7567774 CANADA INC. (Corporation# 7567774) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 2, 2010.
| Corporation ID | 7567774 |
| Business Number | 808745459 |
| Corporation Name | 7567774 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
25 Bergamot Ave Etobicoke ON M9W 1W4 |
| Incorporation Date | 2010-06-02 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CHITTIBABU YACHAM | 25 BERGAMOT AVE APT#111, ETOBICOKE ON M9W 1W4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-06-02 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-06-02 | current | 25 Bergamot Ave, Etobicoke, ON M9W 1W4 |
| Name | 2010-06-02 | current | 7567774 CANADA INC. |
| Status | 2010-06-03 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2010-06-02 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-05-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-05-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-06-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-05-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11412205 Canada Inc. | 105-25 Bergamot Ave, Toronto, ON M9W 1W4 | 2019-05-15 |
| 11121898 Canada Inc. | 319-25 Bergamot Ave, Etobicoke, ON M9W 1W4 | 2018-11-29 |
| Nizini Inc. | 116-25 Bergamot Ave., Etobicoke, ON M9W 1W4 | 2016-09-15 |
| Boomat Inc. | 135 John Garland Blvd, Toronto, ON M9W 1W4 | 2015-04-22 |
| Sonfon Cleaning Services Inc. | 25 Bergamot Avenue, #405, Toronto, ON M9W 1W4 | 2014-06-09 |
| Eziokwu Canadian Cultural Association | 25 Bergamot Avenue, #405, Toronto, ON M9W 1W4 | 2012-06-18 |
| 8182752 Canada Inc. | 25 Bergamot Ave Apt 304, Etobicoke, ON M9W 1W4 | 2012-05-01 |
| Adimbo Inc. | 25 Bergamot Avenue, Unit 405, Toronto, ON M9W 1W4 | 2007-07-31 |
| Hustlegear Corp. | 25 Bergamot Ave., Suite 116, Etobicoke, ON M9W 1W4 | 2003-02-09 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12155567 Canada Inc. | 5 - 7003 Steeles Avenue West, Toronto, ON M9W 0A2 | 2020-06-25 |
| Raizel Productions Inc. | 7001 Steeles Ave W, Unit 20, Toronto, ON M9W 0A2 | 2019-11-20 |
| Solomo Media Inc. | Unit#11, 7003 Steeles Ave W, Etobicoke, ON M9W 0A2 | 2019-09-14 |
| Tkg Recruiting Services Inc. | 7001, 18, Etobicoke, ON M9W 0A2 | 2019-06-27 |
| Rpatech Corporation | 7001 Steeles Avenue West, Suite 18, Toronto, ON M9W 0A2 | 2019-06-25 |
| Sunlyte Led Lighting Solutions Ltd. | 19 - 7001 Steeles Ave. West, Toronto, ON M9W 0A2 | 2016-08-04 |
| Vedic Holistic Living of Canada | 7001 Steeles Ave. West, #18, Toronto, ON M9W 0A2 | 2016-07-07 |
| Vital Radiology Services Canada Inc. | 7001 Steeles Avenue West, Suite 18, Toronto, ON M9W 0A2 | 2016-05-06 |
| Canada-india Friendship Group Inc. | 7001 Steeles Avenue West, Suite 18, Toronto, ON M9W 0A2 | 2014-07-23 |
| Jai Mata Di Entertainment Inc. | 19-7001 Steeles Avenue West, Toronto, ON M9W 0A2 | 2013-04-12 |
| Find all corporations in postal code M9W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| CHITTIBABU YACHAM | 25 BERGAMOT AVE APT#111, ETOBICOKE ON M9W 1W4, Canada |
| City | ETOBICOKE |
| Post Code | M9W 1W4 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7567774 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.