MUIZTELECOM INC. (Corporation# 7566697) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 1, 2010.
| Corporation ID | 7566697 |
| Business Number | 809256654 |
| Corporation Name | MUIZTELECOM INC. |
| Registered Office Address |
838 Chemin Du Sablon Laval QC H7W 4H7 |
| Incorporation Date | 2010-06-01 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CARMENCITA AMASCUAL | 5495 Boulevard Décarie, Suite 102, Montréal QC H3W 3C6, Canada |
| Ehsan Yousaf | 838 Chemin du Sablon, Laval QC H7W 4H7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-06-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-05-26 | current | 838 Chemin Du Sablon, Laval, QC H7W 4H7 |
| Address | 2019-07-22 | 2020-05-26 | 5495 Boulevard DГ©carie, Suite 102, MontrГ©al, QC H3W 3C6 |
| Address | 2010-06-01 | 2019-07-22 | 2569 Rue Audette, Brossard, QC J4Z 2S7 |
| Name | 2010-06-01 | current | MUIZTELECOM INC. |
| Status | 2018-11-16 | current | Active / Actif |
| Status | 2018-10-31 | 2018-11-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2016-10-28 | 2018-10-31 | Active / Actif |
| Status | 2016-10-27 | 2016-10-28 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2014-10-30 | 2016-10-27 | Active / Actif |
| Status | 2014-10-30 | 2014-10-30 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-06-01 | 2014-10-30 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2010-06-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2018-10-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-10-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2016-10-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7281625 Canada Inc. | 814 Du Sablon, Laval, QC H7W 4H7 | 2009-11-20 |
| H.h. Woodworkings Ltd. | 882 Du Sablon, Chomedey Laval, QC H7W 4H7 | 1982-12-20 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Younik Style Inc. | 1665 Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A2 | 2014-01-03 |
| 7786026 Canada Inc. | 1655 Raoul-lagace, Laval, QC H7W 0A2 | 2011-02-23 |
| 7339151 Canada Inc. | 1730 Rue Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A2 | 2010-02-24 |
| 12448122 Canada Inc. | 1730 Rue Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A2 | 2020-10-26 |
| 8268436 Canada Inc. | 1760 Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A3 | 2012-08-07 |
| Chr Projects Inc. | 1770 Raoul-lagace, Laval, QC H7W 0A3 | 1997-09-08 |
| 11970585 Canada Inc. | 1760 Rue Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A3 | 2020-03-20 |
| Easy1 Booking Inc. | 4889 Rue De Horta, Laval, QC H7W 0A4 | 2020-04-21 |
| Sammoun Electrique Inc. | 4853 Rue De Horta, Laval, QC H7W 0A4 | 1985-04-29 |
| 7263422 Canada Inc. | 5009 Horta, Laval, QC H7W 0A5 | 2009-10-21 |
| Find all corporations in postal code H7W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| CARMENCITA AMASCUAL | 5495 Boulevard Décarie, Suite 102, Montréal QC H3W 3C6, Canada |
| Ehsan Yousaf | 838 Chemin du Sablon, Laval QC H7W 4H7, Canada |
Please comment or provide details below to improve the information on MUIZTELECOM INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.