7699492 Canada Inc. (Corporation# 7699492) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 12, 2010.
| Corporation ID | 7699492 |
| Business Number | 838565604 |
| Corporation Name | 7699492 Canada Inc. |
| Registered Office Address |
30 St. Clair Avenue West Suite 1700 Toronto ON M4V 3A1 |
| Incorporation Date | 2010-11-12 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Pauline Alimchandani | 30 St. Clair Avenue West, Suite 1700, Toronto ON M4V 3A1, Canada |
| Michael Shadbolt | 30 St. Clair Avenue West, Suite 1700, Toronto ON M4V 3A1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-11-12 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-11-12 | current | 30 St. Clair Avenue West, Suite 1700, Toronto, ON M4V 3A1 |
| Name | 2010-11-12 | current | 7699492 Canada Inc. |
| Status | 2010-11-12 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2010-11-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-04-13 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-06-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-02-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-02-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3585557 Canada Inc. | 30 St. Clair Avenue West, Suite 1500, Toronto, ON M4V 3A2 | 1999-02-10 |
| 3644880 Canada Inc. | 30 St. Clair Avenue West, Suite 1500, Toronto, ON M4V 3A2 | 1999-07-29 |
| Chesec Lpco Inc. | 30 St. Clair Avenue West, Suite 1700, Toronto, ON M4V 3A1 | 1999-09-13 |
| Partners In Caring Foundation | 30 St. Clair Avenue West, Suite 1205, Toronto, ON M4V 3A1 | 2000-04-27 |
| 555-655 Lepine Avenue Properties Inc. | 30 St. Clair Avenue West, Suite 1400, Toronto, ON M4V 3A1 | 2006-07-12 |
| Compagnie Canadienne De Dragage Inc. | 30 St. Clair Avenue West, Suite 800, Toronto, ON M4V 3A1 | |
| Banks and Trust Companies Association | 30 St. Clair Avenue West, Suite 700, Toronto, ON M4V 3A1 | 1986-01-21 |
| Pitts International Inc. Dredging and Marine Construction. | 30 St. Clair Avenue West, Suite 800, Toronto, ON M4V 3A1 | 1986-06-27 |
| Chapais Électrique LimitÉe | 30 St. Clair Avenue West, Suite 1700, Toronto, ON M4V 3A1 | 1993-07-22 |
| Ideaca Knowledge Services Limited | 30 St. Clair Avenue West, Suite 103, Toronto, ON M4V 3A1 | 2000-09-07 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Techbrite Corporation | 30 St. Clair Avenue West, Suite 1111, Toronto, ON M4V 3A1 | 2020-04-24 |
| 11386611 Canada Corp. | 30 Saint Clair Avenue West, Toronto, ON M4V 3A1 | 2019-05-01 |
| Infinitely Green Foods Inc. | 30 St. Clair Avenue, Toronto, ON M4V 3A1 | 2015-09-02 |
| Kempsey Group Inc. | 30 St. Clair Ave. West, Suite #400, Toronto, ON M4V 3A1 | 2012-11-15 |
| Women's Brain Health Initiative | 30 St.clair Avenue West, Suite 900, Toronto, ON M4V 3A1 | 2011-06-03 |
| Sre Securities Canada Inc. | 30 St. Clair Avenue West, Suite 901, Toronto, ON M4V 3A1 | 2008-07-08 |
| Npif Quebec Wind Investments Inc. | 30 St. Clair Avenue West, 17th Floor, Toronto, ON M4V 3A1 | 2008-04-03 |
| Greenstone Value Investments Inc. | 30 St. Clair Avenue West, Suite 400, Toronto, ON M4V 3A1 | 2006-12-06 |
| Friedman Hygiene Services Corporation | 30 St Clair West, Suite 102, Toronto, ON M4V 3A1 | 2003-12-09 |
| Twisted Cow Productions Inc. | 3- St.clair Avenue West, Suite 1205, Toronto, ON M4V 3A1 | 1999-11-04 |
| Find all corporations in postal code M4V 3A1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Pauline Alimchandani | 30 St. Clair Avenue West, Suite 1700, Toronto ON M4V 3A1, Canada |
| Michael Shadbolt | 30 St. Clair Avenue West, Suite 1700, Toronto ON M4V 3A1, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M4V 3A1 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7699492 Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.