P.R. SÉCURITÉ INC. (Corporation# 7548788) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 10, 2010.
| Corporation ID | 7548788 |
| Business Number | 812342863 |
| Corporation Name |
P.R. SÉCURITÉ INC. P.R. SECURITY INC. |
| Registered Office Address |
1180, Rue LÉvis Bureau 2 Terrebonne QC J6W 5S6 |
| Incorporation Date | 2010-05-10 |
| Dissolution Date | 2016-07-29 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PIERRE ROBITAILLE | 1180, RUE LÉVIS, BUREAU 2, TERREBONNE QC J6W 5S6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-05-10 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-05-10 | current | 1180, Rue LÉvis, Bureau 2, Terrebonne, QC J6W 5S6 |
| Name | 2010-05-10 | current | P.R. SÉCURITÉ INC. |
| Name | 2010-05-10 | current | P.R. SECURITY INC. |
| Status | 2016-07-29 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2010-05-11 | 2016-07-29 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-07-29 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 2010-05-10 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2016 | 2015-08-13 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2015 | 2014-10-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2014 | 2013-09-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 1180, RUE LÉVIS |
| City | TERREBONNE |
| Province | QC |
| Postal Code | J6W 5S6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Hazaq Development Inc. | 1180 Rue Levis, #2, Terrebonne, QC J6W 5S6 | 2007-06-22 |
| 6334300 Canada Inc. | 1150 LÉvis Bureau 101, Lachenaie, QC J6W 5S6 | 2005-01-11 |
| Gestion P.r. Maintenance Inc. | 1180,rue LГ©vis, Lachenaie, QC J6W 5S6 | 2003-07-22 |
| Athleteinc Incorporée | 1160 Rue LÉvis, Suite 200, Lachenaie, QC J6W 5S6 | 2002-12-31 |
| Distributions Sanitaires Direct (dsd) Inc. | 1180, Levis #2, Lachenaie, QC J6W 5S6 | 2002-07-24 |
| SystГЁme D'entretien De Planchers Eagle Canada Inc. | 1180, Rue LГ©vis #2, Terrebonne, QC J6W 5S6 | 2002-01-11 |
| Groupe Scp International Inc. | 1150, Rue LÉvis, Bureau 201, Lachenaie, QC J6W 5S6 | 2000-07-10 |
| 3759041 Canada Inc. | 1150 LÉvis, Suite 202, Lachenaie, QC J6W 5S6 | 2000-05-10 |
| S.c.p. International Computing Inc. | 1150, Rue LÉvis, Bureau 201, Lachenaie, QC J6W 5S6 | 1998-09-03 |
| 3305325 Canada Inc. | 1150 Levis, Suite 202, Lachenaie, QC J6W 5S6 | 1996-10-17 |
| Find all corporations in postal code J6W 5S6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PIERRE ROBITAILLE | 1180, RUE LÉVIS, BUREAU 2, TERREBONNE QC J6W 5S6, Canada |
| City | TERREBONNE |
| Post Code | J6W 5S6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ranger Personal Security and Safety Consultant Inc. | 31 Rue De Rupert, Gatineau, QC J8T 7K2 | 2018-06-01 |
| SÉcuritÉ F.a.p. Security Inc. | 37a Rue StÉphane, Gatineau, QC J8V 1T8 | 1999-12-22 |
| 01 SÉcuritÉ Inc. | 10 524 St-urbain, Montreal, QC H3L 2V1 | 2001-11-26 |
| It-ot Security Inc. | 39 Rue De Matagami, Blainville, QC J7B 1T6 | 2016-11-22 |
| 1-800-sÉcuritÉ.net Inc. | 135 Rue Filion, Bureau 101, Laval, QC H7L 2V9 | 2001-06-29 |
| SÉcuritÉ Gdi Inc. | 348 Isabey, Saint-laurent, QC H4T 1W1 | 2009-04-20 |
| Rx Security Inc. | 21 Poplar Drive, Lantz, NS B2S 1W3 | |
| Conseiller En SГ©curitГ© M.g. Inc. | 134 5e Av, Saint-constant, QC J5A 1W3 | 2011-01-17 |
| SГ©curitГ© White Wolf Security Inc. | 360 Angela, Cornwall, ON K6H 6Z8 | 2004-09-09 |
| Mgm Security Group Inc. | 975 Cormier, Drummondville, QC J2C 2N5 |
Please comment or provide details below to improve the information on P.R. SÉCURITÉ INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.