ENVIRO-SONIC TECHNOLOGIES INC. (Corporation# 756725) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 29, 1978.
| Corporation ID | 756725 |
| Business Number | 885063669 |
| Corporation Name | ENVIRO-SONIC TECHNOLOGIES INC. |
| Registered Office Address |
10104 103 Avenue Suite 2500 Edmonton AB T5J 1V3 |
| Incorporation Date | 1978-09-29 |
| Dissolution Date | 1999-12-09 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 2 - 2 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LORRAINE W. PRESCOTT | 11826 1100 AVENUE, SUITE 2000, EDMONTON AB T5K 0K3, Canada |
| VICTOR M. PRESCOTT | 11826 1100 AVENUE, SUITE 2000, EDMONTON AB T5K 0K3, Canada |
| NICHOLAS MARTINI | 657 MAIN AVENUE, PASSAIC , United States |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1978-09-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1978-09-28 | 1978-09-29 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1978-09-29 | current | 10104 103 Avenue, Suite 2500, Edmonton, AB T5J 1V3 |
| Name | 1985-10-25 | current | ENVIRO-SONIC TECHNOLOGIES INC. |
| Name | 1978-09-29 | 1985-10-25 | 119 STREET HOLDINGS LTD. |
| Status | 1999-12-09 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1993-01-01 | 1999-12-09 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1978-09-29 | 1993-01-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1999-12-09 | Dissolution | Section: 212 |
| 1978-09-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cancom Management Limited | 10104 103 Avenue, Suite 1424, Edmonton, AB T5J 0H8 | 1979-10-09 |
| Armule Corporation | 10104 103 Avenue, Suite 1600, Edmonton, AB T5J 0H8 | 1976-09-20 |
| Catalyst Technology (canada) Ltd. | 10104 103 Avenue, Suite 2500, Edmonton, AB T5J 1V3 | 1977-04-27 |
| Key-matic Canada Inc. | 10104 103 Avenue, Suite 1004, Edmonton, AB T5J 0H8 | 1988-07-11 |
| 2710153 Canada Ltd. | 10104 103 Avenue, Suite 2500, Edmonton, AB T5J 1V3 | 1991-04-22 |
| Bobby Butler Alberta Inc. | 10104 103 Avenue, Suite 2500, Edmonton, AB T5J 1V3 | 1991-09-16 |
| Hogan Valve Packing & Extraction Inc. | 10104 103 Avenue, Suite 2300, Edmonton, AB T5J 3X7 | 1992-08-07 |
| Autoseek Inc. | 10104 103 Avenue, Suite 2500, Edmonton, AB T5J 1V3 | |
| 3446573 Canada Inc. | 10104 103 Avenue, Suite 1600, Edmonton, AB T5J 0H8 | 1997-12-17 |
| 3446581 Canada Inc. | 10104 103 Avenue, Suite 1600, Edmonton, AB T5J 0H8 | 1997-12-17 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Convert-a-cap Canada Ltd. | 10401 103 Avenue, Suite 2500, Edmonton, AB T5J 1V3 | 1984-03-02 |
| International Northwest Aviation Council | Bank of Montreal Building, Suite 700, Edmonton, AB T5J 1V3 | 1963-07-15 |
| Burlington Art Shop Ltd. | 10104 104 Avenue, Suite 2500, Edmonton, AB T5J 1V3 | |
| Horne & Pitfield Foods Limited | 10104 103 Ave. Cdn Comm Bank Twr., Suite 2500, Edmonton, AB T5J 1V3 | |
| Concan Restaurants #1 Inc. | 10104 103e Avenue, Suite 2500, Edmonton, AB T5J 1V3 | |
| Factor 5 Energy Solutions Inc. | 10104 103 Ave, Suite 2500, Edmonton, AB T5J 1V3 | 1996-06-18 |
| Precismeca (canada) Ltee | 10205 101 Street, Suite 2200 Edmonton Centre, Edmonton, AB T5J 1V3 | 1973-01-09 |
| Audesyn Incorporated | 10104 103 Avenue, Suite 2500, Edmonton, AB T5J 1V3 | |
| C E L Electronics (1980) Limited | Royal Trust Tower, Suite 2200 Edmonton Centre, Edmonton, AB T5J 1V3 | 1980-02-13 |
| Can-flo Horticulture Ltd. | Royal Trust Tower, Suite 2200, Edmonton, AB T5J 1V3 | 1979-03-28 |
| Find all corporations in postal code T5J1V3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LORRAINE W. PRESCOTT | 11826 1100 AVENUE, SUITE 2000, EDMONTON AB T5K 0K3, Canada |
| VICTOR M. PRESCOTT | 11826 1100 AVENUE, SUITE 2000, EDMONTON AB T5K 0K3, Canada |
| NICHOLAS MARTINI | 657 MAIN AVENUE, PASSAIC , United States |
| City | EDMONTON |
| Post Code | T5J1V3 |
| Category | technologies |
| Category + City | technologies + EDMONTON |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Transports Sonic Ltee | 8985 Henri-bourassa West, Montreal, QC H4S 1P7 | 1978-02-07 |
| Technologies Ecologiques Recon Inc. | 3485 Griffith Street, St.laurent, QC | 1981-01-13 |
| Enviro-step Technologies Inc. | 620, Rue Du Nickel, QuГ©bec, QC G2N 0J8 | 2013-10-17 |
| Enviro-ganics Technologies Inc. | 3 Rosemount Ave, St-catharines, ON L2M 1Z2 | 1994-05-20 |
| Enviro-technologies Mittner Inc. | 16, Route 143, Canton De Hatley, QC J0B 2C0 | 2005-08-22 |
| Sonic Communications B.l. Inc. | 8170 Montview, Suit E210, Mont-royal, QC H4P 2L7 | 1985-01-18 |
| Isolation Mono-sonic Ltee | 2792 Innes Road, Orleans, ON | 1981-02-04 |
| Enviro 3d Consulting Inc. | 6, Rue Gilles Vigneault, Sainte-julie, QC J3E 3L4 | 2014-11-03 |
| Enviro-innovation Technologies Inc. | 101-2415 Columbia Street, Vancouver, BC V5Y 3E7 | 2002-07-11 |
| Enviro - The Keg Line Cleaner Inc. | 1732 Woodward Drive, Suite 300, Ottawa, ON K2C 0P8 | 2014-07-30 |
Please comment or provide details below to improve the information on ENVIRO-SONIC TECHNOLOGIES INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.