CarbonSERV IncorporГ©e (Corporation# 7549784) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 11, 2010.
| Corporation ID | 7549784 |
| Business Number | 812518256 |
| Corporation Name |
CarbonSERV IncorporГ©e CarbonSERV Incorporated |
| Registered Office Address |
390 Queens Quay West Suite 402 Toronto ON M5V 3A6 |
| Incorporation Date | 2010-05-11 |
| Dissolution Date | 2012-05-09 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Mehmet Baltacioglu | 66 Selleck Drive, Richmond Hill ON L4E 4X2, Canada |
| Jean-François Ménard | 241, rue Commerciale, Saint-Henri-de-Lévis QC G0R 3E0, Canada |
| Michel Tannoia Fragasso | 390 Queens Quay West, Suite 402, Toronto ON M5V 3A6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-05-11 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-05-11 | current | 390 Queens Quay West, Suite 402, Toronto, ON M5V 3A6 |
| Name | 2010-05-11 | current | CarbonSERV IncorporГ©e |
| Name | 2010-05-11 | current | CarbonSERV Incorporated |
| Status | 2012-05-09 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2010-05-11 | 2012-05-09 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-05-09 | Dissolution | Section: 210(1) |
| 2010-05-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Edrugstore.ca (burns & Webster) Inc. | 390 Queens Quay West, Suite 1409, Toronto, ON M5V 3A6 | 2000-03-13 |
| Mirus Internet Technologies Inc. | 390 Queens Quay West, 1204, Toronto, ON M5V 3A6 | 2000-08-30 |
| Metamso Solutions Inc. | 390 Queens Quay West, #803, Toronto, ON M5V 3A6 | 2001-07-23 |
| Key Films Incorporated | 390 Queens Quay West, Suite 1203, Toronto, ON M5V 3A6 | 2005-05-06 |
| Recommre Corp. | 390 Queens Quay West, Unit 707, Toronto, ON M5V 3A6 | 2014-03-04 |
| 9005641 Canada Inc. | 390 Queens Quay West, Apt 1205, Toronto, ON M5V 3A6 | 2014-09-02 |
| Gini Health Inc. | 390 Queens Quay West, Toronto, ON M5V 3A6 | 2017-11-29 |
| Loop Systems Inc. | 390 Queens Quay West, Unit 908, Toronto, ON M5V 3A6 | 2018-02-07 |
| Sugu World Inc. | 390 Queens Quay West, Toronto, ON M5V 3A0 | 2018-02-17 |
| Belgravia Industries Inc. | 390 Queens Quay West, Suite 111, Toronto, ON M5V 3A6 | 2019-02-25 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12566419 Canada Inc. | 1314, 390 Queens Quay W, Toronto, ON M5V 3A6 | 2020-12-13 |
| Pawsineffect Inc. | 613-390 Queen's Quay West, Toronto, ON M5V 3A6 | 2020-11-12 |
| Drais Holdings Inc. | 111-390 Queens Quay West, Toronto, ON M5V 3A6 | 2020-09-29 |
| Carroll Software Services Inc. | 390 Queens Quay W, Toronto, ON M5V 3A6 | 2020-08-11 |
| Gazsix Corporation | 2010-390 Queens Quay W, Toronto, ON M5V 3A6 | 2019-01-05 |
| Bodzii Incorporated | 390 Queens Quay W., Unit 112, Toronto, ON M5V 3A6 | 2018-06-27 |
| Falcon Fibres Inc. | Apartment #908, 390 Queens Quay West, Toronto, ON M5V 3A6 | 2017-08-16 |
| Gennext It Solutions Corporation | 403 - 390 Queens Quay West, Tornto, ON M5V 3A6 | 2017-03-06 |
| Efficient Holdings Inc. | 1012- 390 Queens Quay West, Toronto, ON M5V 3A6 | 2017-02-21 |
| Ford Films Inc. | 1209-390 Queens Quay West, Toronto, ON M5V 3A6 | 2016-05-13 |
| Find all corporations in postal code M5V 3A6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Mehmet Baltacioglu | 66 Selleck Drive, Richmond Hill ON L4E 4X2, Canada |
| Jean-François Ménard | 241, rue Commerciale, Saint-Henri-de-Lévis QC G0R 3E0, Canada |
| Michel Tannoia Fragasso | 390 Queens Quay West, Suite 402, Toronto ON M5V 3A6, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M5V 3A6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Funtasm Incorporated | 2 - 5 HÉbert, QuÉbec, QC G1R 3T5 | 2004-03-03 |
| Secourisme Rcr Dea 30/2 IncorporГ©e | 20 Rue Gratton, Gatineau, QC J8Y 4W9 | 2014-02-17 |
| Sbm TГ©lГ©com IncorporГ©e | 3 Rue Dupras, St-basile Le Grand, QC J3N 1H1 | 2007-01-31 |
| Still Hip Incorporated | 2003 Rte 400 West, Limoges, ON K0A 2M0 | 2017-10-08 |
| Fit-2-fit Incorporated | 948 Sprague Place, Milton, ON L9T 0K6 | 2011-02-25 |
| Adventures365 Incorporated | 101 Rummel Pl, Canmore, AB T1W 2N4 | 2015-03-04 |
| J&r Manufacturing Incorporated | 776 Av Halpern, Dorval, QC H9P 1G6 | 2007-02-09 |
| Ma Boite Scolaire IncorporÉe | 137 Rue Wellington, Gatineau, QC J8X 2J1 | 2005-05-10 |
| O! So Natural Incorporated | 153a Rue Principale, Gatineau, QC J9H 3M9 | 2019-07-23 |
| Justcharterme Incorporated | 132 Boom Road, Maple, ON L6A 3X9 | 2016-07-21 |
Please comment or provide details below to improve the information on CarbonSERV IncorporГ©e.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.