LES PONTS JACQUES CARTIER ET CHAMPLAIN INCORPOREE (Corporation# 769991) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 3, 1978.
| Corporation ID | 769991 |
| Business Number | 103272274 |
| Corporation Name |
LES PONTS JACQUES CARTIER ET CHAMPLAIN INCORPOREE THE JACQUES CARTIER AND CHAMPLAIN BRIDGES INCORPORATED |
| Registered Office Address |
1225, Rue St-charles Ouest Bureau 500 Longueuil QC J4K 0B9 |
| Incorporation Date | 1978-11-03 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 5 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Sandra Martel | 1225, rue Saint-Charles Ouest, Suite 500, Longueuil QC J4K 0B9, Canada |
| Lesley Antoun | 500-1225, rue Saint-Charles Ouest, Longueuil QC J4K 0B9, Canada |
| Dale Williams | 1225 Rue Saint-Charles Ouest, suite 500, Longueuil QC J4K 0B9, Canada |
| Catherine Lavoie | 500-1225, rue Saint-Charles O, Longueuil QC J4K 0B9, Canada |
| Sylvain Villiard | 500-1225, rue Saint-Charles O, Longueuil QC J4K 0B9, Canada |
| Richard Cacchione | 500-1225 Rue Saint-Charles Ouest, Longueuil QC J4K 0B9, Canada |
| Henri-Jean Bonnis | 1225 Rue Saint-Charles Ouest, Suite 500, Longueuil QC J4K 0B9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1978-11-03 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1978-11-02 | 1978-11-03 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2016-09-01 | current | 1225, Rue St-charles Ouest, Bureau 500, Longueuil, QC J4K 0B9 |
| Address | 2016-07-08 | 2016-09-01 | 1225, Rue St-charles Ouest, Bureau 500, Longueuil, QC J4K 1A7 |
| Address | 2013-11-15 | 2016-07-08 | 1111, Rue St-charles Ouest, Tour Ouest, Bureau 600, Longueuil, QC J4K 5G4 |
| Address | 2000-04-10 | 2013-11-15 | 55 Metcalfe, Suite 1210, Ottawa, ON K1P 6L5 |
| Address | 1999-04-01 | 2000-04-10 | 45 O'connor, Bureau 840, Ottawa, ON K1J 1A4 |
| Address | 1978-11-03 | 1999-04-01 | 360 Albert Street, Suite 1400, Ottawa, ON K1R 7X7 |
| Name | 1978-11-03 | current | LES PONTS JACQUES CARTIER ET CHAMPLAIN INCORPOREE |
| Name | 1978-11-03 | current | THE JACQUES CARTIER AND CHAMPLAIN BRIDGES INCORPORATED |
| Status | 1978-11-03 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-11-15 | Amendment / Modification |
RO Changed. Section: 178 |
| 1978-11-03 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2013 | 2013-06-26 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2012-12-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2011 | 2011-06-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Innergex Sainte-marguerite Inc. | 1225, Rue Saint-charles Ouest, 10e Г©tage, Longueuil, QC J4K 0B9 | 2013-02-28 |
| 4123271 Canada Inc. | 1225 Saint-charles Street West, 10 Floor, Longueuil, QC J4K 0B9 | 2002-11-13 |
| Innergex Г‰nergie Renouvelable Inc. | 1225 Saint-charles Street West, 10th Floor, Longueuil, QC J4K 0B9 | |
| Innergex Europe (2015) Gp Inc. | 1225, Rue Saint-charles Ouest, 10e Г©tage, Longueuil, QC J4K 0B9 | 2015-12-02 |
| Innergex Cartier Г‰nergie Inc. / Innergex Cartier Energy Inc. | 1225 Saint-charles Street West, 10th Floor, Longueuil, QC J4K 0B9 | 2018-09-06 |
