7549636 CANADA LIMITED (Corporation# 7549636) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 11, 2010.
| Corporation ID | 7549636 |
| Business Number | 812336063 |
| Corporation Name | 7549636 CANADA LIMITED |
| Registered Office Address |
419 Lanor Ave Etobicoke ON M8W 2R7 |
| Incorporation Date | 2010-05-11 |
| Dissolution Date | 2013-05-31 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Caterina Serratore | 419 Lanor Av, Etobicoke ON M8W 2R7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-05-11 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-01-18 | current | 419 Lanor Ave, Etobicoke, ON M8W 2R7 |
| Address | 2010-09-13 | 2011-01-18 | 100 Long Bay Road, Nobel, ON P0G 1G0 |
| Address | 2010-05-11 | 2010-09-13 | 419 Lanor Avenue, Etobicoke, ON M8W 2R7 |
| Name | 2010-05-11 | current | 7549636 CANADA LIMITED |
| Status | 2013-05-31 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2010-05-11 | 2013-05-31 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-05-31 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 2010-05-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2012 | 2012-06-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2013 | 2012-04-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Unity Grass Company Inc. | 709- 3865 Lake Shore Blvd. W., Toronto, ON M8W 0A2 | 2020-01-31 |
| Clem Group of Companies Inc. | 3865 Lake Shore Blvd. W., Suite 219, Etobicoke, ON M8W 0A2 | 2019-07-17 |
| Fluent Motion Inc. | 3865 Lake Shore Blvd. West, Suite 909, Toronto, ON M8W 0A2 | 2016-09-23 |
| Bolcan Direct Incorporated | 203-3865 Lake Shore Blvd. West, Etobicoke, ON M8W 0A2 | 2016-03-01 |
| Cork and Barrel Inc. | 3865 Lakeshore Blvd W. Unit 304, Toronto, ON M8W 0A2 | 2012-06-06 |
| W. H. Bearss & Associates Inc. | 1603-3865 Lakeshore Blvd. W., Toronto, ON M8W 0A2 | 2005-11-02 |
| Alpha Lynx Inc. | 411-3563 Lake Shore Blvd W, Etobicoke, ON M8W 0A3 | 2020-06-29 |
| 9042008 Canada Inc. | 3563 Lake Shore Blvd W, 510, Etobicoke, ON M8W 0A3 | 2014-10-05 |
| Make Or Break Holdings Inc. | 53-636 Evans Ave, Toronto, ON M8W 0A8 | 2017-04-26 |
| 8717362 Canada Limited | 636 Evans Avenue, Unit 23, Toronto, ON M8W 0A8 | 2013-12-05 |
| Find all corporations in postal code M8W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Caterina Serratore | 419 Lanor Av, Etobicoke ON M8W 2R7, Canada |
| City | Etobicoke |
| Post Code | M8W 2R7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11134965 Canada Limited | 34 Crescent Road, Huntsville, ON P1H 1Y3 | |
| 8567093 Canada Limited | 70 Jefferson Avenue, Toronto, ON M6K 1Y4 | |
| 8714487 Canada Limited | 310 Hector Dougall Way, Thunder Bay, ON P7E 6M6 | |
| 7938713 Canada Limited | 100, Zenway Boulevard, Woodbridge, ON L4H 2Y7 | |
| 8048568 Canada Limited | 66 Shorncliffe Road, Toronto, ON M8Z 5K1 | |
| 11814320 Canada Limited | 539 Riverbend Drive, Kitchener, ON N2K 3S3 | |
| 9378413 Canada Limited | 63 Tacoma Drive 101, Dartmouth, NS B2W 3E7 | |
| 8100942 Canada Limited | 662 Tilbury Avenue, Ottawa, ON K2A 1A1 | |
| 7751389 Canada Limited | 50, Dufflaw Road, Toronto, ON M5A 2W1 | |
| 11886614 Canada Limited | 536 Pinery Trail, Waterloo, ON N2V 2S4 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7549636 CANADA LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.