7548575 Canada Inc. (Corporation# 7548575) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 10, 2010.
| Corporation ID | 7548575 |
| Business Number | 812589067 |
| Corporation Name | 7548575 Canada Inc. |
| Registered Office Address |
961, Champlain Blvd. Quebec QC G1K 4J9 |
| Incorporation Date | 2010-05-10 |
| Dissolution Date | 2015-10-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Denis Dupuis | 680, rue de la Martinière, Lévis QC G6V 9N3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-05-10 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-05-10 | current | 961, Champlain Blvd., Quebec, QC G1K 4J9 |
| Name | 2010-05-10 | current | 7548575 Canada Inc. |
| Status | 2015-10-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2010-05-10 | 2015-10-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-10-14 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2010-05-10 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2015 | 2015-05-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2014 | 2014-05-13 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2013 | 2013-05-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| SociГ©tГ© Du Parc Industriel Du Nord Du QuГ©bec Inc. | 961 Champlain Blvd, Quebec, QC G1K 4J9 | 2011-12-02 |
| 4091868 Canada Inc. | 961 Champlain Blvd., Quebec, QC G1K 4J9 | 2002-06-27 |
| Educexpert Inc. | 961, Boul. Champlain, QuÉbec, QC G1K 4J9 | 2000-08-04 |
| 3756017 Canada Inc. | 961 Champlain Boulevard, Quebec, QC G1K 4J9 | 2000-04-28 |
| Denis Dupuis Holdings Inc. | 961, Boulevard Champlain, QuГ©bec, QC G1K 4J9 | 1997-06-11 |
| Teops Canada Corporation | 961 Boul. Champlain, Quebec, QC G1K 4J9 | 1997-01-27 |
| Arrimage Oshawa Inc. | 961 Champlain Boulevard, Quebec, QC G1K 4J9 | 1991-07-23 |
| Agence Oceanique Du Bas St-laurent Inc. | 975, Boul. Champlain, QuГ©bec, QC G1K 4J9 | 1972-11-14 |
| Quebec Stevedoring Company Ltd. | 961 Champlain Boulevard, Quebec, QC G1K 4J9 | |
| Arrimage De Terre-neuve Et Du Labrador Inc. | 961 Boul. Champlain, Quebec, QC G1K 4J9 | 1996-03-12 |
| Find all corporations in postal code G1K 4J9 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Denis Dupuis | 680, rue de la Martinière, Lévis QC G6V 9N3, Canada |
| City | Quebec |
| Post Code | G1K 4J9 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7548575 Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.