INVESTISSEMENTS CANDAP INC. (Corporation# 7567898) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 3, 2010.
| Corporation ID | 7567898 |
| Business Number | 808746051 |
| Corporation Name | INVESTISSEMENTS CANDAP INC. |
| Registered Office Address |
1800 Avenue Mcgill College Bureau 2108 MontrГ©al QC H3A 3J6 |
| Incorporation Date | 2010-06-03 |
| Corporation Status | Inactive - Discontinued / Inactif - Changement de rГ©gime |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Olivier Halley | 14, avenue Emile Van Becelaere, Bruxelles B-1170, Belgium |
| ALAIN E. ROCH | 1800 avenue McGill College, # 2108, Montréal QC H3A 3J6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-06-03 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-06-03 | current | 1800 Avenue Mcgill College, Bureau 2108, MontrГ©al, QC H3A 3J6 |
| Name | 2010-06-08 | current | INVESTISSEMENTS CANDAP INC. |
| Name | 2010-06-03 | 2010-06-08 | 7567898 CANADA INC. |
| Status | 2014-08-08 | current | Inactive - Discontinued / Inactif - Changement de rГ©gime |
| Status | 2014-08-01 | 2014-08-08 | Active - Discontinuance Pending / Actif - Changement de rГ©gime en cours |
| Status | 2010-06-03 | 2014-08-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-08-08 | Discontinuance / Changement de rГ©gime | Jurisdiction: Quebec / QuГ©bec |
| 2010-06-08 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 2010-06-03 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Investissements Immobiliers Kevlar Inc. | 1800 Avenue Mcgill College, Suite 1900, Montreal, QC H3A 3J6 | 1996-01-25 |
| Phimax Investments Inc. | 1800 Avenue Mcgill College, Bureau 2530, Montreal, QC H3A 3J6 | 1997-12-18 |
| Letko Brosseau Investment Management Inc. | 1800 Avenue Mcgill College, Bureau 2510, Montreal, QC H3A 3J6 | 2004-04-20 |
| Demers Beaulne, Groupe Conseil Inc. | 1800 Avenue Mcgill College, Bureau 600, Montreal, QC H3A 3J6 | 1983-07-25 |
| 3005402 Canada Inc. | 1800 Avenue Mcgill College, Bureau 2700, Montreal, QC H3A 3J6 | 1994-02-17 |
| 3798259 Canada Inc. | 1800 Avenue Mcgill College, Bureau 3000, Montreal, QC H3A 3J6 | 2000-08-16 |
| 4182693 Canada Inc. | 1800 Avenue Mcgill College, Bureau 2700, MontrÉal, QC H3A 3J6 | 2003-08-28 |
| Bell Media Radio (toronto) Inc. | 1800 Avenue Mcgill College, Suite 2700, MontrÉal, QC H3A 3J6 | 2007-08-10 |
| 4544293 Canada Inc. | 1800 Avenue Mcgill College, Suite 2000, MontrГ©al, QC H3A 3J6 | 2010-02-24 |
| 7301987 Canada Inc. | 1800 Avenue Mcgill College, Bureau 2108, MontrГ©al, QC H3A 3J6 | 2009-12-23 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| How To Find A Needle In A Haystack Inc. | 600-1800 Av. Mcgill College, MontrГ©al, QC H3A 3J6 | 2020-05-20 |
| 11097725 Canada Inc. | 1800 Mcgill College, Suite 2000, Montreal, QC H3A 3J6 | 2018-11-15 |
| 10770191 Canada Inc. | 2000-1800 Av. Mcgill College, MontrГ©al, QC H3A 3J6 | 2018-05-23 |
| 10119288 Canada Inc. | 1800 Mcgill College Aenue, Suite 2102, Montreal, QC H3A 3J6 | 2017-02-24 |
| 9911430 Canada Inc. | 1800 Avenue Mcgill College, Suite 2000, Montreal, QC H3A 3J6 | 2016-12-19 |
| 9716793 Canada Inc. | 600-1800, Avenue Mcgill College, MontrГ©al, QC H3A 3J6 | 2016-04-19 |
| 8384819 Canada Inc. | 2700-1800 Avenue Mcgill College, Montreal, QC H3A 3J6 | 2013-05-29 |
| Pmg California, Inc. | 1800 Mcgill College Suite 1800, Montreal, QC H3A 3J6 | 2013-04-24 |
| 8049602 Canada Inc. | 830-1800 Mcgill CollГЁge, MontrГ©al, QC H3A 3J6 | 2011-12-09 |
| 7834055 Canada Inc. | 1800, Av. Mcgill College, Burau 600, MontrГ©al, QC H3A 3J6 | 2011-04-21 |
| Find all corporations in postal code H3A 3J6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Olivier Halley | 14, avenue Emile Van Becelaere, Bruxelles B-1170, Belgium |
| ALAIN E. ROCH | 1800 avenue McGill College, # 2108, Montréal QC H3A 3J6, Canada |
| City | MontrГ©al |
| Post Code | H3A 3J6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Investissements Fritz Inc. | 19524 Kenyon - Conc. 1, Apple Hill, ON K0C 1B0 | |
| Les Investissements Nakis Inc. | 111-576, Sainte-catherine East, Montreal, QC H2L 2E1 | |
| Les Investissements Emco Inc. | 2491 Brickland Drive, Cumberland, ON K4C 1R8 | |
| La Corporation De Ocmmerce Et D'investissements Exelmans | 5635 Avenue Woodbury, Montreal, QC H3T 1S6 | 1988-11-14 |
| Canwoods Investments Inc. / Investissements Canwoods Inc. | 310-925 Boulevard De Maisonneuve Ouest, MontrГ©al, QC H3A 0A5 | |
| Rng Investissements Inc. | 1 Adelaide St E, Toronto, ON M5C 2V9 | 2019-02-14 |
| Investissements Ivanico Inc. | 853-76 Rue Dalhousie, QuÉbec, QC G1K 8W6 | 2007-03-02 |
| Les Investissements 25-12-66 Inc. | 8905 - 127 Rue, St-georges Est, QC G5Y 5B9 | 2002-04-02 |
| Investissements Bc5 Inc. | 110 Rue Iberville, D.d.o., QC H9B 3A9 | 2015-11-02 |
| R.r.a.c. Investments Inc. | 585, Rue De La Falaise, LГ©vis, QC G6W 1A4 | 2001-11-30 |
Please comment or provide details below to improve the information on INVESTISSEMENTS CANDAP INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.