Midtown Computers Inc. (Corporation# 7566158) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 1, 2010.
| Corporation ID | 7566158 |
| Business Number | 809098064 |
| Corporation Name | Midtown Computers Inc. |
| Registered Office Address |
1334 Wyandotte St. East Windsor ON N9A 3K7 |
| Incorporation Date | 2010-06-01 |
| Dissolution Date | 2016-04-03 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Vaheed Ali | 414 Hall Ave., Windsor ON N9A 2L8, Canada |
| Hares Ali | 414 Hall Ave., Windsor ON N9A 2L8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-06-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-06-01 | current | 1334 Wyandotte St. East, Windsor, ON N9A 3K7 |
| Name | 2010-06-01 | current | Midtown Computers Inc. |
| Status | 2016-04-03 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-11-05 | 2016-04-03 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-06-01 | 2015-11-05 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-04-03 | Dissolution | Section: 212 |
| 2010-06-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2013 | 2013-05-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2012-05-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2011 | 2011-05-09 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8707901 Canada Inc. | 1304 Wyandotte Street East, Windsor, ON N9A 3K7 | 2013-11-26 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mashhour Bma Inc. | 1225 Riverside Drive West, Suite 703, Windsor, ON N9A 0A2 | 2020-12-07 |
| In & Out Tech Trading Exim Ltd. | 1007 - 1225 Riverside Drive West, Windsor, ON N9A 0A2 | 2020-07-15 |
| Sustainable Green Revolutions Inc. | 1225 Riverside Dr W, Unit 706, Windsor, ON N9A 0A2 | 2011-06-09 |
| 3197000 Canada Inc. | 1225 Riverside Drive West, Unit 1503, Windsor, ON N9A 0A2 | 1995-10-31 |
| Bin Deals Windsor Ltd. | 1225 Riverside Drive West, Suite 703, Windsor, ON N9A 0A2 | 2020-12-11 |
| Jim Bowman Management Limited | 1225 Riverside Drive West, Suite 1604, Windsor, ON N9A 0A2 | 1985-01-04 |
| 7806540 Canada Inc. | 256 Ouellete Ave, Windsor, ON N9A 1A5 | 2011-03-16 |
| Polar42 Creative Inc. | 374 Ouellette Ave, Suite 610, Windsor, ON N9A 1A8 | 2016-06-22 |
| Grand Priory of Canada Sovereign Military Order of The Temple of Jerusalem | 1200 - 374 Ouellette Avenue, Windsor, ON N9A 1A8 | 2005-11-09 |
| 3220605 Canada Inc. | 374 Ouellette Avenue, Suite 1200, Windsor, ON N9A 1A8 | 1996-01-19 |
| Find all corporations in postal code N9A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Vaheed Ali | 414 Hall Ave., Windsor ON N9A 2L8, Canada |
| Hares Ali | 414 Hall Ave., Windsor ON N9A 2L8, Canada |
| City | Windsor |
| Post Code | N9A 3K7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Midtown Realty Inc. | 6804 Holland, Cote Saint-luc, QC H4W 1L6 | 2014-08-13 |
| Midtown Radio Inc. | 93 Walter St., Kitchener, ON N2G 1S3 | 2020-12-01 |
| Bpm Bikes Ltd. | #5-8466 Midtown Way, Chilliwack, BC V2P 6T4 | 2019-12-08 |
| Midtown Consulting Inc. | 15. Magwood Court, Toronto, ON M6S 2M4 | 2006-09-03 |
| Hd Fulfillment Services Inc. | 8466 Midtown Way, 11, Chilliwack, BC V2P 0G8 | 2019-11-06 |
| R&r Virtual Solutions Inc. | 613 Midtown Place Sw, Airdrie, AB T4B 4E3 | 2020-06-04 |
| Midtown Rental Group Inc. | 1723 Dufferin St, Toronto, ON M6E 3N9 | 2014-03-19 |
| Cost Planning Canada Inc. | 540 Midtown Street Sw, Airdrie, AB T4B 4E2 | 2015-06-29 |
| Midtown Cash N Go Inc. | 40 Richmond Park Blvd, Toronto, ON M1V 3B6 | 2012-02-09 |
| Packfast Transport Canada Inc. | 624 Midtown Place Sw, Airdrie, AB T4B 4E5 | 2020-09-18 |
Please comment or provide details below to improve the information on Midtown Computers Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.