Thunderbird Aboriginal Arts, Culture and Entrepreneur Centre Inc. (Corporation# 7565372) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 23, 2010.
| Corporation ID | 7565372 |
| Business Number | 802911255 |
| Corporation Name | Thunderbird Aboriginal Arts, Culture and Entrepreneur Centre Inc. |
| Registered Office Address |
167 Gerrard Street East Toronto ON M5A 2E4 |
| Incorporation Date | 2010-06-23 |
| Dissolution Date | 2016-07-15 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| NANCY MARTIN | 22 ANNDALE AVENUE, TORONTO ON M1N 1C5, Canada |
| HARRY WILLMOT | 41 HAWKINS CRESCENT, AJAX ON L1S 4Y5, Canada |
| KATHARINE KOOSTACHIN | 25 CAPREOL COURT, UNIT 3505, TORONTO ON M5V 3Z7, Canada |
| STACEY LAFORME | 80 MAIN STREET SOUTH, HAGERSVILLE ON N0A 1H0, Canada |
| DEREK CHUM | 307-30 HAYDEN ST, TORONTO ON M4Y 1V8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-06-23 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2010-06-23 | current | 167 Gerrard Street East, Toronto, ON M5A 2E4 |
| Name | 2010-06-23 | current | Thunderbird Aboriginal Arts, Culture and Entrepreneur Centre Inc. |
| Status | 2016-07-15 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2016-02-16 | 2016-07-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-06-23 | 2016-02-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-07-15 | Dissolution | Section: 222 |
| 2010-06-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2013 | 2012-05-23 | |
| 2012 | 2011-05-03 | |
| 2011 | 2011-05-03 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Miziwe Biik Works! Inc. | 167 Gerrard Street East, Toronto, ON M5A 2E4 | 2010-03-01 |
| Miziwe Biik Development Corporation | 167 Gerrard Street East, Toronto, ON M5A 2E4 | 2004-09-21 |
| Miziwe Biik Training Foundation | 167 Gerrard Street East, Toronto, ON M5A 2E4 | 2015-02-06 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Indiestates Inc. | 149 Gerrard St. E. Suite 1, Toronto, ON M5A 2E4 | 2004-07-26 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12069946 Canada Inc. | 807-1 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A1 | 2020-05-19 |
| Reclaim Yourself Inc. | 1 Oak Street, Apt. #307, Toronto, ON M5A 0A1 | 2019-08-02 |
| Giftora Inc. | 1 Oak Street, Suite 509, Toronto, ON M5A 0A1 | 2019-01-23 |
| 9917136 Canada Inc. | 509-1 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A1 | 2016-09-22 |
| Bangladesh Awami League of Canada | 302-1 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A1 | 1992-03-12 |
| G.i.c. Travel Inc. | 183 Wellington Street West, Suite 3403, Toronto, ON M5A 0A1 | 1980-09-17 |
| Ryket Incorporated | 35 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A2 | 2015-01-30 |
| 6284922 Canada Inc. | 9 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A2 | 2004-09-14 |
| Splash Bros Ecommerce Group Inc. | 59 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A7 | 2020-12-05 |
| 10643289 Canada Inc. | 57 Oak St., Toronto, ON M5A 0A7 | 2018-02-21 |
| Find all corporations in postal code M5A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| NANCY MARTIN | 22 ANNDALE AVENUE, TORONTO ON M1N 1C5, Canada |
| HARRY WILLMOT | 41 HAWKINS CRESCENT, AJAX ON L1S 4Y5, Canada |
| KATHARINE KOOSTACHIN | 25 CAPREOL COURT, UNIT 3505, TORONTO ON M5V 3Z7, Canada |
| STACEY LAFORME | 80 MAIN STREET SOUTH, HAGERSVILLE ON N0A 1H0, Canada |
| DEREK CHUM | 307-30 HAYDEN ST, TORONTO ON M4Y 1V8, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5A 2E4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Center of Arts and African Culture | 17 Denewood Crescent, Ottawa, ON K2E 7G4 | 2020-06-29 |
| Culture Kingdom Arts and Culture Centre Inc. | 62 Simmons Blvd., Brampton, ON L6V 3V6 | 2012-05-14 |
| Fondation Des Arts Et De La Culture Pour Les Minorites | 6595 Mackle, Apt. 704, Cote St-luc, QC H4W 2Y1 | 1986-11-24 |
| Coalition of New Canadians for Arts and Culture | 431 George Street West, Ottawa, ON K1S 3J1 | 2008-04-22 |
| Unionville Arts & Culture Centre | 14 Beckett Ave, Markham, ON L6C 0W5 | 2018-07-17 |
| Wawasayguming Indigenous Arts and Culture Centre | 10138 Hwy 26, Collingwood, ON L9Y 3Z1 | 2018-07-17 |
| Reseau De Telecommunications D'arts Et Culture Muse 9 Inc. | 390 Rideau St, Box 20152, Ottawa, ON K1N 9P4 | 1981-02-12 |
| W&e Culture Arts Education Exchange Centre of Canada | 19 West Park Boulevard, Gormley, ON L0H 1G0 | 2017-09-28 |
| Afro-caribe Arts & Culture Centre Inc. | 1085 Bellamy Road North, Suite 209, Scarborough, ON M1C 1T2 | 2019-06-11 |
| Centre De L’identité Et De La Culture Africaines - Cica | 60 Sidney Belsey Crescent, 304, Toronto, ON M6M 5J3 | 2018-09-09 |
Please comment or provide details below to improve the information on Thunderbird Aboriginal Arts, Culture and Entrepreneur Centre Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.