MISSION MINING INC. (Corporation# 7568100) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 3, 2010.
| Corporation ID | 7568100 |
| Business Number | 808740658 |
| Corporation Name | MISSION MINING INC. |
| Registered Office Address |
6 Orquel Court Dartmouth NS B2W 4Z3 |
| Incorporation Date | 2010-06-03 |
| Dissolution Date | 2015-06-18 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Dan Sawler | 196 Joseph Zatzman Drive, Unit 9, Dartmouth NS B3B 1N4, Canada |
| William Mark Parsons | 40 Windward Avenue, Dartmouth NS B2W 2H2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-06-03 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2012-06-18 | current | 6 Orquel Court, Dartmouth, NS B2W 4Z3 |
| Address | 2011-07-27 | 2012-06-18 | 196 Joseph Zatzman Drive, Unit 9, Dartmouth, NS B3B 1N4 |
| Address | 2010-06-03 | 2011-07-27 | Suite 26, 201 Brownlow Avenue, Dartmouth, NS B3B 1W2 |
| Name | 2010-06-03 | current | MISSION MINING INC. |
| Status | 2015-06-18 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-11-14 | 2015-06-18 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-06-03 | 2014-11-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-06-18 | Dissolution | Section: 212 |
| 2010-06-03 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ahsan Foods Inc. | 70 Meridian Court, Dartmouth, NS B2W 0A1 | 2014-04-04 |
| 12051303 Canada Inc. | 29 Freshwater Trail, Dartmouth, NS B2W 0A4 | 2020-05-10 |
| Sola Shade of Canada Inc. | 80 Freshwater Trail, Dartmouth, NS B2W 0A5 | 2013-12-12 |
| Proleads Business Solutions Inc. | 197 Lindenwood Terrace, Dartmouth, NS B2W 0B2 | 2020-01-24 |
| Fox Media Tech Inc. | 52 Chebogue Lane, Dartmouth, NS B2W 0B9 | 2020-07-14 |
| 11104683 Canada Inc. | 174 Tamara Drive, Cole Harbour, NS B2W 0E3 | 2018-11-19 |
| 11104713 Canada Inc. | 174, Tamara Drive, Cole Harbour, NS B2W 0E3 | 2018-11-19 |
| Canada Property Partners Inc. | 174 Tamara Drive, Cole Harbour, NS B2W 0E3 | 2019-03-13 |
| Lj Home Finders & Property Management Inc. | 174 Tamara Drive, Cole Harbour, NS B2W 0E3 | 2019-03-13 |
| 11408623 Canada Inc. | 174 Tamara Drive, Cole Harbour, NS B2W 0E3 | 2019-05-13 |
| Find all corporations in postal code B2W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Dan Sawler | 196 Joseph Zatzman Drive, Unit 9, Dartmouth NS B3B 1N4, Canada |
| William Mark Parsons | 40 Windward Avenue, Dartmouth NS B2W 2H2, Canada |
| City | Dartmouth |
| Post Code | B2W 4Z3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Maverick Mining Consultants Inc. | 33608 11th Avenue, Mission, Bc, BC V2V 6Z2 | 2004-01-13 |
| Veille Avec Moi - Mission D'espoir | 106 Rue De L'art-moderne, Gatineau, QC J9J 0Z4 | 2012-01-30 |
| Mission D'un Ange Inc. | 134 Rue St.paul Street, Suite 100 P.o. Box:7181, Vanier, ON K1L 8E3 | 2000-12-21 |
| Living In Self-awareness Mission | 321 4th Avenue, Montreal (lasalle), QC H8P 2J7 | 2015-01-08 |
| Million Man Mission | 1055 De La Gauchetiere Est, Unit 217, Montreal, QC H2L 0E5 | 2014-05-21 |
| (m.a.d.) Mission Against Drugs Inc. | 485 Boul. St-rene Est, Gatineau, QC J8P 7G7 | 1995-07-17 |
| World Mission To The Deaf | 39 Meadow Crescent, Whitby, ON L1N 3J2 | 1981-03-16 |
| Mission Without Borders | 4 - 30465 Progressive Way, Abbotsford, BC V2T 6W3 | 1992-06-10 |
| Mission Jeunesse QuÉbec (mjq) | 13665 Boulevard Du Curé Labelle, Suite 217, Mirabel, QC J7J 1L2 | 2012-03-02 |
| Mission Amour De Dieu | 11780 Gouin Blvd West, Pierrefonds, QC H8Z 1V6 | 1990-12-14 |
Please comment or provide details below to improve the information on MISSION MINING INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.