Plongee Inspiration SCUBA Inc. (Corporation# 7549466) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 11, 2010.
| Corporation ID | 7549466 |
| Business Number | 812522456 |
| Corporation Name | Plongee Inspiration SCUBA Inc. |
| Registered Office Address |
2682 Knox St MontrГ©al QC H3K 1R4 |
| Incorporation Date | 2010-05-11 |
| Dissolution Date | 2014-02-12 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| William Ross Neill | 2682 Knox, Montreal QC H3K 1R4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-05-11 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-11-01 | current | 2682 Knox St, MontrГ©al, QC H3K 1R4 |
| Address | 2010-05-11 | 2011-11-01 | 4891 Hutchison, Montreal, QC H2V 4A4 |
| Name | 2010-05-11 | current | Plongee Inspiration SCUBA Inc. |
| Status | 2014-02-12 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2013-09-13 | 2014-02-12 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-05-11 | 2013-09-13 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-02-12 | Dissolution | Section: 212 |
| 2010-05-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| D. E. Marty Consultation Inc. | 2640 Knox, MontrГ©al, QC H3K 1R4 | 2018-11-29 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Management Build Canada Inc. | 6-1960 Rue Wellington, MontrГ©al, QC H3K 0A1 | 2011-11-15 |
| Halder Realty Corp. | 1960 Wellington, Suite 06, 207, Montreal, QC H3K 0A1 | 2011-03-24 |
| Simon Papineau Holding Corporation | 1960 Wellington, Suite 306, MontrÉal, QC H3K 0A1 | 2008-11-10 |
| Starboy A&r Inc. | 1175 Rue D'argenson, MontrГ©al, QC H3K 0A2 | 2020-09-03 |
| Komunik Corporation - | 1500 St-patrick Street, MontrÉal, QC H3K 0A3 | |
| 10975184 Canada Inc. | 5-344 Rue Sainte-madeleine, Montreal, QC H3K 0A5 | 2018-09-03 |
| Erp Happy Corp. | 6-350 Rue Sainte Madeleine, Montreal, QC H3K 0A5 | 2017-01-27 |
| 11136950 Canada Inc. | 1210 Rue De La Sucrerie, MontrГ©al, QC H3K 0A7 | 2018-12-09 |
| Le Panier Noir Inc. | 109-2727 Rue Saint-patrick, MontrГ©al, QC H3K 0A8 | 2020-07-21 |
| Mekanys Inc. | 619, 2727 Rue Saint-patrick, MontrГ©al, QC H3K 0A8 | 2020-03-09 |
| Find all corporations in postal code H3K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| William Ross Neill | 2682 Knox, Montreal QC H3K 1R4, Canada |
| City | MontrГ©al |
| Post Code | H3K 1R4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Partisans De La Plongee Sous-marine De La Capitale Nationale | 3 Desjardins Ave, Suite 51, Ottawa, ON K1N 9E2 | 1988-01-26 |
| Vetements De Sport Inspiration Ltee | 5420 St.lawrence Boulevard, Montreal, QC H2T 1S1 | 1976-07-12 |
| Inspiration Foundation | 203 - 815 Hornby Street, Vancouver, BC V6Z 2E6 | 2003-09-12 |
| Inspiration Tropicale Inc. | 840 Rue De Rougemont, App. A, QuГ©bec, QC G1X 2M5 | 2020-05-12 |
| Centre De Scuba Aquanaut Ltee | 5317 Sherbrooke St West, Montreal, QC | 1974-10-01 |
| Diving Plus (+) Inc. | 1323 Montcalm St., St-joseph-de-sorel, QC J3R 1G2 | 2000-03-02 |
| L'univers De La Plongee S.g.b. Inc. | 4209 Belanger, Montreal, QC H1T 1A4 | 1987-04-23 |
| Scuba Angel Inc. | 35 Kenfin Ave., Scarborough, ON M1S 4E8 | 2005-03-06 |
| Trans-marine Plongee Inc. | 18 Rue Millette, Ste-anne De Sorel, QC J3P 2Z2 | 1984-01-31 |
| Centre De Plongee 2001 Inc. | 7903 Rue St-denis, Montreal, QC H2R 2G2 | 1981-12-31 |
Please comment or provide details below to improve the information on Plongee Inspiration SCUBA Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.