TORONTO CREOLE FILM FESTIVAL (Corporation# 7565798) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 9, 2010.
| Corporation ID | 7565798 |
| Business Number | 800823262 |
| Corporation Name | TORONTO CREOLE FILM FESTIVAL |
| Registered Office Address |
10 Morrison Street Suite 508 Toronto ON M5V 2T8 |
| Incorporation Date | 2010-07-09 |
| Dissolution Date | 2015-06-29 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ANNE-ELISABETH DIOP | 77 HOWARD STREET, # 1702, TORONTO ON M4X 1J9, Canada |
| ALISHA WATTS | 10 MORRISON STREET, # 508, TORONTO ON M5V 2T8, Canada |
| ULRICH SAUKEL | 74 CAROUSEL CRESCENT, RICHMOND HILL ON L4E 3X6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-07-09 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2010-07-09 | current | 10 Morrison Street, Suite 508, Toronto, ON M5V 2T8 |
| Name | 2010-07-09 | current | TORONTO CREOLE FILM FESTIVAL |
| Status | 2015-06-29 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-01-30 | 2015-06-29 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-07-09 | 2015-01-30 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-06-29 | Dissolution | Section: 222 |
| 2010-07-09 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11023888 Canada Ltd. | 10 Morrison Street, Toronto, ON M5V 2T8 | 2018-10-02 |
| Binary Barn Inc. | 10 Morrison Street, Suite 504, Toronto, ON M5V 2T8 | 2020-10-15 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Generous Penguin Inc. | 812-10 Morrison Street, Toronto, ON M5V 2T8 | 2018-06-02 |
| Thea World Inc. | Morrison, 10, Toronto, ON M5V 2T8 | 2015-10-08 |
| Drawn To Youth Inc. | 711-10 Morrisson St., Toronto, ON M5V 2T8 | 2011-03-18 |
| Dvo Creative, Inc. | 10 Morrison St, Unit 809, Toronto, ON M5V 2T8 | 2010-03-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Vyolette Bee Inc. | 27 Bathurst Street, Toronto, ON M5V 0A1 | 2020-03-31 |
| Top Notch Studios Inc. | 3704-183 Wellington Street West, Toronto, ON M5V 0A1 | 2019-03-07 |
| Skiin Inc. | 183 Wellington Street West, Suite 2903, Toronto, ON M5V 0A1 | 2017-11-13 |
| Together Family Foundation | 2504-183 Wellington St W, Toronto, ON M5V 0A1 | 2016-01-27 |
| Distribbeauty Inc. | 183 Wellington Street West, Toronto, ON M5V 0A1 | 2015-03-09 |
| Topzero Trade Inc. | 183, Wellington West, Suite 4702, Toronto, ON M5V 0A1 | 2015-01-27 |
| Diamond Back Fashion Inc. | 183 Wellington St West, Suite 4201, Toronto, ON M5V 0A1 | 2014-02-27 |
| 8798494 Canada Corp. | 2504-183 Wellington St W., Toronto, ON M5V 0A1 | 2014-02-23 |
| Jeffrey Fisher Home Inc. | 183 Wellington Street West, Suite 2606, Toronto, ON M5V 0A1 | 1999-12-29 |
| Evig Foundation | 183 Wellington St. W., Suite 4005, Toronto, ON M5V 0A1 | 1991-10-30 |
| Find all corporations in postal code M5V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ANNE-ELISABETH DIOP | 77 HOWARD STREET, # 1702, TORONTO ON M4X 1J9, Canada |
| ALISHA WATTS | 10 MORRISON STREET, # 508, TORONTO ON M5V 2T8, Canada |
| ULRICH SAUKEL | 74 CAROUSEL CRESCENT, RICHMOND HILL ON L4E 3X6, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5V 2T8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Student Film Festival | 1432 Bleury, Montreal, QC H3A 2J1 | 1982-03-16 |
| Montreal Jewish Film Festival | 1564 Saint-denis Street, Montreal, QC H2X 3K2 | 2000-11-01 |
| The One Film Festival (festival Du Film Le One) | 14 Montebello Lane, Kanata, ON K2L 1X6 | 2014-11-14 |
| Festival Du Film Libanais Au Canada (fflcanada) | 187-421 Rue Г‰ricka, Laval, QC H7P 5S4 | 2017-12-15 |
| Festival International Du Film Pour Enfants De MontrÉal | 4067 Boul. St Laurent, Bureau 400-a, Montreal, QC H2W 1Y7 | 1997-12-23 |
| International Film Festival of Quebec City Inc. | 261 Rue St-jacques Ouest, Montreal, QC H2Y 1M6 | 1986-08-11 |
| Festival Canadien Des Films Du Monde | 1432 Rue De Bleury, Montreal, QC H3A 2J1 | 1977-08-09 |
| Vancouver Black Film Festival | 701 West Georgia Street, Suite 1500, Vancouver, BC V7Y 1C6 | 2020-10-20 |
| Festival Film IsraГ‹l Inc. | AgnГЁs, MontrГ©al, QC H4C 2P9 | 2009-03-31 |
| Calgary Black Film Festival | 500 4th Avenue Sw, Suite 2500, Calgary, AB T2P 2V6 | 2020-10-20 |
Please comment or provide details below to improve the information on TORONTO CREOLE FILM FESTIVAL.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.