Superposition Inc. (Corporation# 7566883) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 2, 2010.
| Corporation ID | 7566883 |
| Business Number | 807715255 |
| Corporation Name | Superposition Inc. |
| Registered Office Address |
C/o Alfonso Licata 197 Spadina Avenue, Suite 200 Toronto ON M5T 2C8 |
| Incorporation Date | 2010-06-02 |
| Dissolution Date | 2013-04-07 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Julia Shure | 99 Laurentide Drive, Toronto ON M3A 3E4, Canada |
| Alfonso Licata | 99 Laurentide Drive, Toronto ON M3A 3E4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-06-02 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-06-02 | current | C/o Alfonso Licata, 197 Spadina Avenue, Suite 200, Toronto, ON M5T 2C8 |
| Name | 2010-06-02 | current | Superposition Inc. |
| Status | 2013-04-07 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2012-11-08 | 2013-04-07 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-06-02 | 2012-11-08 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-04-07 | Dissolution | Section: 212 |
| 2010-06-02 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Linear Workshop Inc. | 97 Spadina Avenue, Suite 500, Toronto, ON M5T 2C8 | 2016-02-04 |
| Let's Walk Canada Inc. | 500-197 Spadina Avenue, Toronto, ON M5T 2C8 | 2015-03-05 |
| Kanary Touring Ltd. | 197 Spadina Avenue, Suite 402, Toronto, ON M5T 2C8 | 2011-04-13 |
| Realrisk Inc. | 197 Spadina Avenue, Suite 300, Toronto, ON M5T 2C8 | 2007-11-02 |
| Openarcade Inc. | 197 Spadina Avenue, Suite 300, Toronto, ON M5T 2C8 | 2007-10-01 |
| Zfp Carbon Inc. | 197 Spadina Avenue, Suite 400, Toronto, ON M5T 2C8 | 2007-01-17 |
| Zerofootprint | 197 Spadina Ave., Suite 400, Toronto, ON M5T 2C8 | 2006-12-29 |
| Arcade Architecture and Design Inc. | 197 Spadina Avenue, Suite 500, Toronto, ON M5T 2C8 | 2003-02-14 |
| Zfp Energy Inc. | 197 Spadina Avenue, Suite 400, Toronto, ON M5T 2C8 | 2007-02-06 |
| Cliniqx Inc. | 197 Spadina Avenue, Suite 300, Toronto, Ontario, ON M5T 2C8 | 2008-06-20 |
| Find all corporations in postal code M5T 2C8 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Julia Shure | 99 Laurentide Drive, Toronto ON M3A 3E4, Canada |
| Alfonso Licata | 99 Laurentide Drive, Toronto ON M3A 3E4, Canada |
Please comment or provide details below to improve the information on Superposition Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.