Lp Global Consulting Inc. | 28 Beaconsfield Rd. Nw, Calgary, AB T3K 1X6 | 2003-02-25 |
| Pacific Ag Consulting (pac Global) Ltd. | Rr2, Bluffton, AB T0L 0M0 | 2016-04-05 |
| Esp Global Consulting Ltd. | 124 Avenue Road, Newmarket, ON L3Y 1N3 | 2013-08-15 |
| Global It Consulting Inc. | 5451 Farmcote Dr, Mississauga, ON L5M 6L3 | 2007-01-02 |
Please comment or provide details below to improve the information on B & B Global Consulting Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.