Nandha Services Inc. (Corporation# 7566115) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 1, 2010.
| Corporation ID | 7566115 |
| Business Number | 809261852 |
| Corporation Name | Nandha Services Inc. |
| Registered Office Address |
165 Kennedy Road S, Apt 311 Brampton ON L6W 3L3 |
| Incorporation Date | 2010-06-01 |
| Dissolution Date | 2012-11-22 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 20 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Jesbhir Nandha | 165 Kennedy Road S, Apt 311, Brampton ON L6W 3L3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-06-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-06-01 | current | 165 Kennedy Road S, Apt 311, Brampton, ON L6W 3L3 |
| Name | 2010-06-01 | current | Nandha Services Inc. |
| Status | 2012-11-22 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2010-06-01 | 2012-11-22 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-11-22 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2010-06-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2012 | 2012-06-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2011 | 2011-07-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Keev Solutions Inc. | 1006-165 Kennedy Rd S, Brampton, ON L6W 3L3 | 2019-08-23 |
| 11514202 Canada Inc. | 115-165 Kennedy Road South, Brampton, ON L6W 3L3 | 2019-07-13 |
| Bliss Health Care Inc. | 816-165 Kennedy Rd. South, Brampton, ON L6W 3L3 | 2018-01-25 |
| 9490272 Canada Incorporated | 504-165 Kennedy Road South, Brampton, ON L6W 3L3 | 2015-10-28 |
| 8995036 Canada Inc. | 112 - 165, Kennedy Road South, Brampton, ON L6W 3L3 | 2014-08-21 |
| 8899908 Canada Inc. | 204-165 Kennedy Rd S, Brampton, ON L6W 3L3 | 2014-06-01 |
| Uvic Auto Services Inc. | 165 Kennedy Road S, Unit 601, Brampton, ON L6W 3L3 | 2011-05-18 |
| 6568769 Canada Inc. | Unit 410 - 165 Kennedy Rd S, Brampton, ON L6W 3L3 | 2006-05-13 |
| 6460631 Canada Inc. | 1107-165 Kennedy Rd South, Brampton, ON L6W 3L3 | 2005-10-12 |
| Shelly-ann Trucking Inc. | 165 Kennedy Road South Suite 1212, Brampton, ON L6W 3L3 | 2005-09-23 |
| Find all corporations in postal code L6W 3L3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Jesbhir Nandha | 165 Kennedy Road S, Apt 311, Brampton ON L6W 3L3, Canada |
| City | Brampton |
| Post Code | L6W 3L3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Services De Cuna Mutuelle-cumis Ltee | 151 North Services Road, P.o.box 5065, Burlington, ON L7R 4C2 | 1974-05-08 |
| Canadian Hearing Services, Inc. | 271 Spadina Road, Toronto, ON M5R 2V3 | 2018-10-19 |
| A.t.s. Tape Services Inc. | 5687 Chemin St-francois, St-laurent, QC H4S 1W6 | 1987-01-30 |
| Can-act Payment Services Inc. | 7th Floor, 510 West Georgia Street, Vancouver, BC V6B 0M3 | |
| Services En Soudage Joseph Lester Smith Welding Services Inc. | 697, Rue Garda, Г‰piphanie, QC J5X 4E7 | 2013-03-08 |
| Services De Consultation Formatel Consulting Services Inc. | 2000-600, Rue De La Gauchetière Ouest, MontrÉal, QC H3B 4L8 | 1998-03-11 |
| E-risque Services Professionnels Inc. | 5823 Rue De Terrebonne, MontrГ©al, QC H4A 1B3 | 2007-03-27 |
| Services Miniers Orasa Mining Services Inc. | 2016 Rue Timmony, Sillery, QC G1T 1K8 | 1978-07-25 |
| Os Real Estate Services Inc. | 290-8000 Boulevard DГ©carie, MontrГ©al, QC H4P 2S4 | 2018-12-31 |
| Les Ventes Et Services Rst Limitee | 5701 Pullman St, Montreal, QC | 1975-07-07 |
Please comment or provide details below to improve the information on Nandha Services Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.