| Innavik Hydro Inc. | 1225 Saint-charles Street West, 10th Floor, Longueuil, QC J4K 0B9 | 2018-10-11 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Le Groupe C.i.r.i.e.c. (canada) | 315 Rue Ste-catherine Est (uqam), MontrГ©al, QC J4K 0A8 | 1985-10-25 |
| 12459957 Canada Inc. | 2408-15, Boulevard La Fayette, Longueuil, QC J4K 0B2 | 2020-10-30 |
| Outgang Inc. | 1207-15, Boulevard La Fayette, Longueuil, QC J4K 0B2 | 2020-02-05 |
| Buratech Inc. | 1604-15 Boulevard La Fayette, Longueuil, QC J4K 0B2 | 2018-02-22 |
| C3i Capital Inc. | 15, Boulevard Lafayette, App. 803, Longueuil, QC J4K 0B2 | 2016-10-05 |
| 8925020 Canada Inc. | 15 La Fayette Blvd., Suite 1404, Longueuil, QC J4K 0B2 | 2014-06-16 |
| 8501955 Canada Inc. | 15 Boul Lafayette 901, Longueuil, QC J4K 0B2 | 2013-04-23 |
| 8493944 Canada Inc. | 15 Boul. Lafayette (2501), Longueuil, QC J4K 0B2 | 2013-04-12 |
| 8438439 Canada Inc. | 15, Boulevard La Fayette, Apt#1702, Longueuil, QC J4K 0B2 | 2013-02-15 |
| 8386455 Canada Inc. | 15 Boulevard La Fayette, App. 1007, Longueuil, QC J4K 0B2 | 2012-12-22 |
| Find all corporations in postal code J4K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Sandra Martel | 1225, rue Saint-Charles Ouest, Suite 500, Longueuil QC J4K 0B9, Canada |
| Lesley Antoun | 500-1225, rue Saint-Charles Ouest, Longueuil QC J4K 0B9, Canada |
| Dale Williams | 1225 Rue Saint-Charles Ouest, suite 500, Longueuil QC J4K 0B9, Canada |
| Catherine Lavoie | 500-1225, rue Saint-Charles O, Longueuil QC J4K 0B9, Canada |
| Sylvain Villiard | 500-1225, rue Saint-Charles O, Longueuil QC J4K 0B9, Canada |
| Richard Cacchione | 500-1225 Rue Saint-Charles Ouest, Longueuil QC J4K 0B9, Canada |
| Henri-Jean Bonnis | 1225 Rue Saint-Charles Ouest, Suite 500, Longueuil QC J4K 0B9, Canada |
| City | Longueuil |
| Post Code | J4K 0B9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Jacques Cartier Hydraulic Ltd. | 2011 Rue Montcalm, St-hubert, QC J4T 2C6 | 1978-03-13 |
| Excursion En Radeaux Pneumatiques Jacques Cartier Inc. | 978 Av Jacques Cartier Nord, Stoneham Et Tewkesbury, QC G0A 4P0 | 1985-04-22 |
| Conseillers En Personnel Jacques Cartier Inc. | 1115 Sherbrooke St. West, Suite 2901, MontrГ©al, QC H3A 1H3 | 1978-09-06 |
| Chambre De Commerce De La Jacques Cartier | Ste-catherine Jac Cartier, QC G0A 3M0 | 1994-05-17 |
| Cartier Building (canada) Incorporated | 5015 Sherbrooke Street West, Westmount, QC H2Z 1H5 | 1976-11-25 |
| L'esthetique De L'auto Jacques Dagenais Ltee | 255 Rue Jacques-cartier, Valleyfield, QC J6T 4S7 | 1980-02-01 |
| Les Boiseries Rene Et Jacques Inc. | 1540 Boulevard Jacques Cartier, Trois-rivieres, QC G8Y 3E1 | 1980-03-20 |
| Les Equipements Jacques Arsenault Inc. | 1540 Boul. Jacques Cartier, Trois-rivieres, QC G8X 3E1 | 1983-08-25 |
| Dr Pierre Jacques, Dermatologiste Inc. | 228 Rue Jacques-cartier, Gaspe, QC G4X 1N6 | 2008-04-02 |
| 11743783 Canada Incorporated | 730 Rue Jacques-cartier, Boucherville, QC J4B 7J7 | 2019-11-18 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES PONTS JACQUES CARTIER ET CHAMPLAIN INCORPOREE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.