The Solution Agency Incorporated (Corporation# 7700598) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 15, 2010.
| Corporation ID | 7700598 |
| Business Number | 843011115 |
| Corporation Name | The Solution Agency Incorporated |
| Registered Office Address |
28 Palmers Lane Charlottetown PE C1A 5V8 |
| Incorporation Date | 2010-11-15 |
| Dissolution Date | 2019-09-23 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 2 - 2 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Hannah Bell | 28 Palmers Lane, Charlottetown PE C1A 5V8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-11-15 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2014-10-31 | current | 28 Palmers Lane, Charlottetown, PE C1A 5V8 |
| Address | 2010-11-15 | 2014-10-31 | 372 Pleasant Grove Road, York, PE C0A 1P0 |
| Name | 2010-11-15 | current | The Solution Agency Incorporated |
| Status | 2019-09-23 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2019-04-26 | 2019-09-23 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2016-05-01 | 2019-04-26 | Active / Actif |
| Status | 2016-04-15 | 2016-05-01 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2014-05-15 | 2016-04-15 | Active / Actif |
| Status | 2014-05-13 | 2014-05-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-11-16 | 2014-05-13 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-09-23 | Dissolution | Section: 212 |
| 2010-11-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2016 | 2016-12-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2015 | 2016-01-08 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2014 | 2014-12-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 28 PALMERS LANE |
| City | CHARLOTTETOWN |
| Province | PE |
| Postal Code | C1A 5V8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Hicano Trading Ltd. | 15 Rogers Lane, Charlottetown, PE C1A 0A3 | 2018-04-13 |
| May Earth Services Inc. | 132 Barbour Circle, Charlottetown, PE C1A 0A4 | 2018-10-26 |
| House of Dumplings Ltd. | 160 Barbour Circle, Charlottetown, PE C1A 0A4 | 2016-11-21 |
| 8749515 Canada Inc. | 116 Barbour Circle, Charlottetown, PE C1A 0A4 | |
| Talentedu Inc. | 160 Barbour Circle, Charlottetown, PE C1A 0A4 | 2019-02-04 |
| Rec & Weld Inc. | 120-1 Haviland Street, Charlottetown, PE C1A 0A8 | 2017-09-18 |
| On The Water Adventures, Inc. | 304-4 Prince St, Charlottetown, PE C1A 0C4 | 2016-04-20 |
| 313 Enterprise Inc. | 225-7 Babineau Ave, Charlottetown, PE C1A 0C9 | 2020-11-20 |
| Shb Investments Inc. | Suite No. 201, 7 Babineau Avenue, Charlottetown, PE C1A 0C9 | 2019-07-30 |
| Affiliatevia Canada Inc. | 7 Babineau Avenue, Suite 209, Charlottetown, PE C1A 0C9 | |
| Find all corporations in postal code C1A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Hannah Bell | 28 Palmers Lane, Charlottetown PE C1A 5V8, Canada |
| City | CHARLOTTETOWN |
| Post Code | C1A 5V8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gjb Solution Incorporated | 79 Sutcliffe Way, Alliston, ON L9R 0N8 | 2019-08-09 |
| Yup Sap Solution Incorporated | 79 Kincora Heath, Nw, Calgary, AB T3R 0G6 | 2013-10-01 |
| Sucre Solution Inc. | 105-8905, Boulevard Parent, Trois-riviГЁres, QC G9A 5E1 | 2012-03-01 |
| Solution EnvisÉcure Inc. | 970, Montee De Liesse, Suite 205, St-laurent, QC H4T 1W7 | 2004-10-27 |
| Solution Espace Met Inc. | 6205, Boul. Des Grandes-prairies, MontrГ©al, QC H1P 1A5 | 2015-11-02 |
| The 2% Solution Foundation | 3534 Avenue Du MusГ©e, MontrГ©al, QC H3G 2C7 | 2019-10-22 |
| Solution Revolutionhair Inc. | 257a Boul D'anjou, Chateauguay, QC J6J 2R4 | 2017-05-08 |
| Solution CryogГ©nique Inc. | 1851 Rue D'helsinki, Terrebonne, QC J6X 4R2 | 2006-06-14 |
| Yns Your Network Solution Inc. | 1829 Lincoln, Suite 2, Montreal, QC H3H 1H5 | 1998-01-22 |
| J.a.l. Air Solution Inc. | 2121 Saint-marc Street, Suite 1812, Montreal, QC H3H 2P1 | 1997-10-09 |
Please comment or provide details below to improve the information on The Solution Agency Incorporated.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.