GLOBAL ENTERPRISE DESGAGNÉ INC. (Corporation# 7549474) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 11, 2010.
| Corporation ID | 7549474 |
| Business Number | 812338663 |
| Corporation Name | GLOBAL ENTERPRISE DESGAGNÉ INC. |
| Registered Office Address |
1840 Boulevard Rome Brossard QC J4W 2W1 |
| Incorporation Date | 2010-05-11 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| KAREN WONG | 1840 boulevard Rome, Brossard QC J4W 2W1, Canada |
| JANICE WONG | 767 rue des Merles, Longueuil QC J4G 2K8, Canada |
| SERGE J. DESGAGNÉ | 1840 boulevard Rome, Brossard QC J4W 2W1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-05-11 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-05-11 | current | 1840 Boulevard Rome, Brossard, QC J4W 2W1 |
| Name | 2014-01-29 | current | GLOBAL ENTERPRISE DESGAGNÉ INC. |
| Name | 2010-05-11 | 2014-01-29 | ÉBÉNISTERIE DESGAGNÉ INC. |
| Status | 2018-10-18 | current | Active / Actif |
| Status | 2018-10-18 | 2018-10-18 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-05-11 | 2018-10-18 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-01-29 | Amendment / Modification |
Name Changed. Section: 178 |
| 2010-05-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-09-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-09-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-09-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2015-09-08 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Axamit Inc. | 1730 Boulevard De Rome, Brossard, QC J4W 2W1 | 2015-05-07 |
| Axamit Versa Inc. | 1730 Boul. Rome, Brossard, QC J4W 2W1 | 2009-03-10 |
| 6931251 Canada Inc. | 1826, Boul. Rome, Brossard, QC J4W 2W1 | 2008-02-27 |
| J.r.s. Macri Holdings Inc. | 1776 Boul. Rome, Brossard, QC J4W 2W1 | 2005-09-19 |
| 3839036 Canada Inc. | 1786 Boul. Rome, Brossard, QC J4W 2W1 | 2000-11-29 |
| Gestion FrГ€res Macri Inc. | 1776 Boul. Rome, Brossard, QC J4W 2W1 | 2017-09-08 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Samar Kassab Consulting Services Inc. | 1350 Palerme, Unit 603, Brossard, QC J4W 0A1 | 2010-12-03 |
| 2k Billing Solutions Inc. | 1350 Rue Palerme # 606, Brossard, QC J4W 0A1 | 2003-03-04 |
| Aei Aviation (canada) Inc. | App. 411 Rue Palerme, Brossard, QC J4W 0A1 | 2000-05-25 |
| Vit "n" Vin Inc. | 1390 Palerme, Apt 606, Brossard, QC J4W 0A2 | 2005-06-10 |
| Gestion Haikot Inc. | 109-1390 Palerme, Brossard, QC J4W 0A2 | 1984-06-13 |
| Dinialanto Inc. | 1390 Palerme Apt. 109, Brossard, QC J4W 0A2 | 1983-05-30 |
| 3222896 Canada Inc. | 602-5455 Boul. Marie-victorin, Brossard, QC J4W 0A3 | 1996-01-29 |
| 133515 Canada Inc. | 602 - 5455 Boul. Marie-victorin, Brossard, QC J4W 0A3 | |
| Excavation Lorrain & Fils Inc. | 109-5730 Boul Marie-victorin, Brossard, QC J4W 1A4 | 2010-10-19 |
| Gravel Auto Inc. | 5900, Boulevard Marie-victorin, Brossard, QC J4W 1A4 | 2009-08-28 |
| Find all corporations in postal code J4W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| KAREN WONG | 1840 boulevard Rome, Brossard QC J4W 2W1, Canada |
| JANICE WONG | 767 rue des Merles, Longueuil QC J4G 2K8, Canada |
| SERGE J. DESGAGNÉ | 1840 boulevard Rome, Brossard QC J4W 2W1, Canada |
| City | Brossard |
| Post Code | J4W 2W1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| DesgagnГ©s Г‰nergie Inc. | 21, Rue Du MarchГ©-champlain, QuГ©bec, QC G1K 8Z8 | 2017-09-13 |
| Global Mural Association | 1401 Rue DesgagnГ©, Sherbrooke, QC J1J 1H6 | 2019-05-21 |
| Md Global Enterprise Ltd. | 3277 Parsons Road Northwest, Edmonton, AB T6N 1B4 | |
| Entreprise De Gestion De Marche Global Internet (gimme) Inc. | 8397 Boul St-michel, Montreal, QC H1Z 3E7 | 1996-06-03 |
| Mcr Global Enterprise Inc. | 3-33 Price, Toronto, ON M4W 1Z1 | 2020-08-28 |
| African Global Enterprise Inc. | 303-191 Parkdale Ave., Ottawa, ON K1Y 1E8 | 2011-08-08 |
| My Global Enterprise Ltd. | 38 Buttonfield Road, Unit 3, Markham, ON L3R 9G8 | 2019-02-26 |
| Global Top Enterprise Inc. | 2306-80 John Street, Toronto, ON M5V 3X4 | 2012-01-27 |
| Fox Global Enterprise Ltd. | Unit 307, 121 Hunter St. West, Hamilton, ON L8P 1R2 | 2014-07-24 |
| Global Media Enterprise Inc. | 777 Jane Street #604, Toronto, ON M6N 4B6 | 2003-10-02 |
Please comment or provide details below to improve the information on GLOBAL ENTERPRISE DESGAGNÉ INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.