Robert Saggers & Associates, Learning-Leadership Consultants, INC. (Corporation# 7567022) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 2, 2010.
| Corporation ID | 7567022 |
| Business Number | 807570668 |
| Corporation Name | Robert Saggers & Associates, Learning-Leadership Consultants, INC. |
| Registered Office Address |
144 Creswell Dr. Beaconsfeld QC H9W 1E7 |
| Incorporation Date | 2010-06-02 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Robert Edward Saggers | 144 Creswell De., Beaconsfield QC H9W 1E7, Canada |
| Jean Eileen Saggers | 144 Creswell Dr., Beaconsfield QC H9W 1E7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-06-02 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-06-02 | current | 144 Creswell Dr., Beaconsfeld, QC H9W 1E7 |
| Name | 2010-06-02 | current | Robert Saggers & Associates, Learning-Leadership Consultants, INC. |
| Name | 2010-06-02 | current | Robert Saggers ; Associates, Learning-Leadership Consultants, INC. |
| Status | 2010-06-02 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2010-06-02 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-06-08 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-06-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-06-04 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 144 Creswell Dr. |
| City | Beaconsfeld |
| Province | QC |
| Postal Code | H9W 1E7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canusa Electro Inc. | 166 Cresswell Dr., Beaconsfield, QC H9W 1E7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fala Inc. | 108 Beaurepaire Dr., Beaconsfield, QC H9W 0A1 | |
| Ravann Creative Enterprises Inc. | 368 Glengarry Avenue, Beaconsfield, QC H9W 1A1 | 2000-06-30 |
| 2912597 Canada Inc. | 366 Glengarry, Beaconsfield, QC H9W 1A1 | 1993-04-15 |
| 147277 Canada Inc. | 489 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A3 | 1985-11-08 |
| 10715549 Canada Inc. | 489 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A3 | 2018-04-04 |
| 146140 Canada Inc. | 490 Olympic Dr., Beaconsfield, QC H9W 1A4 | 1985-05-31 |
| S. Vasil Marketing Inc. | 496 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A4 | 1980-07-11 |
| 10203017 Canada Incorporated | 318 Berkshire Ave, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2017-04-22 |
| 9839399 Canada Inc. | 300 Birkshire, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2016-07-21 |
| 8664021 Canada Inc. | 342 Arlington Crescent, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2013-10-15 |
| Find all corporations in postal code H9W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Robert Edward Saggers | 144 Creswell De., Beaconsfield QC H9W 1E7, Canada |
| Jean Eileen Saggers | 144 Creswell Dr., Beaconsfield QC H9W 1E7, Canada |
| City | Beaconsfeld |
| Post Code | H9W 1E7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Consultants En Gestion De Ressource Humaine Robert O'reilly & AssociГ©s Inc. | 88 Park Ridge Rd, Kirkland, QC H9J 1P9 | 1995-03-17 |
| Les Consultants Robert Wahba & Associes Ltee | 2153 Alice Nolin, Montreal, QC H4N 3G4 | 1975-07-10 |
| Les Consultants Robert Desautels & Associes Inc. | 560 120e Rue, Shawinigan-sud, QC G9P 3J0 | 1982-12-10 |
| Robert Isabelle & Associates, Education Consultants Inc. | 200 Berlioz, Suite 808, Ile Des Soeurs, QC H3E 1L7 | 1991-06-17 |
| Robert Schneider & AssociГ©s Consortium Canadien D E Consultants IndГ©pendants Inc. | 6 Des Narcisses, Hull, QC J9A 1T1 | 1991-11-08 |
| Legault & Associates Leadership Development Inc. | 5170 Lakeshore Road, Suite 302, Burlington, ON L7L 1C4 | 2004-10-26 |
| L3 - Life, Learning and Leadership Inc. | 1735 Bellechasse Pl., Gloucester, ON K1C 6W4 | 2000-01-25 |
| Insight Edge Learning and Leadership Inc. | 694 Tuxford Drive, Milton, ON L9T 5L3 | 2019-11-15 |
| Consultants Robert F. Meyer Ltee | 62 Somerset Road, Baie D'urfe, QC H9X 2V9 | 1984-11-13 |
| Les Associes Global Learning Inc. | 615 Boul. Dorchester O., Bureau 630, Montreal, QC H3B 1P7 | 1985-01-28 |
Please comment or provide details below to improve the information on Robert Saggers & Associates, Learning-Leadership Consultants, INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.