Acorn Trucking Ltd. (Corporation# 7566182) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 1, 2010.
| Corporation ID | 7566182 |
| Business Number | 809263056 |
| Corporation Name | Acorn Trucking Ltd. |
| Registered Office Address |
108-1562 Trossacks Ave. London ON N6A 2P5 |
| Incorporation Date | 2010-06-01 |
| Dissolution Date | 2013-03-30 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Vern Charles Robertson | 108-1562 Trossacks Ave., London ON N6A 2P5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-06-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-06-01 | current | 108-1562 Trossacks Ave., London, ON N6A 2P5 |
| Name | 2010-06-01 | current | Acorn Trucking Ltd. |
| Status | 2013-03-30 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2012-10-31 | 2013-03-30 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-06-01 | 2012-10-31 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-03-30 | Dissolution | Section: 212 |
| 2010-06-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Full Circle Distributors Ltd. | 108-1562 Trossacks Ave., London, ON N5T 2P5 | 2007-08-31 |
| The Container Depot (london) Ltd. | 108-1562 Trossacks Ave., London, ON N5X 2P5 | 2009-08-21 |
| Easy Move and Storage (london) Ltd. | 108-1562 Trossacks Ave., London, ON N5X 2P5 | 2010-06-18 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Alliance of Students Providing Interprofessional Resources and Education (aspire) | 2106 500 Ridout St N, London, ON N6A 0A2 | 2020-07-21 |
| Foundation for Rural Youth Empowerment | 500 Ridout St North, Unit 1210, London, ON N6A 0A2 | 2020-03-11 |
| Show Pony Equine Management Incorporated | 500 Ridout Street North, Apartment 1102, London, ON N6A 0A2 | 2018-07-04 |
| 8941025 Canada Inc. | 1207-500 Ridout St. N., London, ON N6A 0A2 | 2014-07-02 |
| Abacus Technologies Inc. | 901-71 King Street, London, ON N6A 0A5 | 2020-10-13 |
| Voyayoga Inc. | 71 King Street, The Renaissance -apt No.1806, London, ON N6A 0A5 | 2020-09-14 |
| Dey Software Consultancy Limited | 71 King Street, Unit 1714, London, ON N6A 0A5 | 2018-08-08 |
| International Wildlife Protection | 71 King. St., Apt 2507, London, ON N6A 0A5 | 2017-02-23 |
| 12562481 Canada Inc. | 330 Ridout Street North, Unit 2009, London, ON N6A 0A7 | 2020-12-10 |
| Redo Inc. | 1111 - 330 Ridout Street North, London, ON N6A 0A7 | 2019-02-25 |
| Find all corporations in postal code N6A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Vern Charles Robertson | 108-1562 Trossacks Ave., London ON N6A 2P5, Canada |
| City | London |
| Post Code | N6A 2P5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Acorn Global Investments Inc. | 1267 Cornwall Road, Oakville, ON L6J 7T5 | |
| A My Trucking Ltd. | 198 Colette Drive, London, ON N6E 3S7 | |
| Cgy Trucking Ltd. | 31589 Blueridge Dr, Abbotsford, BC V2T 6S6 | |
| Manoj Logistics and Trucking Inc. | 1 Acre Heights Crescent, Scarborough, ON M1H 2N8 | 2005-06-14 |
| Alltheway Trucking Inc. | 2900, 10180 - 101 Street Nw, Edmonton, AB T5J 3V5 | |
| Strap On Trucking Inc. | 29 Storey Place, Markham, ON L3S 3B7 | |
| Ysb 2004 Trucking Inc. | 23 Bansbury Circle, Brampton, ON L6P 4H5 | 2004-02-13 |
| Tripple Sss Trucking Ltd. | 49 Argelia Crescent, Brampton, ON L6X 5N5 | |
| Mab Lab Biotech Inc. | 34 Acorn Ave, Toronto, ON M9B 3P9 | 2007-05-24 |
| Rk2 Consulting Inc. | 24 Acorn Ave, Toronto, ON M9B 3P8 | 2019-01-02 |
Please comment or provide details below to improve the information on Acorn Trucking Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.