QUICK SCAN COUPONS INCORPORATED (Corporation# 7549059) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 8, 2010.
| Corporation ID | 7549059 |
| Business Number | 803704451 |
| Corporation Name | QUICK SCAN COUPONS INCORPORATED |
| Registered Office Address |
297 Hollingsworth Drive Bridgewater NS B4V 3V8 |
| Incorporation Date | 2010-07-08 |
| Dissolution Date | 2014-12-31 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JAMES R. KELLEY | 297 Hollingsworth Drive, Bridgewater NS B4V 3V8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-07-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-07-08 | current | 297 Hollingsworth Drive, Bridgewater, NS B4V 3V8 |
| Name | 2012-10-24 | current | QUICK SCAN COUPONS INCORPORATED |
| Name | 2010-07-08 | 2012-10-24 | 7549059 CANADA INC. |
| Status | 2014-12-31 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2012-12-10 | 2014-12-31 | Active / Actif |
| Status | 2012-12-08 | 2012-12-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-07-08 | 2012-12-08 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-12-31 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 2012-10-24 | Amendment / Modification |
Name Changed. Section: 178 |
| 2010-07-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2014 | 2014-07-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2013 | 2013-07-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2012-08-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 297 Hollingsworth Drive |
| City | Bridgewater |
| Province | NS |
| Postal Code | B4V 3V8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Rooted School Food Project | 69 Wentzell Drive, Bridgewater, NS B4V 0A2 | 2018-12-12 |
| Canyon Call Communications Limited | 33 Colonial Drive, Conquerall Bank, NS B4V 0K5 | 2015-11-13 |
| On Point Builders Inc. | 211 Somerset Rd, Italy Cross, NS B4V 0M1 | 2018-10-04 |
| 9482768 Canada Inc. | 123 Italy Cross Rd., Italy Cross, NS B4V 0M6 | 2015-10-21 |
| Cape Island Cruisers Limited | 5048 Highway 332, East Lahave, NS B4V 0V6 | 2020-12-09 |
| Intercontinental Sculpture Inc. | 520 Indian Path Road, East Lahave, NS B4V 0V9 | 2014-05-07 |
| Jt It Solution Ltd. | 434 King Street, Bridgewater, NS B4V 1A9 | 2018-07-07 |
| Jintai Jobs Ltd. | 434 King Street, Bridgewater, NS B4V 1A9 | 2018-11-11 |
| Cumings' Fire and Safety Equipment Limited | 668 King Street, Bridgewater, NS B4V 1B4 | 1979-06-06 |
| Gow's Frig-air Ltd. | 641 King Street, Bridgewater, NS B4V 1B5 | 1978-12-19 |
| Find all corporations in postal code B4V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JAMES R. KELLEY | 297 Hollingsworth Drive, Bridgewater NS B4V 3V8, Canada |
| City | Bridgewater |
| Post Code | B4V 3V8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Print My Own Coupons.com Inc. | 58 Chemin De La Grande-cote, Rosemere, QC J7A 1H2 | 2007-03-14 |
| Systemes Hydrauliques Scan-am Inc. | 12085 Rue Arthur Sicard, Mirabel, QC J7J 0E9 | 1981-12-18 |
| Gestion Medicale Ex-scan Inc. | 1 Holiday, Pointe-claire, QC H9R 5N3 | 1989-08-31 |
| Impact Coupons Incorporated | 30 Birch Avenue, Ottawa, ON K1K 3G5 | 2012-05-18 |
| Think Coupons Incorporated | 14-30 Eglinton Avenue West, Ste. 122, Mississauga, ON L5R 0C1 | 2011-06-22 |
| Pro-scan Consultants ItГ©e | 226 Rue De L'ermitage, Laval, QC H7W 4X5 | 1992-05-14 |
| Gestion Medicale Ex-scan Inc. | 1501 Mcgill College Avenue, 26th Floor, Montreal, QC H3A 3N9 | |
| Visa, Pass-n-port Saving Coupons Inc. | 7994 St-denis, Bureau 200, Montreal, QC H2R 2G1 | 1987-03-18 |
| Earth Scan Canada Limited | 41 Conservation Way, Collingwood, ON L9Y 0G9 | 1985-07-10 |
| Aria Scan Incorporated | 411-696 William, Montreal, QC H3C 1N9 | 2014-08-11 |
Please comment or provide details below to improve the information on QUICK SCAN COUPONS INCORPORATED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.