OCEANET LOGISTICS LIMITED (Corporation# 7700121) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 14, 2010.
| Corporation ID | 7700121 |
| Business Number | 843397316 |
| Corporation Name | OCEANET LOGISTICS LIMITED |
| Registered Office Address |
5931 Sidmouth St. Mississauga ON L5V 2Z3 |
| Incorporation Date | 2010-11-14 |
| Dissolution Date | 2013-09-13 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Qianying Tang | 5931 Sidmouth St., Mississauga ON L5V 2Z3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-11-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-11-14 | current | 5931 Sidmouth St., Mississauga, ON L5V 2Z3 |
| Name | 2010-11-14 | current | OCEANET LOGISTICS LIMITED |
| Status | 2013-09-13 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2013-04-16 | 2013-09-13 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-11-15 | 2013-04-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-09-13 | Dissolution | Section: 212 |
| 2010-11-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 5931 Sidmouth St. |
| City | Mississauga |
| Province | ON |
| Postal Code | L5V 2Z3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Great Lakes Waste Solutions Incorporated | 5931 Sidmouth Street, Mississauga, ON L5V 2Z3 | 2018-07-17 |
| Colours and Crayons Incorporated | 5933 Couples Street, Mississauga, ON L5V 2Z3 | 2017-05-14 |
| 9039473 Canada Inc. | 5907 Sidmouth Street, Mississauga, ON L5V 2Z3 | 2014-10-02 |
| Datasnap Inc. | 5919 Sidmouth St, Mississauga, ON L5V 2Z3 | 2012-05-04 |
| Omnipro Heating and Cooling Inc. | 5735 O'meara St., Mississauga, ON L5V 2Z3 | 2009-06-02 |
| 7123671 Canada Inc. | 5923 Sidmouth Street, Mississauga, ON L5V 2Z3 | 2009-02-13 |
| 11193627 Canada Inc. | 5933 Couples Street, Mississauga, ON L5V 2Z3 | 2019-01-11 |
| Jalsa Sports and Cultural | 5931 Sidmouth Street, Mississauga, ON L5V 2Z3 | 2019-10-03 |
| Kado Education Inc. | 5919 Sidmouth St, Mississauga, ON L5V 2Z3 | 2020-04-26 |
| 12032031 Canada Inc. | 5931 Sidmouth Street, Mississauga, ON L5V 2Z3 | 2020-04-30 |
| Find all corporations in postal code L5V 2Z3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Qianying Tang | 5931 Sidmouth St., Mississauga ON L5V 2Z3, Canada |
| City | Mississauga |
| Post Code | L5V 2Z3 |
| Category | logistic |
| Category + City | logistic + Mississauga |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Versacold Logistics Holdings Limited | 1300-777 Dunsmuir St., Po Box 10424 Pacific Centre, Vancouver, BC V7Y 1K2 | |
| Versacold Third Party Logistics Holdings Limited | 1300 - 777 Dunsmuir St., P. O. Box 10424, Pacific Centre, Vancouver, BC V7Y 1K2 | |
| Versacold Logistics Services Limited | 421 - 7th Avenue S.w., Suite 4000, Calgary, AB T2P 4K9 | |
| Versacold Third Party Logistics Surrey Limited | 421 - 7th Avenue S.w. Suite 4000, Calgary, AB T2P 4K9 | |
| Versacold Third Party Logistics Ajax Limited | Suite 4000, 421 - 7th Avenue S.w., Calgary, AB T2P 4K9 | |
| New Era Logistics Limited | 37 Shipley St, Thunder Bay, ON P7A 3C3 | 2016-11-25 |
| H & P Logistics Limited | 222-7210 80 Ave Ne, Calgary, AB T3J 0N7 | 2016-05-05 |
| Agh Logistics Limited | 945 Asleton Boulevard, Milton, ON L9T 8R8 | 2020-04-06 |
| Amooti Logistics Limited | 303-35 Holland Ave, Ottawa, ON K1Y 4S2 | 2020-11-30 |
| Letellier Logistics Limited | 350 Dr Jose Rizal Way, Winnipeg, MB R2R 0R2 | 2016-05-31 |
Please comment or provide details below to improve the information on OCEANET LOGISTICS LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.