7699263 CANADA INC. (Corporation# 7699263) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 6, 2011.
| Corporation ID | 7699263 |
| Business Number | 831613609 |
| Corporation Name | 7699263 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
2941 St-henri Mascouche QC J7K 3C3 |
| Incorporation Date | 2011-01-06 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Benoit Pepin | 2941 Chemin Saint-Henri, Mascouche QC J7K 3C3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-01-06 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-01-06 | current | 2941 St-henri, Mascouche, QC J7K 3C3 |
| Name | 2011-01-06 | current | 7699263 CANADA INC. |
| Status | 2011-01-06 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-01-06 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-03-04 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-01-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-01-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8372438 Canada Inc. | 2543 Ch. St.philippe, Mascouche, QC J7K 3C3 | 2012-12-06 |
| 8352879 Canada Inc. | 2543 St. Philippe, Mascouche, QC J7K 3C3 | 2012-11-16 |
| 7665954 Canada Inc. | 2880, Chemin Saint-philippe, Mascouche, QC J7K 3C3 | 2010-10-04 |
| Les Г‰ditions Bgm World Inc. | 1980 Chemin Saint-henri, Mascouche, QC J7K 3C3 | 2010-08-31 |
| Uirevi Inc. | 2807 Rue Principale, Mascouche, QC J7K 3C3 | 2010-08-30 |
| 7081910 Canada Inc. | 2540, Chemin Saint-philippe, Mascouche, QC J7K 3C3 | 2008-12-01 |
| Production Monello Inc. | 1980, Chemin St-henri, Mascouche, QC J7K 3C3 | 2005-03-30 |
| M.r. Auto Parts Locater Inc. | 2365, B Rue La VÉrendry, Mascouche, QC J7K 3C3 | 2005-02-09 |
| Installations Camax Inc. | 2042 Chemin St-henri, Mascouche, QC J7K 3C3 | 2004-09-29 |
| Usinage Flen Inc. | 2888 Г‰tourneau, Mascouche, QC J7K 3C3 | 2003-04-17 |
| Find all corporations in postal code J7K 3C3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Benoit Pepin | 2941 Chemin Saint-Henri, Mascouche QC J7K 3C3, Canada |
| City | MASCOUCHE |
| Post Code | J7K 3C3 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7699263 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.