Aetas Solutions Inc. (Corporation# 7549920) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 1, 2010.
| Corporation ID | 7549920 |
| Business Number | 809379266 |
| Corporation Name | Aetas Solutions Inc. |
| Registered Office Address |
Suite 18-295 Hagey Blvd., West Entrance Waterloo ON N2L 6R5 |
| Incorporation Date | 2010-06-01 |
| Dissolution Date | 2013-03-30 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Alexander Jettel | 2543 Balaclava Street, Vancouver BC V6K 4C9, Canada |
| Lars Alexander Peterson | 20508 122B Ave, Maple Ridge BC V2X 2N6, Canada |
| Chris Hughes | #100 6106 Chester St., Vancouver BC V5W 3C1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-06-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-06-01 | current | Suite 18-295 Hagey Blvd., West Entrance, Waterloo, ON N2L 6R5 |
| Name | 2010-06-01 | current | Aetas Solutions Inc. |
| Status | 2013-03-30 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2012-10-31 | 2013-03-30 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-05-11 | 2012-10-31 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-03-30 | Dissolution | Section: 212 |
| 2010-06-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | Suite 18-295 Hagey Blvd., West Entrance |
| City | Waterloo |
| Province | ON |
| Postal Code | N2L 6R5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Jugelo Inc. | 300-295 Hagey Boulevard, Waterloo, ON N2L 6R5 | 2019-04-02 |
| Dexlabs Inc. | 295 Hagey Blvd. 1st Floor West Entrance, Waterloo, ON N2L 6R5 | 2015-06-10 |
| Skout Deals Inc. | Accelerator Building, 295 Hagey Boulevard, Suite 300, Waterloo, ON N2L 6R5 | 2014-11-18 |
| Eleven-x Incorporated | 375 Hagey Boulevard, Suite 311, Waterloo, ON N2L 6R5 | 2014-05-30 |
| Capacity Canada | 295, Hagey Boulevard, Waterloo, ON N2L 6R5 | 2012-04-05 |
| Antvibes Inc. | 295 Hagey Blvd., 1st Floor, Waterloo, ON N2L 6R5 | 2010-08-19 |
| Waterloo Pharmaceuticals Inc. | 295 Hagey Boulevard, 1st Floor - West Entrance, Waterloo, ON N2L 6R5 | 2010-02-24 |
| Canabio Life Science Inc. | 807-400 Parkside Dr., Waterloo, ON N2L 6R5 | 2008-12-04 |
| Artsensing Inc. | 295 Hagey Blvd, Waterloo, ON N2L 6R5 | 2008-05-07 |
| 6940951 Canada Inc. | #17 Accelerator Center, 295 Hagey Blvd., Waterloo, ON N2L 6R5 | 2008-03-16 |
| Find all corporations in postal code N2L 6R5 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Alexander Jettel | 2543 Balaclava Street, Vancouver BC V6K 4C9, Canada |
| Lars Alexander Peterson | 20508 122B Ave, Maple Ridge BC V2X 2N6, Canada |
| Chris Hughes | #100 6106 Chester St., Vancouver BC V5W 3C1, Canada |
| City | Waterloo |
| Post Code | N2L 6R5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Aetas Conseils Inc. | 6590, Starnes, MontrГ©al, QC H4B 1E7 | 2014-10-17 |
| Aetas Capitus Holdings Inc. | 201 - 12 Brian Peck Crescent, Toronto, ON M4G 4K4 | 2015-07-16 |
| Solutions SoftrÉsumÉ Inc. - | 111 Rue Duke, 9 Ieme Etage, Montreal, QC H3C 2M1 | 1999-12-08 |
| Distinctive Workforce Solutions Inc. | 614 Rue Saint-jacques, 500, MontrГ©al, QC H3C 1E2 | 2017-04-06 |
| Road Logistics Solutions Inc. | 2 Robinsdale, Pointe-claire, QC H9R 2J5 | 2009-07-01 |
| Emv Solutions Innovatrices Inc. | 3539 St. Charles Blvd., Suite 621, Kirkland, QC H3A 2A6 | 2001-04-01 |
| Solutions D'affaires Mdw Inc. | #4-4259 East Hastings Street, Burnaby, BC V5C 2J5 | 1994-06-22 |
| Ml3 Solutions D'affaire Inc. | 6555, Boul. Metropolitain Est, Bureau 302, Montreal, QC H1P 3H3 | |
| Practice Solutions Ltd. | 1870 Alta Vista Drive, Ottawa, ON K1G 6R7 | |
| National Storm Solutions Inc. / | 317-207 Bank Street, Ottawa, ON K2P 2N2 | 2011-08-18 |
Please comment or provide details below to improve the information on Aetas Solutions Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.