C.E.G. Chance Consulting Inc. (Corporation# 7549407) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 11, 2010.
| Corporation ID | 7549407 |
| Business Number | 812523850 |
| Corporation Name | C.E.G. Chance Consulting Inc. |
| Registered Office Address |
805 Eastbourne Avenue Ottawa ON K1K 0H8 |
| Incorporation Date | 2010-05-11 |
| Dissolution Date | 2012-06-18 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 2 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Christopher Ernest Godwin Chance | 805 Eastbourne Avenue, Ottawa ON K1K 0H8, Canada |
| Kathleen Maria Chance | 805 Eastbourne Avenue, Ottawa ON K1K 0H8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-05-11 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2012-06-07 | current | 805 Eastbourne Avenue, Ottawa, ON K1K 0H8 |
| Address | 2010-05-11 | 2012-06-07 | 805 Eastbourne Avenue, Ottawa, ON K1K 0H8 |
| Name | 2010-05-11 | current | C.E.G. Chance Consulting Inc. |
| Status | 2012-06-18 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2010-05-11 | 2012-06-18 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-06-18 | Dissolution | Section: 210(1) |
| 2010-05-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Alexandre Boursier Consultant Inc. | 801 Eastbourne Avenue, Ottawa, ON K1K 0H8 | 2016-10-18 |
| Omega Caulking & Coatings Inc. | 783 Eastbourne Av, Ottawa, ON K1K 0H8 | 2012-05-08 |
| Pwi Holdings Inc. | 771 Eastbourne Avenue, Ottawa, ON K1K 0H8 | 2012-02-10 |
| Hannant Media Solutions Inc. | 813 Eastbourne Avenue, Ottawa, ON K1K 0H8 | 2011-03-31 |
| Presenting Canada Inc. | 727 Eastbourne Avenue, Ottawa, ON K1K 0H8 | 2009-11-16 |
| Knowledge E*volutions Inc. | 733 Eastbourne Ave, Ottawa, ON K1K 0H8 | 1999-06-29 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Augustus Pendo Inc. | 866 Finter Street, Ottawa, ON K1K 0A6 | 2007-04-10 |
| 6017207 Canada Inc. | 730 Eastbourne Avenue, Ottawa, ON K1K 0A7 | 2002-09-06 |
| 8938890 Canada Inc. | 123 Slater Street, Ottawa, ON K1K 0A9 | 2014-06-28 |
| Martin Munro Consulting Ltd. | 7 Arundel Ave, Ottawa, ON K1K 0B1 | 2009-02-24 |
| Blueluv Inc. | 7 Arundel Av, Ottawa, ON K1K 0B1 | 2008-04-06 |
| 10559946 Canada Inc. | 16 Arundel Avenue, Ottawa, ON K1K 0B4 | 2017-12-29 |
| Mcnian Management Ltd. | 17 Kilbarry Cr, Ottawa, ON K1K 0B5 | 2011-10-24 |
| 4013069 Canada Inc. | 17 Avenue Arundel, Ottawa, ON K1K 0B5 | 2002-02-19 |
| Groupe Anaf Inc. | 32 Arundel Avenue, Ottawa, ON K1K 0B6 | 2020-09-23 |
| 3822117 Canada Inc. | 34 Arundel Avenue, Ottawa, ON K1K 0B6 | 2000-10-12 |
| Find all corporations in postal code K1K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Christopher Ernest Godwin Chance | 805 Eastbourne Avenue, Ottawa ON K1K 0H8, Canada |
| Kathleen Maria Chance | 805 Eastbourne Avenue, Ottawa ON K1K 0H8, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K1K 0H8 |
| Category | consulting |
| Category + City | consulting + Ottawa |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Project Chance Africa | 14 Pic Bois Road, Lapeche, QC J0X 2W0 | 2005-11-29 |
| Chance Li Commerce & Manufacturier Internationale Ltee. | 1608 Sperling St, Burnaby, QC V5B 4K2 | 1989-11-02 |
| Vins Bonne Chance Limitee | Commerce Court Postal Station, P.o. Box 141, Toronto, ON M5L 1E2 | 1974-03-15 |
| Bonne Chance Fashions Inc. | 9320 Boul. St-laurent, Suite 404, Montreal, QC H2N 1N7 | 1979-05-23 |
| Chance/ouellette & Associates Agency Inc. | 46 Abitibi, Mart "a", P.o.box 21, Montreal, QC | 1980-04-22 |
| La Compagnie A.b. Chance Du Canada Ltee. | 100 Howden Road, Scarborough, ON M1R 3G1 | |
| Admg Consulting Services Inc. | 13 Chance Court, Bowmanville, ON L1C 4S4 | 2012-02-08 |
| La Compagnie A.b. Chance Du Canada Ltee | 100 Howden Rd, Scarborough, ON M1R 3G1 | 1955-01-31 |
| Harbour Authority of Chance Cove | 1 Wharf Road, Chance Cove, NL A0B 1K0 | 1997-03-04 |
| Les Industries A.b. Chance Du Canada Ltee | 100 Howden Road, Scarborough, ON M1R 3G1 | 1987-12-23 |
Please comment or provide details below to improve the information on C.E.G. Chance Consulting Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.