Secure City Solutions Incorporated (Corporation# 7699999) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 14, 2010.
| Corporation ID | 7699999 |
| Business Number | 843211715 |
| Corporation Name | Secure City Solutions Incorporated |
| Registered Office Address |
58 Knudson Drive Ottawa ON K2K 2L5 |
| Incorporation Date | 2010-11-14 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 2 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Chandrasekaran Sivakumar | 58 Knudson Drive, Ottawa ON K2K 2L5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-11-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-11-14 | current | 58 Knudson Drive, Ottawa, ON K2K 2L5 |
| Name | 2012-12-03 | current | Secure City Solutions Incorporated |
| Name | 2010-11-14 | 2012-12-03 | VG OmniSolar Solutions INCORPORATED |
| Status | 2010-11-15 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-12-03 | Amendment / Modification |
Name Changed. Section: 178 |
| 2010-11-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-11-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-11-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-11-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Vgar Solutions Incorporated | 58 Knudson Drive, Ottawa, ON K2K 2L5 | 2014-02-28 |
| Knudson Solutions Incorporated | 58 Knudson Drive, Ottawa, ON K2K 2L5 | 2014-05-10 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12092310 Canada Inc. | 89 Knudson Drive, Ottawa, ON K2K 2L5 | 2020-05-29 |
| Cuemill Corporation | 77 Knudson Drive, Ottawa, ON K2K 2L5 | 2018-10-22 |
| Project Momentum Consulting Inc. | 117 Knudson Drive, Kanata, ON K2K 2L5 | 2016-07-06 |
| 7208707 Canada Inc. | 101 Knudson Drive, Kanata, ON K2K 2L5 | 2009-07-17 |
| Hilliard Bramshott Management Consultants Incorporated | 93 Knudson Drive, Kanata, ON K2K 2L5 | 2006-05-31 |
| 6359191 Canada Incorporated | 114 Knudson Dr., Ottawa,ont., ON K2K 2L5 | 2005-03-07 |
| 6017312 Canada Inc. | 65 Knudson Drive, Kanata, ON K2K 2L5 | 2002-09-08 |
| 6999069 Canada Ltd. | 65 Knudson Drive, National Capital Region, ON K2K 2L5 | 2008-06-22 |
| Name | Address |
|---|---|
| Chandrasekaran Sivakumar | 58 Knudson Drive, Ottawa ON K2K 2L5, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K2K 2L5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Secure Packaging Solutions Incorporated | 107 Nessus Street, Woodbridge, ON L4L 5K6 | 2014-07-10 |
| Nutrition Secure Solutions Canada Incorporated | 1254 Bedford Highway, Bedford, NS B4A 1C6 | 2017-10-23 |
| The Secure Startup Inc. | 151 City Centre Drive, Suite 201, Mississauga, ON L5B 1M7 | 2020-02-26 |
| Secure River City Investments Inc. | 52 Antares Drive, Unit 16, Nepean, ON K2E 7Z1 | 1988-12-21 |
| Pro City Business Solutions Incorporated | 34 Sandyshores Drive, Brampton, ON L6R 2H2 | 2017-08-22 |
| Azure City Building Solutions Incorporated | 38 Grenville St., Suite 2402, Toronto, ON M4Y 1A5 | 2016-10-31 |
| Eau-secure Ltee | 1858-c Bl Des Sources, Pointe Claire, QC H9R 5N4 | 1989-03-06 |
| Power Secure/energie Secure Inc. | 7 Chemin Alonzo Wright, Chelsea, QC J9B 1L4 | 2009-12-03 |
| Callender Secure Solutions Inc. | 8955, Rue Lajeunesse, Montreal, QC H2M 1S1 | 2004-11-15 |
| 360 Secure Access Solutions Inc. | 18 Corkwood Crst, Maple, ON L6A 3B9 | 2006-07-26 |
Please comment or provide details below to improve the information on Secure City Solutions Incorporated.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.