Groupe Immobilier Algalene Inc. (Corporation# 7699441) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 12, 2010.
| Corporation ID | 7699441 |
| Business Number | 842793515 |
| Corporation Name | Groupe Immobilier Algalene Inc. |
| Registered Office Address |
475 Chemin De L'anse Vaudreuil-dorion QC J7V 8P3 |
| Incorporation Date | 2010-11-12 |
| Dissolution Date | 2013-09-13 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 2 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Alain Guibert | 5810 des Ecores, Montreal QC H2G 2J1, Canada |
| David Berger | 475 Chemin de L'Anse, Vaudreuil- Dorion QC J7V 8P3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-11-12 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-11-12 | current | 475 Chemin De L'anse, Vaudreuil-dorion, QC J7V 8P3 |
| Name | 2010-11-12 | current | Groupe Immobilier Algalene Inc. |
| Status | 2013-09-13 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2013-04-16 | 2013-09-13 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-11-17 | 2013-04-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-09-13 | Dissolution | Section: 212 |
| 2010-11-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 475 Chemin de L'Anse |
| City | Vaudreuil-Dorion |
| Province | QC |
| Postal Code | J7V 8P3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11821768 Canada Incorporated | 79 Rue Des FrГЄnes, Saint-paul-d'abbotsford, QC J7V 8P3 | 2020-01-02 |
| 11594524 Canada Association | 107 Des Guerets, Vaudreuil-sur-le-lac, QC J7V 8P3 | 2019-09-04 |
| Kiwo. Ai Inc. | 10 Rue Des Vents, Vaudreuil-sur-le-lac, QC J7V 8P3 | 2019-07-17 |
| 11353152 Canada Inc. | 145 Rue Besner, Vaudreuil-sur-le-lac, QC J7V 8P3 | 2019-04-11 |
| Cinemundus Films Canada Inc. | 575 Chemin De L'anse, Vaudreuil-dorion, QC J7V 8P3 | 2019-01-07 |
| 10374091 Canada Inc. | 349 Chemin De L'anse, Vaudreuil-dorion, QC J7V 8P3 | 2017-08-22 |
| Services Marins Navitech Inc. | 91, Rue Des GuГ©rets, Vaudreuil-dorion, QC J7V 8P3 | 2017-06-21 |
| Five Knights Productions Inc. | 132, Chemin De L'anse, Vaudreuil, QC J7V 8P3 | 2015-05-12 |
| GeneviГЁve Champoux MГ©decin Inc. | 111, Rue Des Tilleuls, Vaudreuil-sur-le-lac, QC J7V 8P3 | 2014-12-17 |
| 9104933 Canada Inc. | 75, Rue Du Bosquet, Vaudreuil-sur-le-lac, QC J7V 8P3 | 2014-12-01 |
| Find all corporations in postal code J7V 8P3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Alain Guibert | 5810 des Ecores, Montreal QC H2G 2J1, Canada |
| David Berger | 475 Chemin de L'Anse, Vaudreuil- Dorion QC J7V 8P3, Canada |
| City | Vaudreuil-Dorion |
| Post Code | J7V 8P3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Groupe Immobilier Zh Inc. | 15 Du Lipizzan, Blainville, QC J7C 4X4 | |
| Le Groupe Immobilier Incodev LtГ©e | 310 Girouard, Oka, QC J0N 1E0 | |
| Groupe B2l Immobilier Inc. | 1671 Rue Galt E., Sherbrooke, QC J1G 3H6 | 2020-11-14 |
| Groupe Immobilier Trudel Inc. | 20 Rue De L'assomption, Gatineau, QC J8P 7S8 | 2007-01-29 |
| Groupe Immobilier De Financement (g.i.f.) Inc. | 17 Harrow, Hampstead, QC H3X 3W3 | 2000-07-13 |
| Groupe Immobilier C. Levesque Inc. | 30-580, Rue Grande-allГ©e Est, QuГ©bec, QC G1R 2K2 | 2015-03-12 |
| Groupe Immobilier Servex Inc. | 511 Main, Gatineau, QC J8P 5L1 | 1984-06-05 |
| Groupe Immobilier Card Inc. | 65, Chemin Des BГўtisseurs, Val-des-monts, QC J8N 7C4 | 2020-03-19 |
| Groupe Immobilier Eddy Savoie Inc. | 549, Rue De Verrazano, Boucherville, QC J4B 7W2 | 2005-11-30 |
| Groupe Immobilier R. Gareau Inc. | 407-1290, Av. Van Horne, Outremont, QC H2V 4S2 | 1984-01-10 |
Please comment or provide details below to improve the information on Groupe Immobilier Algalene Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.