MAISON DU STORE INC. (Corporation# 7565585) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 2, 2010.
| Corporation ID | 7565585 |
| Business Number | 803802263 |
| Corporation Name | MAISON DU STORE INC. |
| Registered Office Address |
911-165 Ch. De La CГґte-sainte-catherine MontrГ©al QC H2V 2A7 |
| Incorporation Date | 2010-07-02 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CLAUDE BOUCHARD | 512-4905 rue Lionel-Groulx, Saint-Augustin-de Desmaures QC G3A 0N3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-07-02 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-05-22 | current | 911-165 Ch. De La CГґte-sainte-catherine, MontrГ©al, QC H2V 2A7 |
| Address | 2015-08-17 | 2019-05-22 | 1510-165 Ch. De La CГґte-sainte-catherine, MontrГ©al, QC H2V 2A7 |
| Address | 2012-10-26 | 2015-08-17 | 2-20 Av. Saint-denis, QuÉbec, QC G1R 4B5 |
| Address | 2010-07-02 | 2012-10-26 | 2362 Rue Beaubien Est, Montreal, QC H2G 1N2 |
| Name | 2019-11-08 | current | MAISON DU STORE INC. |
| Name | 2010-07-02 | 2019-11-08 | 5 STAR CERTIFIED SOLUTION INC. |
| Name | 2010-07-02 | 2019-11-08 | SOLUTION CERTIFIÉE 5 ÉTOILES INC. |
| Status | 2010-07-07 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-11-08 | Amendment / Modification |
Name Changed. Section: 178 |
| 2010-07-02 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-08-19 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2017-08-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2016-11-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 911-165 ch. de la CГґte-Sainte-Catherine |
| City | MontrГ©al |
| Province | QC |
| Postal Code | H2V 2A7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Stores ГЂ Domicile Inc. | 911-165 Ch. De La CГґte-sainte-catherine, MontrГ©al, QC H2V 2A7 | 2015-05-01 |
| Univers Du Store Inc. | 911-165 Ch. De La CГґte-sainte-catherine, MontrГ©al, QC H2V 2A7 | 2016-09-26 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 4464044 Canada Inc. | 165, Ch. De La CГґte-ste-catherine, #1409, Montreal, QC H2V 2A7 | 2008-03-25 |
| Daymatech Products Inc. | 165 Chemin Sainte-catherine, Suite 1008, Montreal, QC H2V 2A7 | 2002-09-26 |
| C4ex Inc. | 165 Chemin Cote Ste-catherine, Ph2, Outremont, QC H2V 2A7 | 1997-12-22 |
| Dumas Bergen Inc. | 165 Chemin De La CГґte-sainte-catherine, Apart. 1001, Outremont, QC H2V 2A7 | 1991-06-21 |
| Les Consultants Robert Denis Inc. | 165 Ch Cote Ste-catherine, Apt. 612, Outremont, QC H2V 2A7 | 1986-06-27 |
| 111376 Canada Inc. | 165 Chemin CГ”te Sainte-catherine, Bureau 704, Outremont, QC H2V 2A7 | 1981-10-08 |
| Hautes-feuilles Ltee | 165 Ch. Cote-ste-catherine, App. Ph2, Outremont, QC H2V 2A7 | 1972-10-05 |
| CertifiÉ 5 Étoiles Canada Inc. | 911-165 Ch De La Côte-sainte-catherine, Montréal, QC H2V 2A7 | |
| Stores De QualitÉ FabriquÉs Au QuÉbec Inc. | 911-165 Ch De La Côte-sainte-catherine, Montréal, QC H2V 2A7 | 2014-12-15 |
| Name | Address |
|---|---|
| CLAUDE BOUCHARD | 512-4905 rue Lionel-Groulx, Saint-Augustin-de Desmaures QC G3A 0N3, Canada |
| City | MontrГ©al |
| Post Code | H2V 2A7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Maison Du Store Decor 2000 (arciom) Inc. | 636 Rue Bigras, St-eustache, QC J7R 4R9 | 1984-05-07 |
| Maison D'editions Le Magasin General Inc. | 35 Opeongo Road, Renfrew, ON K7V 4A8 | 1982-09-29 |
| Tri-store Realties Inc. | 10331 Avenue Garon, Montreal-nord, QC H1H 3S8 | 1988-07-07 |
| Les Ventes Ma Maison Inc. | 416 Wood Avenue, Westmount, QC H3Y 3J2 | 1993-03-10 |
| Centre De Finition D'aÉronefs AÉro Toy Store (canada) De MontrÉal Inc. | 9501, Avenue Ryan, Dorval, QC H9P 1A2 | 2008-03-26 |
| Industrial Web Store Incorporated | 6600 St-urbain, Unit # 502, Montreal, QC H2S 3G8 | 2010-10-13 |
| The Kitchener Store #1 Ltd. | 19 Lantern Hill Drive, North Rustico, PE C0A 1N0 | |
| What's In Store Applications Inc. | 5419 Place Grovehill, MontrГ©al, QC H4A 1J8 | 2013-12-11 |
| Centre Solutions Maison Bit Inc. | 5388 Queen Mary Road, Montreal, QC H3X 1V3 | 1983-06-09 |
| Societe De Financement La Maison Diana Ltee | 165 Deslauriers Blvd, St. Laurent, QC | 1973-08-31 |
Please comment or provide details below to improve the information on MAISON DU STORE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.