7699387 Canada Ltd. (Corporation# 7699387) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 12, 2010.
| Corporation ID | 7699387 |
| Business Number | 838567808 |
| Corporation Name | 7699387 Canada Ltd. |
| Registered Office Address |
20 Brimwood Blvd Unit 46 Scarborough ON M1V 1B7 |
| Incorporation Date | 2010-11-12 |
| Dissolution Date | 2014-08-08 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| HAI FANG LI | 20 BRIMWOOD BLVD, UNIT 46, SCARBOROUGH ON M1V 1B7, Canada |
| SIMON SHUI FUN LAI | 20 BRIMWOOD BLVD, UNIT 46, SCARBOROUGH ON M1V 1B7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-11-12 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-11-12 | current | 20 Brimwood Blvd, Unit 46, Scarborough, ON M1V 1B7 |
| Name | 2010-11-12 | current | 7699387 Canada Ltd. |
| Status | 2014-08-08 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-05-09 | 2014-08-08 | Active / Actif |
| Status | 2014-05-09 | 2014-05-09 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-11-12 | 2014-05-09 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-08-08 | Dissolution | Section: 210(1) |
| 2010-11-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2013 | 2014-01-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2013-01-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2011 | 2011-10-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 20 BRIMWOOD BLVD |
| City | SCARBOROUGH |
| Province | ON |
| Postal Code | M1V 1B7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6220851 Canada Inc. | 20 Brimwood Blvd, Suite 53, Scarborough, ON M1V 1B7 | 2004-04-14 |
| Body of Eden Inc. | 20 Brimwood Blvd, 38, Toronto, ON M1V 1B7 | 2020-12-08 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Jingmei Decoration Inc. | 71-20 Brimwood Blvd, Toronto, ON M1V 1B7 | 2019-04-02 |
| 10557960 Canada Inc. | 20 Brimwood Boulevard, Unit #38, Toronto, ON M1V 1B7 | 2017-12-27 |
| 9903097 Canada Inc. | 70-20 Brimwood Blvd, Scarborough, ON M1V 1B7 | 2016-09-12 |
| Popular Pot Inc. | 26-20 Brimwood Blvd., Toronto, ON M1V 1B7 | 2012-08-21 |
| Treasure Place Corporation | 24-20 Brimwood Blvd, Toronto, ON M1V 1B7 | 2011-06-28 |
| Easthill Great International Group Co. Ltd. | 24-20 Brimwood Blvd., Toronto, ON M1V 1B7 | 2006-09-28 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8243646 Canada Incorporated | 96 State Crown Blvd, Scarborough, ON M1V 0A2 | 2012-07-05 |
| 8051585 Canada Ltd. | 385 Silber Star Blvd, Scarborough, ON M1V 0A3 | 2011-12-12 |
| Atakes Montessori School Inc. | 23 Canongate Trail, Scarborough, ON M1V 0A3 | 2008-04-08 |
| 9779973 Canada Ltd. | 58 Tom Wells Cres, Scarborough, ON M1V 0A4 | 2016-06-03 |
| William & Melek Consulting Ltd. | 26 Tom Wells Cres, Toronto, ON M1V 0A4 | 2015-06-03 |
| 8504130 Canada Inc. | 66 Tom Wells Cres, Toronto, ON M1V 0A4 | 2013-04-24 |
| 7893221 Canada Inc. | 6 Tom Wells Crescent, Toronto, ON M1V 0A4 | 2011-06-15 |
| Emain Digit Canada Inc. | 12 Tom Wells Crescent, Toronto, ON M1V 0A4 | 2011-01-03 |
| Eversmart Pet Nutrition Inc. | 62 Tom Wells Cres, Scarborough, ON M1V 0A4 | 2010-07-13 |
| 10217514 Canada Ltd. | 58 Tom Wells Cres, Scarborough, ON M1V 0A4 | 2017-05-02 |
| Find all corporations in postal code M1V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| HAI FANG LI | 20 BRIMWOOD BLVD, UNIT 46, SCARBOROUGH ON M1V 1B7, Canada |
| SIMON SHUI FUN LAI | 20 BRIMWOOD BLVD, UNIT 46, SCARBOROUGH ON M1V 1B7, Canada |
| City | SCARBOROUGH |
| Post Code | M1V 1B7 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7699387 Canada Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.