Health Standards Organization (Corporation# 7565496) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 24, 2010.
| Corporation ID | 7565496 |
| Business Number | 852490200 |
| Corporation Name |
Health Standards Organization Organisation de normes en santГ© |
| Registered Office Address |
1150 Cyrville Road Ottawa ON K1J 7S9 |
| Incorporation Date | 2010-06-24 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Bindesh Rach | 5049 Willowood Drive, Mississauga ON L5R 3R6, Canada |
| Ekua Asabea Blair | 81 Patterson Avenue, Toronto ON M1L 3Y1, Canada |
| Debra Armstrong | 601 - 60 Springhurst Avenue, Ottawa ON K1S 5V7, Canada |
| Waleed Dhaduk | 3297 George Savage Avenue, Oakville ON L6M 1R3, Canada |
| Maura Davies | 6087 Inglis Street, Halifax NS B3H 1L4, Canada |
| Sarita Verma | 244 Copper Street, Unit 202, Sudbury ON P3E 2C2, Canada |
| Jonathan Fried | 3 Chemin Winnisic, Chelsea QC J9B 2L5, Canada |
| Roseann O'reilly Runte | 303 - 111 Echo Drive, Ottawa ON K1S 5K8, Canada |
| Bernard Leduc | 713, chemin Montréal, suite 2C229, Ottawa ON K1K 0T2, Canada |
| Leslee J. Thompson | 26 Didrickson Drive, North York ON M2P 1J6, Canada |
| Luc Boileau | 2535, boulevard Laurier, 5E Etage, Quebec QC G1V 4M3, Canada |
| Cameron Andrew Crawford | 1926 Gore Road, Puslinch ON N0B 2J0, Canada |
| Jeremy Veillard | 5 - 200 Clinton Street, Toronto ON M6G 2Y5, Canada |
| Richard Napoli | 478 Golden Gate Drive, Richboro PA 18954, United States |
| Neil Stuart | 8 Grandview Avenue, Toronto ON M4K 1J2, Canada |
| Vincent Dumez | 55 Rue Molière, Apt 417, Montéal QC H2R 1N7, Canada |
| Corbett Fine | 280 Deloraine Avenue, Toronto ON M5M 2B5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-03-03 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 2010-06-24 | 2014-03-03 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2014-03-03 | current | 1150 Cyrville Road, Ottawa, ON K1J 7S9 |
| Address | 2010-06-24 | 2014-03-03 | 1150 Cyrville Road, Ottawa, ON K1J 7S9 |
| Name | 2017-02-08 | current | Health Standards Organization |
| Name | 2017-02-08 | current | Organisation de normes en santГ© |
| Name | 2017-01-17 | 2017-02-08 | Health Standards Organization |
| Name | 2011-09-01 | 2017-01-17 | Accreditation Canada International |
| Name | 2010-06-24 | 2017-02-08 | AGRÉMENT CANADA MONDIAL |
| Name | 2010-06-24 | 2011-09-01 | ACCREDITATION CANADA GLOBAL |
| Status | 2014-03-03 | current | Active / Actif |
| Status | 2010-06-24 | 2014-03-03 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-02-08 | Amendment / Modification |
Name Changed. Section: 201 |
| 2017-01-17 | Amendment / Modification |
Name Changed. Section: 201 |
| 2016-05-11 | Amendment / Modification |
Directors Limits Changed. Section: 201 |
| 2014-03-03 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2011-09-01 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 2010-06-24 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-02-22 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-02-22 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-04-12 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Accreditation Canada | 1150 Cyrville Road, Ottawa, ON K1J 7S9 | 1958-12-19 |
| Canadian Health Quality Management Inc. | 1150 Cyrville Road, Ottawa, ON K1J 7S9 | 2009-11-26 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6539122 Canada Incorporated | 1148 Cyrville Road, Gloucester, ON K1J 7S9 | 2006-03-17 |
| 128251 Canada Inc. | 1126 Cyrville Road, Ottawa, ON K1J 7S9 | 1983-11-15 |
| La Turquoise Intl Inc. | 1150, Cyrville Road, Suite 200, Ottawa, ON K1J 7S9 | |
