7567243 Canada Inc. (Corporation# 7567243) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 2, 2010.
| Corporation ID | 7567243 |
| Business Number | 808865265 |
| Corporation Name | 7567243 Canada Inc. |
| Registered Office Address |
1913 Dunrobin Road Ottawa ON K2K 1X7 |
| Incorporation Date | 2010-06-02 |
| Dissolution Date | 2013-04-07 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Dana Webber | 1913 Dunrobin Road, Ottawa ON K2K 1X7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-06-02 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-06-02 | current | 1913 Dunrobin Road, Ottawa, ON K2K 1X7 |
| Name | 2010-06-02 | current | 7567243 Canada Inc. |
| Status | 2013-04-07 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2012-11-08 | 2013-04-07 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-06-02 | 2012-11-08 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-04-07 | Dissolution | Section: 212 |
| 2010-06-02 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12435799 Canada Inc. | 200-5055, Innovation Drive, Kanata, ON K2K 1X7 | 2020-10-21 |
| 12280795 Canada Inc. | 12 Constance Lake Road, Kanata, ON K2K 1X7 | 2020-08-19 |
| Canada Smart Move Immigration Consulting Inc. | 583 Cameron Harvey Drive, Kanata, ON K2K 1X7 | 2019-07-19 |
| MГ©lia's Memory Foundation | 1646 Dunrobin Road, Ottawa, ON K2K 1X7 | 2019-04-26 |
| Q & A Beauty Corp. | 1930 Dunrobin Rd., Kanata, ON K2K 1X7 | 2019-04-15 |
| Kanata Art Club | 630 Cameron Harvey Drive, Ottawa, ON K2K 1X7 | 2019-01-07 |
| Brookside Baptist Church | 1078 Klondike Road, Kanata, ON K2K 1X7 | 2018-06-19 |
| 9944664 Canada Inc. | 1050 Klondike Road, Kanata, ON K2K 1X7 | 2016-10-14 |
| 9663452 Canada Incorporated | 1913 Dunrobin Rd, Ottawa, ON K2K 1X7 | 2016-03-10 |
| 9103988 Canada Inc. | 3 Campbell Reid Court, Kanata, ON K2K 1X7 | 2014-11-29 |
| Find all corporations in postal code K2K 1X7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Dana Webber | 1913 Dunrobin Road, Ottawa ON K2K 1X7, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K2K 1X7 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7567243 Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.