MedPower Consulting Services Inc. (Corporation# 7698950) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 11, 2010.
| Corporation ID | 7698950 |
| Business Number | 843414111 |
| Corporation Name | MedPower Consulting Services Inc. |
| Registered Office Address |
1234 Pebble Road Ottawa ON K1V 8V4 |
| Incorporation Date | 2010-11-11 |
| Dissolution Date | 2013-07-11 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Wen-Huan Ho | 1234 Pebble Road, Ottawa ON K1V 8V4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-11-11 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-11-11 | current | 1234 Pebble Road, Ottawa, ON K1V 8V4 |
| Name | 2010-11-11 | current | MedPower Consulting Services Inc. |
| Status | 2013-07-11 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2013-04-13 | 2013-07-11 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-11-12 | 2013-04-13 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-07-11 | Dissolution | Section: 210(1) |
| 2010-11-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10688398 Canada Ltd. | 1769 St. Laurent Blvd Suite 211, Ottawa, ON K1V 8V4 | 2018-03-19 |
| Hmarks Inc. | 1250 Pebble Road, Ottawa, ON K1V 8V4 | 1993-03-02 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8319952 Canada Inc. | 3068 Uplands Dr, Ottawa, ON K1V 0A7 | 2012-10-06 |
| 6382894 Canada Inc. | 1 Woodthrush Green, Ottawa, ON K1V 0A9 | 2005-04-26 |
| Ke&i Canada Inc. | 9 Ratan Court, Ottawa, ON K1V 0B2 | 2016-07-22 |
| John Hay Research & Consulting Inc. | 13 Ratan Court, Ottawa, ON K1V 0B2 | 1998-09-08 |
| 3456820 Canada Inc. | 9 Ratan Crt., Ottawa, ON K1V 0B2 | 1998-01-27 |
| Interactive Mobile Genie Inc. | 6 Huntmaster Lane, Ottawa, ON K1V 0B3 | 2001-10-26 |
| Mango Bp Consulting Inc. | 6 Huntmaster Lane, Ottawa, ON K1V 0B3 | 2001-06-21 |
| 9009477 Canada Inc. | 105 Country Club Drive, Ottawa, ON K1V 0B4 | 2014-09-05 |
| Just My Style Designs Limited | 1 Huntmaster Lane, Ottawa, ON K1V 0B6 | 2012-03-14 |
| 3624978 Canada Ltd. | 18 Woodthrush Green, Ottawa, ON K1V 0B7 | 1999-06-09 |
| Find all corporations in postal code K1V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Wen-Huan Ho | 1234 Pebble Road, Ottawa ON K1V 8V4, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K1V 8V4 |
| Category | consulting |
| Category + City | consulting + Ottawa |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Pli Wojing Consulting Services IncorporÉe | 922 Rossburn Cres., Ottawa, ON K2J 0G3 | 2011-06-09 |
| Ms Archdeep Consulting Services Ltd. | 15424 84 Avenue Northwest, Edmonton, AB T5R 3L4 | |
| Services Conseils Cl Philanthropique Inc. | 37 Avenue Holton, Westmount, QC H3Y 2E9 | 2012-11-05 |
| Services De Consultation Formatel Consulting Services Inc. | 2000-600, Rue De La Gauchetière Ouest, MontrÉal, QC H3B 4L8 | 1998-03-11 |
| Kimball Weeks Consulting Services Inc. | 77 Creekside Drive, Stratford, PE C1B 2X1 | |
| Iao Actuarial Consulting Services Inc. | 20 Bay Street, Toronto, ON M5J 2N9 | 2001-02-14 |
| Jpm Infotechnology Consulting Services Inc. | 10 Des Lutins, Gatineau, QC J9A 3M1 | 2006-01-17 |
| Rhr Services Conseils Inc. | 47 Rue FranГ§oise-langlois, MontrГ©al, QC H1A 5B5 | 2012-02-16 |
| Fci Services Conseils Inc. | 432 Avenue Clarke, Westmount, QC H3Y 3C6 | 1996-11-29 |
| Services Conseil M3o Inc. | 2090, Rue Jacques-lemoyne, Varennes, QC J3X 1E2 | 2012-04-24 |
Please comment or provide details below to improve the information on MedPower Consulting Services Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.