| 140007 Canada Inc. | 1126 Cyrville Road, Ottawa, ON K1J 7S9 | 1985-05-23 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dynamic Dragons Duo Limited | 503-1005 Beauparc Private, Ottawa, ON K1J 0A1 | 2020-04-26 |
| 8729077 Canada Incorporated | 254 Gracewood Cresent, Ottawa, ON K1J 0A1 | 2013-12-17 |
| 12342090 Canada Inc. | 955 Beauparc Private, Suite 509, Ottawa, ON K1J 0A2 | 2020-09-15 |
| Onemewebservices Inc. | 216-955 Beauparc Private, Ottawa, ON K1J 0A2 | 2007-05-23 |
| 6655807 Canada Inc. | 113-955 Beauparc Pvt., Ottawa, ON K1J 0A2 | 2006-11-10 |
| 4507509 Canada Inc. | 113-955 Beauparc Pvt., Ottawa, ON K1J 0A2 | 2009-04-01 |
| Euro Hvac Services Inc. | 113-955 Beauparc Pvt., Ottawa, ON K1J 0A2 | 2008-12-24 |
| 7733143 Canada Inc. | 113-955 Beauparc Pvt., Ottawa, ON K1J 0A2 | |
| 12394979 Canada Inc. | 905 Beauparc Private, Ottawa, ON K1J 0A3 | 2020-10-05 |
| Seven Kinetics Inc. | 321-905 Beauparc Private, Ottawa, ON K1J 0A3 | 2020-01-30 |
| Find all corporations in postal code K1J | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Bindesh Rach | 5049 Willowood Drive, Mississauga ON L5R 3R6, Canada |
| Ekua Asabea Blair | 81 Patterson Avenue, Toronto ON M1L 3Y1, Canada |
| Debra Armstrong | 601 - 60 Springhurst Avenue, Ottawa ON K1S 5V7, Canada |
| Waleed Dhaduk | 3297 George Savage Avenue, Oakville ON L6M 1R3, Canada |
| Maura Davies | 6087 Inglis Street, Halifax NS B3H 1L4, Canada |
| Sarita Verma | 244 Copper Street, Unit 202, Sudbury ON P3E 2C2, Canada |
| Jonathan Fried | 3 Chemin Winnisic, Chelsea QC J9B 2L5, Canada |
| Roseann O'reilly Runte | 303 - 111 Echo Drive, Ottawa ON K1S 5K8, Canada |
| Bernard Leduc | 713, chemin Montréal, suite 2C229, Ottawa ON K1K 0T2, Canada |
| Leslee J. Thompson | 26 Didrickson Drive, North York ON M2P 1J6, Canada |
| Luc Boileau | 2535, boulevard Laurier, 5E Etage, Quebec QC G1V 4M3, Canada |
| Cameron Andrew Crawford | 1926 Gore Road, Puslinch ON N0B 2J0, Canada |
| Jeremy Veillard | 5 - 200 Clinton Street, Toronto ON M6G 2Y5, Canada |
| Richard Napoli | 478 Golden Gate Drive, Richboro PA 18954, United States |
| Neil Stuart | 8 Grandview Avenue, Toronto ON M4K 1J2, Canada |
| Vincent Dumez | 55 Rue Molière, Apt 417, Montéal QC H2R 1N7, Canada |
| Corbett Fine | 280 Deloraine Avenue, Toronto ON M5M 2B5, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K1J 7S9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadians of African Descent Health Organization | 2644 Fallingwater Circle, Ottawa, ON K2J 0R6 | 2020-02-11 |
| Organisation De La Culture De SantГ© En Entreprise | 511- 6465 Sherbrooke Est, Montreal, QC H1N 3N6 | 2019-01-01 |
| Organisation Pour La Promotion De L'Г©ducation La SantГ© Et Le Soulagement De La PauvretГ© Des Enfants D'haГЇti (pesspe) | 154 Finn Crt, Ottawa, ON K1V 2C8 | 2015-04-08 |
| Ulc Standards | 7 Underwriters Road, Toronto, ON M1R 3A9 | 2010-02-11 |
| Standards Council of Canada | 600-55 Metcalfe Street, Ottawa, ON K1P 6L5 | 1984-06-04 |
| Les Normes Canadiennes De La PublicitÉ | 33 Bloor Street East, Suite 303, Toronto, ON M4W 3H1 | 1957-05-13 |
| Financial Planning Standards Council | 375 University Avenue, Suite 902, Toronto, ON M5G 2J5 | 1995-11-10 |
| The Canadian Broadcast Standards Council | 45 O'connor Street Suite 770, Ottawa, ON K1P 1A4 | 1990-08-15 |
| Conseil Pour Des Normes Pan-canadiennes En Education | 5 Beechwood, P.o. Box:74032, Ottawa, ON K1M 1M0 | 1998-04-16 |
| L'office Des Normes Comptables Du Canada | 1055 Dunsmuir Street, Suite 1764, Vancouver, BC V7X 1K8 | 1981-07-31 |
Please comment or provide details below to improve the information on Health Standards Organization.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.