EISEN MANAGEMENT LTD. (Corporation# 754901) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 26, 1978.
| Corporation ID | 754901 |
| Business Number | 101593309 |
| Corporation Name | EISEN MANAGEMENT LTD. |
| Registered Office Address |
1100 - 925 West Georgia Street Vancouver BC V6C 3L2 |
| Incorporation Date | 1978-09-26 |
| Dissolution Date | 2017-07-22 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 2 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Eileen Sentla | 4768 Pilot House Road, West Vancouver BC V7W 1J3, Canada |
| Jack Sentla | 4768 Pilot House Road, West Vancouver BC V7W 1J3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1978-09-26 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1978-09-25 | 1978-09-26 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2004-08-19 | current | 1100 - 925 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3L2 |
| Address | 1978-09-26 | 2004-08-19 | 1055 West Georgia Street, Suite 1200 Box 11104, Vancouver, BC V6E 3P3 |
| Name | 1978-09-26 | current | EISEN MANAGEMENT LTD. |
| Status | 2017-07-22 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2017-02-22 | 2017-07-22 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2006-01-26 | 2017-02-22 | Active / Actif |
| Status | 2005-12-14 | 2006-01-26 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1978-09-26 | 2005-12-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-07-22 | Dissolution | Section: 212 |
| 1978-09-26 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2014 | 2014-09-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2013 | 2013-09-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2012-09-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 1100 - 925 WEST GEORGIA STREET |
| City | VANCOUVER |
| Province | BC |
| Postal Code | V6C 3L2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cct Health Corporation | 1100 - 925 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3L2 | 1991-04-30 |
| 3228657 Canada Inc. | 1100 - 925 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3L2 | 1996-02-14 |
| 3228967 Canada Inc. | 1100 - 925 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3L2 | 1996-02-14 |
| Benfield Canada Limited | 1100 - 925 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3L2 | 1999-05-28 |
| International Student Exchange Cards, Canada Ltd. | 1100 - 925 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3L2 | 1999-11-09 |
| Plumrose Inc. | 1100 - 925 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3L2 | 1956-05-24 |
| Trinitec Distribution Inc. | 1100 - 925 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3L2 | 2006-04-25 |
| John Blanchard Productions Inc. | 1100 - 925 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3L2 | 1982-09-08 |
| Webtracer, Inc. | 1100 - 925 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3L2 | 2001-04-03 |
| Tre Canada Inc. | 1100 - 925 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3L2 | 2008-01-17 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gold Royalty Corp. | 1000-925 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3L2 | 2020-06-23 |
| 10464635 Canada Inc. | 110 - 925 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3L2 | 2017-10-24 |
| 9285806 Canada Inc. | 1600 -925 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3L2 | 2015-05-06 |
| 8709696 Canada Ltd. | 1600 - 925 West Georgia, Vancouver, BC V6C 3L2 | 2013-11-27 |
| Igefi Canada Inc. | Suite 1600 - 925 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3L2 | 2013-06-04 |
| Excelsior Operating Ltd. | 1820-925 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3L2 | 2009-07-13 |
| Cbp Carbon Green (ontario) Corp. | Suite 1820, 925 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3L2 | 2009-03-06 |
| Egj Designs North America Inc. | 1000 Cathderal Place, 925 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3L2 | 2008-01-21 |
| 4431740 Canada Inc. | 910-925 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3L2 | 2007-07-30 |
| Pbs Coals Limited | 1600 Cathedral Place, 925 West Georgia St., Vancouver, BC V6C 3L2 | 2007-05-31 |
| Find all corporations in postal code V6C 3L2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Eileen Sentla | 4768 Pilot House Road, West Vancouver BC V7W 1J3, Canada |
| Jack Sentla | 4768 Pilot House Road, West Vancouver BC V7W 1J3, Canada |
| City | VANCOUVER |
| Post Code | V6C 3L2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Eisen Finance Limited | 518 Goyeau St, P.o.box 311, Windsor 14, ON N9A 1H2 | 1945-06-13 |
| Eisen Canada Inc. | 12220 Stony Plain Road, 600, Edmonton, AB T5N 3Y4 | 2000-10-10 |
| Roslyn Eisen Developments Ltd. | 70 Bond Street, Suite 200, Toronto, ON M5B 1X2 | 1975-12-05 |
| Jack Eisen Enterprises Ltd. | 3333 Jean Talon Street West, Suite 522, Montreal, QC H3R 2E5 | 1976-07-12 |
| Canadian Institute for Consulting and Training In Management, International Business, and Crisis Management Cictm Incorporated | 3595 Girouard Ave, MontrГ©al, QC H4A 3C5 | 2010-06-07 |
| Ppi Management Inc. | 2235 Sheppard Avenue East, Suite 1200, Toronto, ON M2J 5B5 | |
| Ncm Asset Management Ltd. | 815 8th Avenue S.w., Suite 600, Calgary, AB T2P 3P2 | |
| M.c.i. Management and Computer Consulting Inc. | 6 Boulevard Desaulniers, Bureau 600, Saint-lambert, QC J4P 1L3 | |
| Crb Management Inc. | 1501 Ave Mcgill College, 26e Etage, Montreal, QC H3A 3N9 | 1990-12-21 |
| Management T.f.t. LtГ©e | 1255 University, Suite 1108, Montreal, QC H3B 3W7 | 2000-12-04 |
Please comment or provide details below to improve the information on EISEN MANAGEMENT LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.