7549431 CANADA INC. (Corporation# 7549431) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 11, 2010.
| Corporation ID | 7549431 |
| Business Number | 812339265 |
| Corporation Name | 7549431 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
54 Cinrickbar Dr Etobicoke ON M9W 6X3 |
| Incorporation Date | 2010-05-11 |
| Dissolution Date | 2012-06-22 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LAKHWINDER SINGH MULTANI | 54, CINRICKBAR DR, ETOBICOKE ON M9W 6X3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-05-11 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-05-11 | current | 54 Cinrickbar Dr, Etobicoke, ON M9W 6X3 |
| Name | 2010-05-11 | current | 7549431 CANADA INC. |
| Status | 2012-06-22 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2010-05-11 | 2012-06-22 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-06-22 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2010-05-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sri Ambal Express Inc. | 54 Cinrickbar Dr, Toronto, ON M9W 6X3 | 2012-01-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Naru Son Transport Inc. | 71 Cinrickbar Drive, Toronto, ON M9W 6X3 | 2020-03-14 |
| 10778702 Canada Corporation | 57 Cinrickbar Drive, Toronto, ON M9W 6X3 | 2018-05-11 |
| 10688061 Canada Incorporated | 53 Cinrickbar Drive, Etobicoke, ON M9W 6X3 | 2018-03-18 |
| Sachdeep Tech Inc. | 69 Cinrickbar Drive, Toronto, ON M9W 6X3 | 2017-02-27 |
| Bees Technologies Inc. | 89 Cinrickbar Drive, Toronto, ON M9W 6X3 | 2011-06-28 |
| 4032322 Canada Inc. | 71 Cinrickbar Dr., Etobicoke, ON M9W 6X3 | 2002-03-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12155567 Canada Inc. | 5 - 7003 Steeles Avenue West, Toronto, ON M9W 0A2 | 2020-06-25 |
| Raizel Productions Inc. | 7001 Steeles Ave W, Unit 20, Toronto, ON M9W 0A2 | 2019-11-20 |
| Solomo Media Inc. | Unit#11, 7003 Steeles Ave W, Etobicoke, ON M9W 0A2 | 2019-09-14 |
| Tkg Recruiting Services Inc. | 7001, 18, Etobicoke, ON M9W 0A2 | 2019-06-27 |
| Rpatech Corporation | 7001 Steeles Avenue West, Suite 18, Toronto, ON M9W 0A2 | 2019-06-25 |
| Sunlyte Led Lighting Solutions Ltd. | 19 - 7001 Steeles Ave. West, Toronto, ON M9W 0A2 | 2016-08-04 |
| Vedic Holistic Living of Canada | 7001 Steeles Ave. West, #18, Toronto, ON M9W 0A2 | 2016-07-07 |
| Vital Radiology Services Canada Inc. | 7001 Steeles Avenue West, Suite 18, Toronto, ON M9W 0A2 | 2016-05-06 |
| Canada-india Friendship Group Inc. | 7001 Steeles Avenue West, Suite 18, Toronto, ON M9W 0A2 | 2014-07-23 |
| Jai Mata Di Entertainment Inc. | 19-7001 Steeles Avenue West, Toronto, ON M9W 0A2 | 2013-04-12 |
| Find all corporations in postal code M9W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LAKHWINDER SINGH MULTANI | 54, CINRICKBAR DR, ETOBICOKE ON M9W 6X3, Canada |
| City | ETOBICOKE |
| Post Code | M9W 6X3 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7549431 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.