MMBO Direct Marketing Ltd. (Corporation# 7566859) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 2, 2010.
| Corporation ID | 7566859 |
| Business Number | 807760251 |
| Corporation Name | MMBO Direct Marketing Ltd. |
| Registered Office Address |
1236 Barton St E. 2nd Floor Hamilton ON L8H 2V8 |
| Incorporation Date | 2010-06-02 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Sean O'Connor | 225 Ottawa St S, Hamilton ON L8K 2E7, Canada |
| Sam McKinney | 117 Glen Forest Dr, Hamilton ON L8K 5Y9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-06-02 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-09-04 | current | 1236 Barton St E., 2nd Floor, Hamilton, ON L8H 2V8 |
| Address | 2010-07-20 | 2013-09-04 | 351a Queenston Road, Hamilton, ON L8K 1H8 |
| Address | 2010-06-02 | 2010-07-20 | 43 East 14th St, Hamilton, ON L8A 4B3 |
| Name | 2010-06-02 | current | MMBO Direct Marketing Ltd. |
| Status | 2010-06-03 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2010-06-02 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2018-01-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-01-04 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2016-01-08 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11183184 Canada Inc. | 101 Nash Rd N, Hamilton, ON L8H 0A6 | 2019-01-07 |
| 9874127 Canada Incorporated | 97 Nash Road N, Hamilton, ON L8H 0A6 | 2016-08-18 |
| 7953054 Canada Inc. | 30 Adair Ave South, Hamilton, ON L8H 1B4 | 2011-08-22 |
| 6038051 Canada Inc. | 30 Adair Ave. S., Windsor, ON L8H 1B4 | 2002-11-18 |
| Pinnacle Apparel Inc. | 26 Beland Avenue South, Hamilton, ON L8H 1B8 | 2006-09-07 |
| Vapenorth Distribution Limited | 1657 Mainst. E, Hamilton, ON L8H 1C7 | 2018-07-30 |
| Faith Apostolic Church of Jesus Christ Hamilton | 1855 Main Street East, Hamilton, ON L8H 1G2 | 2015-03-11 |
| 11659405 Canada Ltd. | 1896, Main Street East, Hamilton, ON L8H 1G5 | 2019-10-01 |
| Voltus Automation Inc. | 933 Dunsmure Rd, Hamilton, ON L8H 1J1 | 2014-11-05 |
| 7732392 Canada Inc. | 1230 Dunsmure Road, Hamilton, ON L8H 1L6 | 2010-12-21 |
| Find all corporations in postal code L8H | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Sean O'Connor | 225 Ottawa St S, Hamilton ON L8K 2E7, Canada |
| Sam McKinney | 117 Glen Forest Dr, Hamilton ON L8K 5Y9, Canada |
| City | Hamilton |
| Post Code | L8H 2V8 |
| Category | marketing |
| Category + City | marketing + Hamilton |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Promotional Direct Marketing Media Inc. | 1250, RenГ©-levesque Blvd. West, Suite 2200, Montreal, QC H3B 4W8 | 2006-06-08 |
| Direct Marketing Associates Holding Inc. | 1155 Boul. Rene-levesque Quest, Bureau 2500, Montreal, QC H3B 2K4 | 2001-12-21 |
| Marketing Direct S.m.i. Ltee | 1003 Hyman St., Apt. 113, Dollard Des Ormeaux, QC | 1981-08-07 |
| Canadien Medical Marketing Direct (cmmd) Inc. | 640 Rue St-paul Ouest, Suite 302, Montreal, QC H3C 1L9 | 1988-06-20 |
| SociГ©tГ© De Marketing Direct Et De Centres D'appels (smdca) | 151 Ave. Dobie, Mont-royal, QC H3P 1S3 | 1999-08-17 |
| H3b Marketing Direct Et Indirect Inc. | 1250 Boul. RenÉ-lÉvesque Ouest, 15Ème Étage, MontrÉal, QC H3B 5G5 | 1995-11-08 |
| Le Marketing Direct Promo-plus Inc. | 2264 St-antoine Street West, Montreal, QC H3J 1A7 | 1979-07-12 |
| Protocol Direct Marketing Inc. | 7077 Park Avenue, Suite 605, Montreal, QC H3N 1X7 | |
| Communimax Marketing Direct LtÉe | 25 Claude St, Beaconfield, QC H9W 4E9 | 1988-11-23 |
| K-direct Marketing Services Inc. | 4506 Monaco, Pierrefonds, QC H9J 1J6 | 2005-11-18 |
Please comment or provide details below to improve the information on MMBO Direct Marketing Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.