RUSS FAIRLEY PRODUCTIONS INC. (Corporation# 7698755) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 11, 2010.
| Corporation ID | 7698755 |
| Business Number | 843399718 |
| Corporation Name | RUSS FAIRLEY PRODUCTIONS INC. |
| Registered Office Address |
104 Chestnut Hills Parkway Toronto ON M9A 3R3 |
| Incorporation Date | 2010-11-11 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RUSS FAIRLEY | 104 CHESTNUT HILLS PARKWAY, TORONTO ON M9A 3R3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-11-11 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-11-11 | current | 104 Chestnut Hills Parkway, Toronto, ON M9A 3R3 |
| Name | 2010-11-11 | current | RUSS FAIRLEY PRODUCTIONS INC. |
| Status | 2017-05-07 | current | Active / Actif |
| Status | 2017-04-20 | 2017-05-07 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-11-15 | 2017-04-20 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2010-11-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2019-01-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2018-01-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2017-05-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10951234 Canada Inc. | 1405 - 1 Michael Power Place, Etobicoke, ON M9A 0A1 | 2018-08-17 |
| 10804983 Canada Inc. | Lph-02 1 Michael Power Place, Etobicoke, ON M9A 0A1 | 2018-05-29 |
| Gadwin Consult Corp. | 1 Michael Power Place, Suite 711, Etobicoke, ON M9A 0A1 | 2017-02-08 |
| 6399282 Canada Incorporated | 1 Michael Power Place, Suite 608, Toronto, ON M9A 0A1 | 2005-05-30 |
| 11114018 Canada Corporation | 1 Michael Power Place, Apt 604, Etobicoke, ON M9A 0A1 | 2018-11-25 |
| Angie Consulting Ltd. | 1 Michael Power Place, 711, Etobicoke, ON M9A 0A1 | 2020-12-02 |
| Ohseedee Inc. | 3 Michael Power Pl, Toronto, ON M9A 0A2 | 2020-11-18 |
| 11988549 Canada Inc. | 2702 - 3 Michael Power Place, Etobicoke, ON M9A 0A2 | 2020-04-02 |
| Qualgebra Inc. | 2204-3 Michael Power Pl., Etobicoke, ON M9A 0A2 | 2019-09-30 |
| Ymj Trading Inc. | 406-3 Michael Power Place, Toronto, ON M9A 0A2 | 2018-09-12 |
| Find all corporations in postal code M9A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| RUSS FAIRLEY | 104 CHESTNUT HILLS PARKWAY, TORONTO ON M9A 3R3, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M9A 3R3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestion Russ Bradshaw Ltee | 5010 O'bryan, Montreal, QC H4V 2A5 | 1982-12-29 |
| Russ Rutledge & Associes Inc. | 868 Main Road, Hudson, QC J0P 1H0 | 1990-06-01 |
| Fairley & Stevens Limited | 580 Windmill Road, P.o. Box 693, Dartmouth, NS B2Y 3Y9 | 1966-08-23 |
| 11323881 Canada Inc. | 102 Russ Road, Grimsby, ON L3M 4E7 | 2019-03-27 |
| Russ-mar Investments Ltd. | One Thornton Court, Suite 700, Edmonton, AB | 1976-09-10 |
| Russ Bond Agency Inc. | 385 Regional Road 8, Uxbridge, ON L9P 1R1 | 2006-02-22 |
| 12192624 Canada Inc. | 401 Russ Howard Drive, Midland, ON L4R 0A6 | 2020-07-13 |
| Woodfield Foundation | 1235 Russ Hammell Road, Raymond, ON P0B 1M0 | 2018-11-07 |
| Russ International Jewellery Boutique Ltd. | 10048 147 Street, Edmonton, AB T5N 3B7 | 1989-09-22 |
| Russ Cooper Associates Inc. | 59 Waterside Drive, Carleton Place, ON K7C 0B1 | 2013-05-13 |
Please comment or provide details below to improve the information on RUSS FAIRLEY PRODUCTIONS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.