INTELLECTSYSTEMS AND SERVICES Inc. (Corporation# 7549997) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 11, 2010.
| Corporation ID | 7549997 |
| Business Number | 811978659 |
| Corporation Name | INTELLECTSYSTEMS AND SERVICES Inc. |
| Registered Office Address |
5587 Taw Ave Mississauga ON L5V 2B1 |
| Incorporation Date | 2010-05-11 |
| Dissolution Date | 2015-03-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Sohail Khalil | 1187 Woodward Ave.,, Milton ON L9T 5Y5, Canada |
| Firasat Siddiqui | 5440 Palmerston Cre,, Mississauga ON L5M 5Y5, Canada |
| Zafar Ahmed | 5587 Taw Ave, Mississauga ON L5V 2B1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-05-11 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-05-11 | current | 5587 Taw Ave, Mississauga, ON L5V 2B1 |
| Name | 2010-05-11 | current | INTELLECTSYSTEMS AND SERVICES Inc. |
| Status | 2015-03-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-10-15 | 2015-03-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-05-13 | 2014-10-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-03-14 | Dissolution | Section: 212 |
| 2010-05-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2012 | 2012-05-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2011 | 2011-03-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 5587 Taw Ave |
| City | Mississauga |
| Province | ON |
| Postal Code | L5V 2B1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Booleanet Systems Inc. | 5587 Taw Ave, Mississauga, ON L5V 2B1 | 2007-07-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11927698 Canada Corp. | 5607 Whitehorn Avenue, Mississauga, ON L5V 2B1 | 2020-02-26 |
| Metra for Trading and Mechanical Consultancy Inc. | 5611 Whitehorn, Mississauga, ON L5V 2B1 | 2017-08-31 |
| Trimatra Business Services Inc. | 5588 Taw Avenue, Mississauga, ON L5V 2B1 | 2014-11-04 |
| Designs 2 Develop Inc. | 5595 Whitehorn Ave, Mississauga, ON L5V 2B1 | 2013-01-29 |
| Cellular Den and Gifts Inc. | 5662 Whitehorn Avenue, Mississauga, ON L5V 2B1 | 2005-09-19 |
| Eprover Systems Incorporated | 5587 Taw Avenue, Mississauga, ON L5V 2B1 | 2004-09-02 |
| Island Tropical Cuisine Limited | 5662 Whitehorn Avenue, Mississauga, Ontario, ON L5V 2B1 | 2004-09-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10442518 Canada Inc. | 609-810 Scollard Court, Mississauga, ON L5V 0A4 | 2017-10-10 |
| 9897224 Canada Inc. | 5390 Terry Fox Way Unit 7, Mississauga, ON L5V 0A5 | 2016-09-07 |
| 9479899 Canada Inc. | 12-5380 Terry Fox Way, Speedwell Street, Mississauga, ON L5V 0A5 | 2015-10-19 |
| Desishamiana Halal Restaurant Inc. | 816 Britannia Road West Unit 101, Mississauga, ON L5V 0A6 | 2019-12-19 |
| Ms Bian Health Incorporated | 808 Britannia Road West, Unit 204, Mississauga, ON L5V 0A6 | 2016-03-31 |
| Principia Learning Inc. | 808 Britannia Road West, Unit 207, Mississauga, ON L5V 0A6 | 2019-01-01 |
| 11209663 Canada Ltd. | 808 Britannia Road West, Unit 228, Mississauga, ON L5V 0A6 | 2019-01-21 |
| 11216511 Canada Inc. | 808 Britannia Road West, Unit 226, Mississauga, ON L5V 0A6 | 2019-01-24 |
| 10547573 Canada Inc. | 808 Britannia Road West, Suite 209, Mississauga, ON L5V 0A7 | 2017-12-19 |
| Ludus Cafe Corporation | 808 Britannia Rd West, Suite 212, Mississauga, ON L5V 0A7 | 2015-01-15 |
| Find all corporations in postal code L5V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Sohail Khalil | 1187 Woodward Ave.,, Milton ON L9T 5Y5, Canada |
| Firasat Siddiqui | 5440 Palmerston Cre,, Mississauga ON L5M 5Y5, Canada |
| Zafar Ahmed | 5587 Taw Ave, Mississauga ON L5V 2B1, Canada |
| City | Mississauga |
| Post Code | L5V 2B1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Services De Cuna Mutuelle-cumis Ltee | 151 North Services Road, P.o.box 5065, Burlington, ON L7R 4C2 | 1974-05-08 |
| Les Services De Restaurations Ram Inc. | 5733 Trans Island, Montreal, QC H3W 3B3 | 1980-11-18 |
| Services De Consultation Formatel Consulting Services Inc. | 2000-600, Rue De La Gauchetière Ouest, MontrÉal, QC H3B 4L8 | 1998-03-11 |
| Can-act Payment Services Inc. | 7th Floor, 510 West Georgia Street, Vancouver, BC V6B 0M3 | |
| Os Real Estate Services Inc. | 290-8000 Boulevard DГ©carie, MontrГ©al, QC H4P 2S4 | 2018-12-31 |
| Services En Soudage Joseph Lester Smith Welding Services Inc. | 697, Rue Garda, Г‰piphanie, QC J5X 4E7 | 2013-03-08 |
| A.t.s. Tape Services Inc. | 5687 Chemin St-francois, St-laurent, QC H4S 1W6 | 1987-01-30 |
| Canadian Hearing Services, Inc. | 271 Spadina Road, Toronto, ON M5R 2V3 | 2018-10-19 |
| Les Services ExГ©cutifs Aci Inc. | 10225 Ryan, Suite 204, Dorval, QC H9P 1A2 | 1992-08-21 |
| E-risque Services Professionnels Inc. | 5823 Rue De Terrebonne, MontrГ©al, QC H4A 1B3 | 2007-03-27 |
Please comment or provide details below to improve the information on INTELLECTSYSTEMS AND SERVICES Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.