Ambeos Management Consulting Inc. (Corporation# 7568070) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 3, 2010.
| Corporation ID | 7568070 |
| Business Number | 808741250 |
| Corporation Name | Ambeos Management Consulting Inc. |
| Registered Office Address |
6556 Michelangelo Court North Gower ON K0A 2T0 |
| Incorporation Date | 2010-06-03 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Daniel Wesley Scharf | 6556 Michelangelo Court, North Gower ON K0A 2T0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-06-03 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-06-03 | current | 6556 Michelangelo Court, North Gower, ON K0A 2T0 |
| Name | 2010-06-03 | current | Ambeos Management Consulting Inc. |
| Status | 2010-06-03 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2010-06-03 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-07-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-07-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-06-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 6556 Michelangelo Court |
| City | North Gower |
| Province | ON |
| Postal Code | K0A 2T0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6341667 Canada Inc. | 6556 Michelangelo Court, North Gower, ON K0A 2T0 | 2005-01-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12309131 Canada Inc. | Wallingford Way, North Gower, ON K0A 2T0 | 2020-09-01 |
| 12138611 Canada Inc. | 6735 Farmstead Ridge, North Gower, ON K0A 2T0 | 2020-06-18 |
| Leondor Holdings Inc. | 3079 Pierce Road, Ottawa, ON K0A 2T0 | 2020-06-05 |
| 12000164 Canada Ltd. | 5866 Prince of Wales Dr., North Gower, ON K0A 2T0 | 2020-05-01 |
| Apex Waterfowling Inc. | 2500 Roger Stevens Drive, North Gower, ON K0A 2T0 | 2020-02-12 |
| Jbm Incorporated | 7151 Gallagher Rd, North Gower, ON K0A 2T0 | 2020-01-08 |
| Great Canadian Product Design Inc. | 7672 Settlers Way, North Gower, ON K0A 2T0 | 2019-04-14 |
| 11327275 Canada Inc. | 6069 Fourth Line Road, Ottawa, ON K0A 2T0 | 2019-03-28 |
| 11307070 Canada Corp. | 6524, Craighurst Drive, Ottawa, ON K0A 2T0 | 2019-03-19 |
| 11202936 Canada Inc. | 6654 Stillwood Drive, North Gower, ON K0A 2T0 | 2019-01-17 |
| Find all corporations in postal code K0A 2T0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Daniel Wesley Scharf | 6556 Michelangelo Court, North Gower ON K0A 2T0, Canada |
| City | North Gower |
| Post Code | K0A 2T0 |
| Category | consulting |
| Category + City | consulting + North Gower |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Institute for Consulting and Training In Management, International Business, and Crisis Management Cictm Incorporated | 3595 Girouard Ave, MontrГ©al, QC H4A 3C5 | 2010-06-07 |
| M.c.i. Management and Computer Consulting Inc. | 6 Boulevard Desaulniers, Bureau 600, Saint-lambert, QC J4P 1L3 | |
| Le Groupe Conseil En Management Sherpa Management Consulting Group Inc. | 1301 Grande Allee, Aylmer, QC J9H 5C9 | 1994-07-13 |
| PersÉe Management Groupe De Consultants Inc. | 455, Rue King Ouest, Bureau 610, Sherbrooke, QC J1H 6E9 | 1999-05-31 |
| M.c.i. Management Et Conseil En Informatique Inc. | 507 Place D'armes, Suite 1701, Montreal, QC H2Y 2W8 | 1995-06-07 |
| M.c.i. Management Et Conseil En Informatique Canada Inc. | 507 Place D'armes, Suite 1701, Montreal, QC H2Y 2W8 | 1996-07-19 |
| M.c.i. Management Et Conseil En Informatique International Inc. | 507 Place D'armes, Suite 1701, Montreal, QC H2Y 2W8 | 1996-07-19 |
| Blais Consultation En AÉronautique Et Management Inc. | 45 Des Conifères, Sainte-julie, QC J3E 3L7 | 2013-03-25 |
| Corporation S2g Management Groupe Conseil | 271 Des Rochers, Boischatel, QC G0A 1H0 | 2019-06-14 |
| Heywood Management Consulting Inc. | One Wood Avenue, #1503, Montreal, QC H3Z 3C5 | 1990-12-13 |
Please comment or provide details below to improve the information on Ambeos Management Consulting Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.