Air View Helicopters Ltd. (Corporation# 7699735) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 12, 2010.
| Corporation ID | 7699735 |
| Business Number | 843006511 |
| Corporation Name | Air View Helicopters Ltd. |
| Registered Office Address |
70054, Range Road 65a Grovedale AB T0H 1X0 |
| Incorporation Date | 2010-11-12 |
| Dissolution Date | 2013-09-13 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Robert Thorne | 7717, Abbey Lane, County of Grande Prairie No. 1 AB T8X 0G4, Canada |
| Michael Head | 70054, Range Road 65A, Grovedale AB T0H 1X0, Canada |
| Nahina Thorne | 7717, Abbey Lane, County of Grande Prairie No. 1 AB T8X 0G4, Canada |
| Shauna Head | 70054, Range Road 65A, Grovedale AB T0H 1X0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-11-12 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-11-12 | current | 70054, Range Road 65a, Grovedale, AB T0H 1X0 |
| Name | 2010-11-12 | current | Air View Helicopters Ltd. |
| Status | 2013-09-13 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2013-04-16 | 2013-09-13 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-11-16 | 2013-04-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-09-13 | Dissolution | Section: 212 |
| 2010-11-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11278070 Canada Ltd. | 6544 Township Road 692, Grovedale, AB T0H 1X0 | 2019-03-01 |
| Markit Worldwide Corporation | Se-29-69-9-w6 Block 1, Lot 3, Grovedale, AB T0H 1X0 | 2009-09-08 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Happy Hobbit Curios Inc. | 79136 Rge Rd 130, Box 131, Se12-079-13-w6m, Bay Tree, AB T0H 0A0 | 2016-07-31 |
| Cagee Oilfield Ltd. | 906 5th Ave, Baeverlodge, AB T0H 0C0 | 2020-03-16 |
| 11534122 Canada Inc. | #22 600-14th Street, Box 2023, Beaverlodge, AB T0H 0C0 | 2019-07-24 |
| 9638903 Canada Corporation | Rr1 Site7 Box7, Beaverlodge, AB T0H 0C0 | 2016-02-21 |
| 9554114 Canada Corporation | Rr1 Site7, Beaverlodge, AB T0H 0C0 | 2015-12-17 |
| 8500231 Canada Ltd. | 724 Oak Drive, Box 1107, Beaverlodge, AB T0H 0C0 | 2013-04-19 |
| Dark Mass Productions Inc. | 1110 Stacy Drive, Beaverlodge, AB T0H 0C0 | 2013-02-11 |
| Heritage Farm Nursery Ltd. | 100042-twp Rd 722, Beaverlodge, AB T0H 0C0 | 2011-06-02 |
| 7632193 Canada Inc. | 101 1001 6th Avenue, Beaverlodge, AB T0H 0C0 | 2010-08-26 |
| 6602151 Canada Ltd. | Box 1812, Beaverlodge, AB T0H 0C0 | 2006-07-21 |
| Find all corporations in postal code T0H | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Robert Thorne | 7717, Abbey Lane, County of Grande Prairie No. 1 AB T8X 0G4, Canada |
| Michael Head | 70054, Range Road 65A, Grovedale AB T0H 1X0, Canada |
| Nahina Thorne | 7717, Abbey Lane, County of Grande Prairie No. 1 AB T8X 0G4, Canada |
| Shauna Head | 70054, Range Road 65A, Grovedale AB T0H 1X0, Canada |
| City | Grovedale |
| Post Code | T0H 1X0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Abitibi Helicopters Ltd. | 188, Ridge View Close, Cochrane, AB T4C 0J2 | |
| J & S Helicopters Inc. | 5135 - 48 Street, Rocky Mountain House, AB T4T 1M4 | |
| Hudson Bay Helicopters Ltd. | 1-278, Main Street, Stonewall, MB R0C 2Z0 | |
| Superior Helicopters Canada Inc. | 121 Lakeview Drive, Longlac, ON P0T 2A0 | |
| Kaipokok Bay View Bed and Breakfast Incorporated | 1 High View Drive, Postville, NL A0P 1N0 | 2019-06-19 |
| Resource View Inc. | 1120 Claire Crescent, Lachine, QC H8S 1A1 | 1992-09-18 |
| Mycodev Group Inc. | 86 Garden View Drive, Island View, NB E3E 1A3 | 2013-01-31 |
| Foundation for The Preservation of Military Collections | 32025 Badger Road Md of Rocky View, Md Rocky View, AB T2C 1A2 | 2003-04-23 |
| Mountain View Bag Inc. | 19160 Trans Canada Highway, Baie D'urfГ©, QC H9X 3S4 | 1997-01-20 |
| Spatial View Inc. | 144 Front Street W., Suite 785, Toronto, ON M5J 2L7 | 2003-12-09 |
Please comment or provide details below to improve the information on Air View Helicopters Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.