mbrgr T1 Inc. (Corporation# 7567537) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 2, 2010.
| Corporation ID | 7567537 |
| Business Number | 808579460 |
| Corporation Name | mbrgr T1 Inc. |
| Registered Office Address |
401 King Street West Toronto ON M5V 1K1 |
| Incorporation Date | 2010-06-02 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Jeffrey Dichter | 7514 Wavell, Cote St Luc QC H4W 1L7, Canada |
| Leonard Lighter | 4698 Roslyn, Montreal QC H3W 2L2, Canada |
| Lawrence Lighter | 223 Ballantyne, Montreal West QC H4X 2C3, Canada |
| Steve Belitzky | 4300 de Maisonneuve West, Apartment 835, Westmount QC H3Z 3C7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-06-02 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-06-11 | current | 401 King Street West, Toronto, ON M5V 1K1 |
| Address | 2010-06-02 | 2010-06-11 | 409 King Street West, Toronto, ON M5V 1K1 |
| Name | 2010-07-12 | current | mbrgr T1 Inc. |
| Name | 2010-06-02 | 2010-07-12 | m:brgr Toronto 1 Inc. |
| Status | 2010-06-03 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2010-07-13 | Restated Articles of Incorporation / Status constitutifs mis Г jours | |
| 2010-07-12 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 2010-06-02 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Stealth Stags Inc. | 401 King Street West, Toronto, ON M5V 1K1 | 2018-04-15 |
| The Dream Team Toronto Inc. | 401 King Street West, Toronto, ON M5V 1K1 | 2018-12-04 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Wake North Inc. | 375 King Street West Unit 1009, Toronto, ON M5V 1K1 | 2020-06-24 |
| Unltd Beverages Inc. | 1206 - 375 King Street West, Toronto, ON M5V 1K1 | 2019-08-20 |
| Key Advisors Limited | 3109 - 375 King Street West, Toronto, ON M5V 1K1 | 2019-07-22 |
| Greendev Inc. | 375 King Street West, Suite 609, Toronto, ON M5V 1K1 | 2019-02-22 |
| Social Stori Ltd. | 375 King Street West, Unit 3008, Toronto, ON M5V 1K1 | 2018-05-08 |
| Adam Hunt Management Inc. | 415 King St W, Toronto, ON M5V 1K1 | 2017-09-26 |
| 9868623 Canada Corp. | 365 King St W, Toronto, ON M5V 1K1 | 2016-08-15 |
| 9865390 Canada Inc. | 367 King Street West, Toronto, ON M5V 1K1 | 2016-08-11 |
| Conibear Design Inc. | 2701-375 King W, Toronto, ON M5V 1K1 | 2016-08-02 |
| 9333240 Canada Inc. | 375 King St W, 1708, Toronto, ON M5V 1K1 | 2015-06-13 |
| Find all corporations in postal code M5V 1K1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Jeffrey Dichter | 7514 Wavell, Cote St Luc QC H4W 1L7, Canada |
| Leonard Lighter | 4698 Roslyn, Montreal QC H3W 2L2, Canada |
| Lawrence Lighter | 223 Ballantyne, Montreal West QC H4X 2C3, Canada |
| Steve Belitzky | 4300 de Maisonneuve West, Apartment 835, Westmount QC H3Z 3C7, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M5V 1K1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mbrgr Brands Inc. | 651-2015 Rue Drummond, Montreal, QC H3G 1W7 | 2013-10-15 |
| Mbrgr Restaurants Inc. | 2015 Rue Drummond Suite 651, Montreal, QC H3G 1W7 | 2007-08-10 |
Please comment or provide details below to improve the information on mbrgr T1 Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.