FLYERS RACING COMPANY INC. (Corporation# 7568169) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 3, 2010.
| Corporation ID | 7568169 |
| Business Number | 807623665 |
| Corporation Name | FLYERS RACING COMPANY INC. |
| Registered Office Address |
65 Scadding Avenue Sute 803 Toronto ON M5A 4L1 |
| Incorporation Date | 2010-06-03 |
| Dissolution Date | 2015-06-18 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Paul Parker | 101 – 262 Carlaw Ave, Toronto ON M5A 4L1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-06-03 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-06-13 | current | 65 Scadding Avenue, Sute 803, Toronto, ON M5A 4L1 |
| Address | 2010-06-03 | 2013-06-13 | 101 – 262 Carlaw Ave, Toronto, ON M4M 3L1 |
| Name | 2010-06-03 | current | FLYERS RACING COMPANY INC. |
| Status | 2015-06-18 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-11-14 | 2015-06-18 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-06-03 | 2014-11-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-06-18 | Dissolution | Section: 212 |
| 2010-06-03 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2012 | 2012-07-24 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7298790 Canada Limited | 65 Scadding Avenue, Suite 515, Toronto, ON M5A 4L1 | 2009-12-17 |
| Osy Company Inc. | 65 Scadding Avenue, Unit 218, Toronto, ON M5A 4L1 | 2017-10-18 |
| 12514028 Canada Inc. | 65 Scadding Avenue, Unit 803, Toronto, ON M5A 4L1 | 2020-11-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Artuitive Group Inc. | 65 Scadding Avenue, Ph2, Toronto, ON M5A 4L1 | 2017-07-31 |
| Scale53d Canada Inc. | 65 Scadding Avenue, Unit #903, Toronto, ON M5A 4L1 | 2017-04-10 |
| 8111812 Canada Inc. | 505-65 Scadding Ave., Toronto, ON M5A 4L1 | 2012-02-20 |
| Pchadley Consulting Inc. | 65 Scadding Ave #707, Toronto, ON M5A 4L1 | 2010-01-11 |
| Hello VГ©lo Inc. | 65 Scadding Avenue, Suite 803, Toronto, ON M5A 4L1 | 2008-07-22 |
| 6271057 Canada Inc. | 65 Scadding Ave #321, Toronto, ON M5A 4L1 | 2004-08-11 |
| 6161405 Canada Inc. | 65 Scadding Ave, Suite 206, Toronto, ON M5A 4L1 | 2003-11-18 |
| Thorin Solutions Inc. | 65 Scadding Avenue, Ph17, Toronto, ON M5A 4L1 | 2003-02-14 |
| Good Beer Marketing Co. Inc. | 65 Scadding Ave., #503, Toronto, ON M5A 4L1 | 2002-02-01 |
| St. Lawrence Market Neighbourhood Communications Inc. | 65 Scadding Ave. #503, Toronto, ON M5A 4L1 | 2002-02-01 |
| Find all corporations in postal code M5A 4L1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Paul Parker | 101 – 262 Carlaw Ave, Toronto ON M5A 4L1, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M5A 4L1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Drag Racing Hall of Fame Montreal | 7905 Boulevard Provencher, St-lÉonard, QC H1R 2Y7 | 2015-03-04 |
| La SociГ©tГ© Trident Racing - | 1203 Rue Du Relais, Apt. 1, Laval, QC H2Y 1Z7 | 2004-09-15 |
| Flyers Transportr Ltd. | 14 Malwa Cove, Winnipeg, MB R2R 2Z8 | 2019-04-21 |
| Sky-high Flyers Ltd. | 8 Maitland Drive, Barrie, ON L4M 5V8 | 2003-09-09 |
| Tailwind Flyers | 940 Lalonde Road, L'orignal, ON K0B 1K0 | 2014-11-05 |
| Minto R/c Flyers | 7527 Sideroad 9 West, Arthur, ON N0G 1A0 | 2018-04-16 |
| Flyers Cove Media Inc. | 238 Hillcrest Drive, Almonte, ON K0A 1A0 | 2014-12-03 |
| Flyers Today Furniture Inc. | 5380 Maingate Dr, Mississauga, ON L4W 1R8 | 2006-08-02 |
| Pendleton V108 Flyers Inc. | 6574 Morningview Street, Ottawa, ON K1C 7H1 | 2010-07-23 |
| Circulaire DÉpÔt Inc. | 308-8615 Boul St-laurent, Montréal, QC H2P 2M9 | 2001-04-26 |
Please comment or provide details below to improve the information on FLYERS RACING COMPANY INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.